Reklama
Temat numeru
W związku z przypadającym 24 listopada br. świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zadaliśmy naszym rozmówcom dwa pytania: Na czym polega wiara w działaniu? Czy katolik może pozostać bierny,...
W związku z przypadającym 24 listopada br. świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zadaliśmy naszym rozmówcom dwa pytania: Na czym polega wiara w działaniu? Czy katolik może pozostać bierny, zwłaszcza w kontekście dzisiejszej nagonki na Kościół i wartości chrześcijańskie?
Łatwo jest powiedzieć „wierzę”, ale dużo trudniej jest ową wiarę poprzeć czynem. W sztuce Ambasador genialnego Sławomira Mrożka czytamy, że nie wierzyć jest bardzo łatwo, wystarczy mieć niewystarczające dowody... A aby uwierzyć, trzeba nie mieć żadnych dowodów. Czy to prawda? Czy wierzę dlatego, że nie mam żadnych dowodów?
We wrześniu uczestniczyłam w Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanym przez „Civitas Christiana” – stowarzyszenie, w którym jestem od prawie 30 lat. Jednym z tegorocznych panelistów był prof. Luigino Bruni z Uniwersytetu LUMSA w Rzymie, dyrektor naukowy projektu „Ekonomia Franciszka”.
Gdy ludzie nie znają prawdziwego Boga, traktują różne religie jako efekt autentycznego poszukiwania wiary oraz wrodzonej człowiekowi religijności.
Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie, nie pozostawiając śladu. A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest (...) bardzo wysoka: tracimy wolność.
Słowa Ewangelii według św. Jana J 18, 33b-37
Królowanie Jezusa i Jego królewska godność w ostatnich latach wzbudzają ogromne zainteresowanie. Powstały wspólnoty intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, intronizacji Chrystusa Króla. Jest też coraz więcej modlitw do Chrystusa Króla. Na czym polega królowanie Jezusa?
Fragment z księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła otwiera list – przesłanie do siedmiu wspólnot znajdujących się w Azji Mniejszej. Jest to nie tylko formalny element struktury księgi, zawiera on bowiem teologicznie bogatą i głęboką treść. Jezus Chrystus zostaje w niej określony jako „Świadek Wierny”, „Pierworodny wśród umarłych” i „Władca królów ziemi”. Tytuły te podkreślają Jego rolę jako ostatecznego głosiciela prawdy, zwycięzcę śmierci oraz uniwersalnego władcę.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata zamyka rok liturgiczny w momencie, kiedy czytania mszalne zwracają uwagę słuchaczy na rzeczy ostateczne, na fakt przemijania i Sądu Ostatecznego. Ten kontekst jednak nieco zasłania właściwe przesłanie tej uroczystości.
Od ponad 400 lat inspiruje wychowanków i wychowawców do wkraczania na drogę prowadzącą do pełni dojrzałości i do świętości.
Niebo, piekło i czyściec są potencjalną i realną możliwością każdego człowieka.
Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieża Franciszka, porównał go do anioła. Kardynał Grzegorz Ryś przytaczał opinie, że to ojciec łódzkiej oazy. Kilku księży z archidiecezji łódzkiej twierdzi, że dzięki niemu wybrali kapłaństwo. Zmarły 16 listopada ks. prał. Bogdan Nowacki w swoim ostatnim wywiadzie opowiada o sensie życia i kapłaństwie.
Nowe spojrzenie, mało znane homilie i niepublikowane dotąd fotografie – to znajdziemy w najnowszej książce Pawła Zaborowskiego poświęconej bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.
Obecna kultura hiperindywidualizmu i sekularyzacji pewnego dnia upadnie – przewiduje kard. Willem J. Eijk.
Czy nauczyciel ma obowiązek zwracać się do ucznia tak, jak życzy sobie tego młody człowiek? Czy dla świętego spokoju trzeba zgadzać się na wszystko?
Jesteśmy stworzeni Polakami. To coś znaczy, to coś waży.
Jest jeszcze nadzieja na kandydata niezależnego, reprezentującego wszystko to, czego brakuje czynnym politykom.
Niemal wszędzie, gdzie się znajdziemy, jesteśmy zalewani potężną ilością reklam i ofert. Świat krzyczy: „kupuj, kupuj!”, a my w tym hałasie gubimy gdzieś Boży głos rozsądku...
Rozmowa oparta na szacunku, zrozumieniu i wspólnym budowaniu więzi odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji i atmosfery w rodzinie.
W pierwszych słowach mojego listu chciałbym pozdrowić całą Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz wszystkich, którzy się trudzą, aby taka gazeta, w której jest dużo ciekawych tekstów, trafiała do każdej osoby wierzącej.
