Reklama

Jan Paweł II

Rodzinny Dzień Papieski

Stypendyści Fundacji

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

„Jan Paweł II - Papież Rodziny” - pod takim hasłem odbędzie się w tym roku, 14 października, XII Dzień Papieski. Kościół o rodzinie mówi sporo, bardzo dużo na jej temat miał do przekazania nam Ojciec Święty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy z obchodzonych od 11 lat Dni Papieskich jest inny, każdy ma zwrócić uwagę na jakiś aspekt lub fragment nauczania Jana Pawła II. W tym roku w centrum uwagi będzie rodzina - to, co mówił na jej temat, czego nauczał Papież. W czasie II Dnia Papieskiego w 2002 r. patrzono na Jana Pawła II jako na Świadka Nadziei, w czasie V - jako na Orędownika Prawdy, przed rokiem, w czasie VII Dnia - jako na Obrońcę Godności Człowieka. W tym roku, w czasie Dnia Papieskiego najważniejsza będzie rodzina, a raczej to, co mówił na jej temat, czego nauczał.
A Jan Paweł II rodzinie poświęcił rzeczywiście dużo miejsca. Cały jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale czasem, kiedy to było konieczne - walką o rodzinę. Mawiał: „Rodzina jest drogą Kościoła. Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną”. „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Nic dziwnego, że Konferencja Episkopatu Polski w roku Światowego Spotkania Rodzin - wiosną br. w Mediolanie - postanowiła, że tegoroczny Dzień Papieski będzie przeżywany 14 października pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.

W różnych wymiarach

Dni Papieskie, których idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r., mają cztery wymiary: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. I wszystkie się ze sobą łączą. Organizowane są tego dnia: seminaria naukowe i panele dyskusyjne na temat nauczania Papieża, Msze św. w jego intencji, modlitwy, nocne czuwania. Towarzyszą temu wydarzenia artystyczne, wręczenie najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - TOTUS. Pod hasłem „Dzielmy się miłością” organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy zasilających fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będąca odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi.
Każdy z tych wymiarów będzie dostrzegalny podczas obchodów Dnia Papieskiego także w tym roku. Przy czym „dzień” to nazwa umowna - zwracają uwagę w Fundacji, która jest głównym organizatorem uroczystości. Bo są to bardziej dni… Niedziela poprzedzająca kolejne rocznice wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to kulminacja wydarzeń, które zaczynają się na ogół wcześniej i trwają przez kolejny tydzień.
I to, oczywiście, nie tylko w Warszawie. Jak podkreśla Tomasz Reczko z biura Fundacji, z roku na rok Dzień Papieski rozrasta się o kolejne wydarzenia. - Dzień jest obchodzony w całej Polsce, pewnie we wszystkich parafiach, we wszystkich większych, ale także mniejszych polskich miejscowościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mocnym głosem

Dzień Papieski poprzedziło odczytanie w niedzielę 7 października we wszystkich kościołach w Polsce listu pasterskiego biskupów polskich. Znamy już jego treść. - Biskupi mocno i stanowczo zwracają uwagę na problemy rodziny - mówi ks. prał. Jan Drob, prezes Fundacji. - Przecież nie zbudujemy polskiej rodziny i szczęścia naszych rodaków przy chorej rodzinie. Jeśli, jak mówił Jan Paweł II, chora jest rodzina - chore jest też społeczeństwo, chory jest każdy człowiek.
„Refleksja nad rodziną jest bowiem najważniejszą sprawą w kontekście przemian ekonomiczno-ideowych we współczesnym świecie, które często prowadzą do negowania wartości małżeństwa i rodziny, marginalizowania czy nawet wyśmiewania małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety” - stwierdzają biskupi.
W sobotę przed Dniem Papieskim 13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się najpierw wręczenie dyplomów laureatom konkursu akademickiego o indeks i stypendium im. bp. Jana Chrapka (na zwycięzców tego konkursu czekają indeksy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego), a następnie Gala Nagród TOTUS 2012, czyli tzw. katolickich Nobli, przyznawanych w czterech kategoriach przez Fundację dla docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w istotny sposób przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.
Natomiast niedzielne obchody Dnia Papieskiego, 14 października, rozpoczną się Mszą św. we wszystkich polskich diecezjach. W Warszawie - w bazylice Świętego Krzyża - będzie ją celebrował abp Tadeusz Gocłowski. Po południu na warszawskim placu Zamkowym odbędzie się galowy koncert Dnia Papieskiego - najważniejsze wydarzenie artystyczne Dnia.

Dzień potrwa tydzień

Dzień Papieski będzie obchodzony w całym kraju (szczegóły można znaleźć na stronie: www.dzielo.pl), a co roku obchody są bogatsze. W Toruniu na Starówce już 10 października odbędzie się happening, który ma przypomnieć rodzinom, by razem spędzali czas. 13 października odbędzie się Festiwal Piosenki Rodzinnej - organizatorzy liczą, że na jednej scenie wystąpi kilka pokoleń. Nazajutrz odbędzie się Finał Dnia Papieskiego: w kościele Świętego Ducha zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Jana Pawła II na Jordankach, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa.
W Katowicach w sobotę 13 października zostanie zorganizowany Wieczór Papieski na placu Sejmu Śląskiego. Niedzielę rozpocznie pontyfikalna Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wieczorem w katedrze będzie można posłuchać koncertu chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. We wtorek 16 października odbędzie się koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej i występ Zespołu „Śląsk”.
Bardzo urozmaicone będą obchody w Lubaczowie, zbiegną się bowiem z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. 14 października po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka odbędzie się uroczysty koncert, a wieczorem m.in. Apel Papieski na stadionie, przemarsz i Apel Jasnogórski w sanktuarium przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
„Karoliadą” uczczą Dzień osoby związane z katolicką Fundacją „Wiatrak” w Bydgoszczy. W hali „Łuczniczka” odbędzie się turniej obejmujący konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne. Jak zapewniają organizatorzy, turniej będzie wyjątkową okazją do integracji wszystkich pokoleń, od dzieci po osoby starsze. Zwieńczeniem turnieju będzie koncert „Arki Noego”.
W Poznaniu „Dzień” zostanie zakończony 20 października II Biegiem Papieskim. Trasa to ok. 5 km, a część biegu będzie odbywać się… tyłem. - Chcemy w ten sposób pokazać ludziom, że Jan Paweł II był nie tylko papieżem, który czuwał nad całym Kościołem na Ziemi, ale także osobą, która nigdy nie zrezygnowała z życia - tłumaczą organizatorzy.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdy Jan Paweł II był w Kielcach

Pomnik św. Jana Pawła II przy bazylice kieleckiej

TD

Pomnik św. Jana Pawła II przy bazylice kieleckiej

Zazwyczaj, wspominając obecność św. Jana Pawła II w 1991 r. na Kielecczyźnie, myślimy o Masłowie i Eucharystii podczas burzowej nawałnicy, gdy Papież upomniał się o rodzinę. Ale przecież był też w Kielcach, który to fakt upamiętnia m.in. papieski pomnik k. bazyliki.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania