Reklama

Kościół

List Prefekta Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich - Apel w sprawie Zbiórki dla chrześcijan w Ziemi Świętej

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Kardynał Claudio Gugerotti, Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, wystosował list do biskupów całego świata w sprawie zbiórki ofiar na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zbiórka dla Ziemi Świętej” – „Pro Terra Sancta” zrodziła się z pragnienia papieży, aby utrzymać silną więź pomiędzy wszystkimi chrześcijanami świata, a Miejscami Świętymi. Jest ona głównym źródłem utrzymania życia wokół miejsc świętych i narzędziem, które Kościół sobie dał, aby stanąć u boku wspólnot kościelnych Bliskiego Wschodu. W ostatnich czasach papież Paweł VI poprzez adhortację apostolską Nobis in animo (25 marca 1974 r.) udzielił zdecydowanego wsparcia na rzecz Ziemi Świętej, którą odwiedził podczas historycznej pielgrzymki w 1964 r.

POMÓŻ CHRZEŚCIJANOM W ZIEMI ŚWIĘTEJ

List Prefekta Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich – Apel w sprawie Zbiórki dla chrześcijan w Ziemi Świętej:

Środa Popielcowa 2024

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drogi bracie w biskupstwie,

„Już stoją nasze nogi w twych bramach, o Jeruzalem”. Jakże chcielibyśmy, aby słowa Psalmu 122 opisywały to, co dzieje się w naszych czasach! A jednak wielu pielgrzymów pozostaje daleko od miasta swoich marzeń, podczas gdy mieszkańcy Ziemi Świętej nadal cierpią i umierają. Ryk śmiercionośnej broni rozbrzmiewa na całym świecie. I nie widać wytchnienia, mimo że Bóg zapewnił nas, że „każdy but pieszego żołnierza, każdy płaszcz zbroczony krwią, pójdą na spalenie, na pastwę ognia”. Takie jest proroctwo Izajasza (9,4). Widzieliśmy i widzimy zbrojnych ludzi przelewających krew i zabijających samo życie. Jednak w następnym wersecie Izajasz oznajmił, że „dziecię nam się narodziło [...] Książę Pokoju”. Dla nas, chrześcijan, tym dzieckiem jest Jezus Chrystus, Bóg, który stał się człowiekiem, Bóg z nami.

Papież Franciszek nie przestaje wyrażać swojej bliskości wszystkim zaangażowanym w konflikt w Ziemi Świętej i wzywać mężczyzn i kobiety dobrej woli do pracy na rzecz pokoju i poszanowania świętości każdej osoby ludzkiej. Jeszcze niedawno wyraził się w ten sposób: „Jestem z wszystkimi, którzy cierpią, Palestyńczykami, Izraelczykami. Obejmuję ich w tej mrocznej chwili. I dużo się modlę za nich. Oby ucichła broń - nigdy nie przyniesie pokoju, i oby konflikt nie uległ rozszerzeniu! Dość! Dość, bracia, dość!” (Anioł Pański, 12 listopada 2023 r.).

Reklama

Pielgrzymowanie do Jerozolimy ma historię tak starą jak chrześcijaństwo, i to nie tylko dla katolików. Jest to możliwe także dzisiaj dzięki hojnej pracy franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej i obecnych tam Kościołów Wschodnich. Utrzymują oni i animują miejsca święte, żywe znaki pamięci o krokach i czynach Jezusa, widzialnych świadków Boga, który przyjął materialną postać, aby nas zbawić, proch ożywiony tchnieniem Ducha. Dziękując za ich poświęcenie w tych miejscach, nieustannie modlimy się za cały świat.

Od swoich początków Kościół nieustannie i z pasją kultywuje solidarność z Kościołem jerozolimskim. W późnym średniowieczu i epoce nowożytnej Najwyżsi Papieże interweniowali kilkakrotnie, aby promować i regulować zbiórkę na rzecz Miejsc Świętych. Ostatniej reformy dokonał święty papież Paweł VI w 1974 r. poprzez adhortację apostolską Nobis in Animo. Papież Franciszek również często podkreślał wagę tego kościelnego gestu.