Francis Ford Coppola. Rewolucjonista
Sam Wasson
Megalopolis
reż. Francis Ford Coppola
Finlandia kontra Stalin
Kimmo Rentola
Key
Alison Moyet
– Kto się u mnie nie ubierał. Sama elita. Adwokaci, lekarze w kolejce stali. Rejent miejscowy protekcji szukał, żeby się do mnie dostać.
Większość Polaków jest przekonana, że śledzą ich własne telefony. Prawda czy fałsz?
To jeden z najstarszych gatunków owocowych uprawianych na świecie.
17 listopada obchodziliśmy Dzień Wcześniaka. Noworodki takie mają wiele problemów zdrowotnych i potrzebują szczególnej opieki.
Po co ewangelizacja i na czym polega posługa ewangelizatora, tłumaczy Tymoteusz Filar – student teologii, założyciel i lider Wspólnoty Hesed z Gdyni – w rozmowie z Angeliką Kawecką.
Nawrócona na katolicyzm Żydówka stała się współpatronką Europy i wielką świętą. Zanim wyniesiono ją na ołtarze, uzdrowiła pewną umierającą małą Amerykankę.
Inspirujące myśli i modlitwy zaczerpnięte z duchowości świętych na każdy tydzień roku.
W ostatnim czasie stosowanie grzybów leczniczych stało się modne. Czy warto pójść za tą modą?
Do najcenniejszych grzybów należą: shitake, mitake, soplówka, grzyby reishi, chaga oraz ogon indyka.
Już za tydzień zaczyna się Adwent, a z nim – Roraty. By wiązały się one z radością, do czego zachęca nas ten okres liturgiczny, warto w rodzinnym gronie wykonać adwentową lampkę. Satysfakcja gwarantowana!
Delikatne mięso drobiowe i winne, lekko słodkie owoce to idealne połączenie. Wypróbuj, a zachwycisz domowników i gości.
Na ziemi lubuskiej i w okolicach zachowało się sporo pozostałości po tajemniczych rycerzach-zakonnikach: templariuszach i joannitach.
...w Pszczewie znajduje się dawna letnia rezydencja biskupów poznańskich?
Nazwisko Karola Kurpińskiego, poza wąskimi kręgami ograniczającymi się zwykle do grona zawodowych muzyków, pozostaje mało znane. Jak się okazuje, niesłusznie, bo wpływ tego twórcy na rozwój polskiej kultury wydaje się niepodważalny...
Wielka cisza apelu jest na to, abyśmy dojrzewali do wolności codziennych wyborów – przekonywał ks. Paweł Bartula.
Od 30 lat w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Chomranicach k. Nowego Sącza działa parafialny oddział Caritas.
Siostry katarzynki podały termin i miejsce beatyfikacji swoich męczennic.
Osoby w bezdomności w Gdańsku po raz kolejny mają możliwość skorzystania ze wsparcia w okresie jesienno-zimowym.
W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbyła się 36. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego.
Dajmy wspólnie świadectwo naszej wiary i przynależności do Kościoła, a także nadziei, którą pokładamy w Panu Jezusie” – napisał w zaproszeniu do diecezjan bp Wojciech Osial.
Zasady Ewangelii przyjmowane zarówno przez wierzących, jak i niewierzących mogą przyczynić się dla wielkiego dobra społecznego. Tego przykładem jest odzyskanie przez Polskę niepodległości – mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej w Narodowe Święto Niepodległości.
Jaka jest różnica między przebaczeniem a pojednaniem? Jak w konstruktywny sposób rozwiązywać konflikty? O tym wszystkim mówił kapucyn z Krakowa br. Piotr Kwiatek na warsztatach „Uzdrowić serce – od konfliktu do pojednania” w pałacu Czeczów w Kozach.
Proliferzy modlili się na różańcu o zatrzymanie aborcji w dwóch miejscach diecezji.
Chciałbym, żeby rodziny w naszej parafii stały się domowymi Kościołami – powiedział Niedzieli ks. Jerzy Kuliś, proboszcz parafii św. Jerzego w Porębie.
Nie przygotowywaliśmy się do tej peregrynacji, bo Matka Boża jest cały czas z nami. Jesteśmy cały czas przygotowani na to spotkanie – zapewnia ks. Mariusz Walczyk, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach.
Na zakończenie Mszy św. posłania w czasie XXXVII Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. Ojciec Święty Franciszek zaprosił młodych całego świata do udziału w ŚDM w Seulu w 2027 r. Dodał jednak, że w oczekiwaniu na kolejne spotkanie zaprasza ich do udziału w Jubileuszu roku 2025 w Rzymie.
Biskup Piotr Sawczuk 9 listopada w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych biskupów, rządców oraz kapłanów diecezji drohiczyńskiej i jej poprzedniczek.
W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim świętowano jubileusz 100-lecia poświęcenia kościoła.
Biskup Piotr Sawczuk 3 i 4 listopada wizytował parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku w dekanacie brańskim.
W czasach powiększającego się chaosu, dynamicznych zmian społecznych, relatywizacji wartości, wzrastającej niechęci wobec chrześcijaństwa, najważniejszą misją Akcji Katolickiej jest to, aby głos świeckich katolików był słyszany w przestrzeni publicznej – mówi ks. kan. Jacek Malewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.
Trwają prace remontowe przy ogrodzeniu kościoła św. Prokopa, od strony frontu.
Co w swojej postawie, nauczaniu i dziedzictwie zostawił nam bł. Michael McGivney? We wspomnienie liturgiczne założyciela Rycerzy Kolumba Rada Rycerzy św. Jakuba w parafii w Szczaworyżu przyjęła sztandar. Wspólnota mężczyzn na wiele sposobów angażuje się w życie Kościoła, dając świadectwo wiary.
„Zmarłym na pamiątkę, żyjącym – ku przestrodze” – to motto, które przyświecało Zaduszkom nad Zakopianką.
85 lat temu zbrodnicze decyzje i działania przywódców Trzeciej Rzeszy oraz Związku Sowieckiego, którymi rozpętali II wojnę światową, dotknęły cierpieniem miliony ludzkich istnień w Polsce i na całym świecie – powiedział ks. dr hab. Tomasz Homa, jezuita, prof. UIK.
Są wśród naszych laureatów i kapłani diecezjalni, i zakonnicy, osoby życia konsekrowanego, naukowcy, duszpasterze, ojcowie duchowni – zauważył o. Sylwester Cabała, redemptorysta.
Każdy może pomagać innym. Liczy się nie tylko pomoc materialna, ale też duchowa; uśmiech, podana dłoń, przebaczenie, budowanie wspólnoty – powiedział abp Stanisław Budzik.
Parafia to wspólnota wspólnot, w której umacnia się wiara – mówi ks. prał. Tadeusz Pajurek.
Duże organizacje katolickie świętują w uroczystość Chrystusa Króla.
11 listopada obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu w wielu miejscach diecezji odbywały się uroczystości religijne i patriotyczne.
W diecezji rozpoczęły się przygotowania do przeżycia Jubileuszu Młodych 2025.
Pierwszym etapem jest Światowy Dzień Młodzieży w Bolesławcu, drugim – pielgrzymka do Rzymu w przyszłym roku.
Przylądek Nadziei to wyjątkowe miejsce we Wrocławiu: to klinika onkologii i hematologii dziecięcej, gdzie leczą się dzieci z Dolnego Śląska i całej Polski.
Łaską Boga jest to, że potraficie rozmawiać z ludźmi, że traktujecie każdego człowieka jak brata i siostrę, dzięki czemu tworzycie wspólnotę i budujecie więzy przyjaźni – powiedział kard. Grzegorz Ryś do uczestników obchodów 10. rocznicy powstania łódzkiego środowiska Skautów Europy.
Jezus przezwyciężył kuszenie przez słowo Boże. Nie przezwyciężysz tego przez posiadanie rzeczy religijnych, przez wodę święconą. Sposobem na pokonanie zła jest słowo Boże – mówił Jose Prado Flores do łódzkich księży.
Adopcja nie jest dla każdego (…), ale każdy może zastanowić się, czy jest dla niego – powiedziała Magdalena Lesiak, dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego (AOA) w Łodzi do uczestników konferencji „Życie zaczyna się po adopcji”, która odbywała się w Centrum Służby Rodzinie.
Chcemy dziś pochylić się nad pięknem, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Nie zmarnujmy tego ogromnego dziedzictwa – powiedział ks. Zbigniew Suchy.
Pod takim hasłem w Krośnie odbywało się XIV Podkarpackie Forum Charyzmatyczne, którego gośćmi specjalnymi byli s. Briege McKenna i o. Pablo Escriva de Romani.
Zapamiętamy ks. Ryszarda jako pozytywnie nastawionego do życia i ludzi duszpasterza, człowieka prostolinijnego, który do końca swych dni był oddany Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.
W 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada br., w kościele farnym w Rzeszowie pw. św. Wojciecha i św. Stanisława sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny.
Ta wzruszająca pieśń o cierpieniu i nadziei towarzyszyła Mszom świętym za Ojczyznę odprawianym przez ks. Jerzego Popiełuszkę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
„Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć” – pod takim hasłem, 7 listopada 2024 r., w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara odbyła się sesja popularnonaukowa.
Ponad dwustu kapłanów przybyło na Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów.
Uczniowie z klas maturalnych z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, wzięli udział w aktywnościach akademickich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Pod takim hasłem w kościele św. Marcina w Połańcu został zainaugurowany cykl wykładów otwartych dotyczących współczesnych wyzwań ludzi wierzących.
„Wytrwajcie we mnie” – pod tym hasłem odbędzie się adwentowa edycja spotkań Soar Adwent 2024 organizowanych przez wspólnotę Miasto Ocalenia.
Sympozjum „Parafia na Szlaku” – to kolejny punkt obchodów jubileuszu 800-lecia parafii św. Jakuba w Sączowie, przy której od lipca br. działa diecezjalne sanktuarium patrona pielgrzymów.
Blisko ćwierć wieku wspólnego muzykowania na Bożą chwałę to nie byle co!
Świętując Dzień Niepodległości, można zachować trzeźwość ducha i serca – taką ideę promuje diecezjalna diakonia wyzwolenia, organizując bezalkoholowe Bale Niepodległości.
O wierze jako fundamencie moralnym i duchowym naszej Ojczyzny mówił bp Adam Bałabuch podczas Święta Niepodległości.
We wsi Mrokocin, na terenie parafii Doboszowice, w ostatnim czasie dawne piękno odzyskała kaplica grobowa niemieckiej rodziny hrabiowskiej.
Zawierzamy dzisiaj naszą Ojczyznę Panu Bogu przez wstawiennictwo naszej Królowej, ukochanej Matki – Maryi – rozpoczął uroczystą celebrę ks. prof. Grzegorz Wejman.
Był niezłomnych duchownym i wyjątkową postacią w historii Polski i Kościoła katolickiego – powiedział dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.
Przy parafii św. Kazimierza Królewicza od 10 lat działa wspólnota Fiat Mariae, która skupia ludzi zawierzonych Jezusowi przez ręce Jego Matki.
Znane powiedzenie mówi, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W przypadku wydarzenia, jakim jest admissio, sprawdza się to w stu procentach.
W całej Europie istnieje wiele dróg, które prowadzą do sanktuarium w Santiago de Compostela. Wiosną 2025 r. zostanie otwarta Chełmińska Droga św. Jakuba.
Adopcja to początek nowej historii, ale i źródło trudnych emocji. Zerwana więź potrafi pozostawić trwałą pustkę. Jak odnaleźć się w miłości, która jednocześnie przynosi radość i przypomina o stracie?
O ks. Zygmuncie Trószyńskim, Bierucie, który jednak go nie ułaskawił i działaniach Akcji Katolickiej w parafii NMP Królowej Polski na Marymoncie, z Marią Żółcińską i Anną Roman rozmawia Łukasz Krzysztofka.
„Wy, młodzi, jesteście radosną nadzieją Kościoła i ludzkości, będącej nieustannie w drodze” – napisał Franciszek w orędziu na XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży. Taki młody, radosny i pełen nadziei Kościół można odnaleźć w stołecznym Duszpasterstwie Akademickim „Studnia”.
Promocja środowisk LGBT w szkołach oraz finansowanie organizacji homoseksualnych, a zarazem zdejmowanie krzyży w urzędach oraz odwoływanie konkursu szkolnego na temat dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia – to tylko kilka punktów progresywnej polityki społecznej i edukacyjnej w stolicy.
Z myślą o młodych, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprosiło duszpasterzy, katechetów i wychowawców na „Projekt Młodzież” – Laboratorium Ewangelizacyjne w Kokotku.
Wyjątkowy moment przeżywała wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która działa przy parafii św. Karola Boromeusza.
Chcę, aby w moich piosenkach ludzie odczuli, że Pan Bóg jest najważniejszy – zaznacza ks. Paweł Szerlowski.
W malowniczo położonym kościółku Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach zostały poświęcone odrestaurowane organy. Było to wydarzenie nie tylko ważne dla lokalnej społeczności, ale i symboliczne w szerszym kontekście kultury oraz religii.
Październik w tradycji Kościoła katolickiego w naszym kraju jest miesiącem modlitwy różańcowej. Horyniecka parafia również wpisuje się w ten nurt. Jednak w tym roku oprócz nabożeństw różańcowych dziesiąty miesiąc roku zapisał się kilkoma innymi ważnymi wydarzeniami.
W Domu Księży Seniorów w Biłgoraju 12 października zmarł ks. kan. Józef Konrad Czuk. – Porządny człowiek i dobry ksiądz – tak o nim powiedział bp Jan Śrutwa.
W okresie oczekiwania na narodziny Syna Bożego każdy może podjąć krucjatę modlitewną w obronie życia, która rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu 1 grudnia.
Przemek Szczotko kontynuuje projekt Emmanuel.
– Na odpust św. Marcina z Tours parafianki przygotowują ok. 1000 rogalików, które są rozdawane po Eucharystii – mówi ks. kan. Andrzej Skoczylas, proboszcz parafii św. Marcina.
Reklama
Kościół
Kościół
Wiara
Kościół
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara
Europa