Drodzy bracia i siostry, nie jest to pobożna tradycja dostępna dla nielicznych. Wszędzie w Kościele katolickim wierni mają obowiązek ofiarować swoją pomoc w ramach tzw. Zbiórki Papieskiej dla Ziemi Świętej, którą zbiera się w Wielki Piątek lub w niektórych rejonach w inny dzień w roku. Zrobimy to ponownie w tym roku, licząc na Waszą szczególną hojność.

A wiecie dlaczego? Ponieważ oprócz opieki nad Miejscami Świętymi, które widziały Jezusa, nadal żyją i działają pomimo tysiąca tragedii i trudności spowodowanych często przez egoizm możnych świata, chrześcijanie Ziemi Świętej. Wielu w historii zginęło jako męczennicy, aby nie zobaczyć zerwania korzeni starożytnego chrześcijaństwa. Ich Kościoły stanowią integralną część historii i kultury Wschodu.

Reklama

Ale dzisiaj wielu z nich nie może już tego znieść i porzuca miejsca, w których ich ojcowie i matki modlili się i świadczyli o Ewangelii. Zostawiają wszystko i uciekają, bo nie widzą nadziei. A drapieżne wilki dzielą się łupami.

Chrześcijanie Iraku, Syrii, Libanu i wielu innych krajów zwracają się do nas i proszą: „Pomóż nam ponownie szerzyć na Wschodzie dobrą woń Chrystusa” (por. 2 Kor 2,15).

Zwracam się do Was, aby ich wołanie nie pozostało bez echa, a Ojciec Święty mógł wesprzeć Kościoły lokalne w znalezieniu nowych dróg, możliwości mieszkania, pracy, kształcenia szkolnego i zawodowego, aby pozostały i nie zagubiły się w nieznanym świecie Zachodu, tak odmiennego od ich uczuć i sposobu dawania świadectwa wiary. Jeśli wyjadą, jeśli zostawią swoje małe firmy w Jerozolimie i Palestynie dla pielgrzymów, którzy już tam nie docierają, Wschód straci część swojej duszy, być może na zawsze.

Niech poczują wspierające serce Kościoła!

Wyrażam wdzięczność Papieża Franciszka dla Kościołów lokalnych, franciszkanów, licznych wolontariuszy akcji charytatywnych, prawdziwym dzieciom pokoju, świadkom Księcia Pokoju, a także wam wszystkim za modlitwy i pomoc dla Ziemi Świętej i wszystkich, którzy tam mieszkają.

Niech Wam Pan błogosławi i niech Wam wynagrodzi. Dziękuję także każdemu z Biskupów, którzy będą trzymać tę świętą inicjatywę blisko swego serca.

Podziel się cytatem

Dziękuję w imieniu tych, którzy płaczą i tych, którzy umierają z powodu szaleństwa wojny. Dziękuję szczególnie w imieniu tych, którzy stracili swoje dzieci lub byli świadkami ich potwornego okaleczenia. Pomóż nam im pomóc!

Niech Pan błogosławi Was obfitym błogosławieństwem i pocieszeniem!

Kardynał Claudio Gugerotti

Prefekt

o. Michel Jalakh, OAM

Sekretarz

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-03-08 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Był bezdomnym alkoholikiem, a dziś na wózku inwalidzkim pomaga chorym dzieciom

youtube.com

Janusz Radgowski nie widzi na jedno oko, ma przeszczepioną nerkę i amputowaną nogę, a mimo to na swoim wózku inwalidzkim, siłą swoich rąk i napędzany modlitwą, pokonuje ogromne odległości. Za nim już wyprawa Kraków – Sopot, Rzym – Wadowice i wiele kilometrów w Stanach Zjednoczonych. Wszystko to robi w ramach swojej akcji: „Zdobędę swój Everest”, której celem jest zbiórka pieniędzy dla chorych dzieci. Jednak zanim poznał Boga i zaczął pomagać innym, sam bardzo potrzebował pomocnej dłoni. Historię swojego życia opowiedział w programie „Studio Raban”.

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady