Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Mała Ojczyzna pamięta!

Zdjęcie archiwalne z uroczystości w Niegowonicach (1922 r.)

ARCHIWUM

Zdjęcie archiwalne z uroczystości w Niegowonicach (1922 r.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Forsownym nocnym marszem ruszył Miniewski w głąb krakowskiego i następnego dnia o piątej z rana stanął na Krzykawce, w lasach olkuskich. W godzinę później uderzyli moskale, wysłani silną kolumną ks. Szachowoskoja z Olkusza, na oddział powstańczy, który odparł pierwszą szarżę, po czym rozpoczął się obustronny ogień trwający do drugiej po południu” – tak zaczyna się historyczny opis jednej z bitew Powstania Styczniowego (1863), która rozegrała się na terenie naszej diecezji, pod Krzykawką – miejscowości leżącej w gminie Bolesław, około 9 km od Niegowonic.
Powstanie styczniowe było przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski – ostatnim z serii wielkich powstań narodowych, które zakończyło epokę romantycznej walki o niepodległość, a rozpoczęło okres pozytywistycznej pracy organicznej. Ze względu na swoją specyfikę, wydarzenia, które rozgrywały się w latach 1863-64, odcisnęły piętno nie tylko w skali kraju, ale przede wszystkim dotknęły wspólnot lokalnych – małych ojczyzn.

Na powstańczej arenie

Okrągła, 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, która obchodzona będzie już w przyszłym roku, skłania do ponownego poruszenia tematów, związanych z wydarzeniami, które wpłynęły na losy wielu ludzi. Najbardziej znaną bitwą powstańczą, która rozegrała się na naszych terenach, była bitwa pod Krzykawką, 5 maja 1983 r. „Wiadomo jednak, że Niegowonice były areną innych wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym. 22 marca 1863 r. na terenie pomiędzy Kuźnicą Masłońską, Łazami i Zawierciem w starciu poległo dziewięciu powstańców – mówi historyk z parafii św. Franciszka w Niegowonicach, p. Włodzimierz Rożdżyński. Jednak o boju pod Krzykawką w sposób szczególny chcemy mówić i go upamiętnić w maju 2013 r., choćby z uwagi na fakt, że na niegowonickim cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik postawiony na mogile powstańców 1863 r. Tam, na bloku skalnym postawiono kamienny postument z płaskorzeźbą orła i zawierający wykuty napis: D.O.M./ 8 BOHATEROM/ POLEGŁYM POD KRZYKAWKĄ/ w R. 1863/ TUTAJ POCHOWANYM/ w HOŁDZIE/ RODACY/ 3 MAJA 1922 R.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powstańczy znak

Relację z uroczystości poświęcenia pomnika zamieściła „Gazeta Świąteczna” w nr. 2156, z roku 1922: „We wsi parafialnej Niegowonicach w okolicy kopalń węgla i fabryk obchody 3-majowe połączono z poświęceniem pomnika na wspólnym grobie ośmiu powstańców, którzy polegli w roku 1863 w bitwie z Moskalami pod niedaleką wsią Krzykawką a pochowani zostali na cmentarzu w Niegowonicach. 59 lat czekała ta wielka mogiła na jakiś widoczny znak, który by wskazywał kogo kryje. (…) Po nabożeństwie w kościele wyruszył na cmentarz okazały pochód. (…) Na czele szła dziatwa szkolna z Niegowonic, Grabowy i Łaz z nauczycielami, potem związek pracowników kolejowych z Łaz z chorągwią i kapelą, za nimi drużyna Sokołów i Sokolic z Zawiercia, dalej nasza straż ogniowa ochotnicza z kapelą, wreszcie duża rzesza ludu, wśród nich trzej starzy uczestnicy powstania z roku 1863: Łyczkowski, Zawadzki i Czaki.” – czytamy w gazecie.

Przygotowania rozpoczęte

150. rocznica Powstania mobilizuje i nas, współczesnych do oddania hołdu i czci tym, którzy oddali życie, przelali krew za Polskę, naszą matkę. Dlatego we wrześniu br. w niegowonickiej wspólnocie rozpoczęły się przygotowania do majowej uroczystości. Powstał Komitet Organizacyjny, który wraz z mieszkańcami Niegowonic, przedstawicielami placówek oświatowych i organizacji społecznych, władz Gminy Łazy na czele z burmistrzem, p. Maciejem Kaczyńskim opracował plan rocznicowych obchodów. „Wydaje się, że najlepszą datą będzie 25 lub 26 maja 2013 r. W terminie, który ostatecznie ustalimy, przewidujemy uroczystą Eucharystię w parafialnym kościele, a następnie procesyjny przemarsz uczestników uroczystości na miejscowy cmentarz, pod pomnik poległych powstańców, na wzór tego z 1922 r., który uwieczniony został na fotografii i opisany w prasie – mówi przewodniczący Komitetu, proboszcz parafii, ks. Artur Przybyłko. „Majowej rocznicy towarzyszyć będzie wystawa zdjęć archiwalnych związanych z Powstaniem w naszej małej ojczyźnie. Z tej okazji dla młodzieży szkolnej z całego powiatu zostanie zorganizowany także konkurs plastyczny. Na uroczystość w Niegowonicach pragniemy też zaprosić żyjących potomków Powstańców oraz osoby, które zajmują się tematyką powstańczą. Naszym pragnieniem jest także odpowiednie przygotowanie społeczeństwa Niegowonic i okolicy do historycznych wydarzeń – wyjaśnia p. Stanisław Kwiatkowski, pasjonat historii, autor wielu publikacji na temat swojej małej ojczyzny, tutejszy parafianin, członek Komitetu.
Tak więc przed organizatorami wiele pracy i wysiłku, aby wstępna koncepcja projektu obchodów 150.rocznicy Powstania z 1983 r. ziściła się, a być może jeszcze bardziej ubogaciła.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Remanent pokolenia JPII

Bożena Sztajner/Niedziela

Istnieje powszechne przekonanie, że dla każdego Polaka Jan Paweł II jest osobą wyjątkową, kimś bardzo ważnym. Szukając potwierdzenia tego przeświadczenia, zapytałem kilkoro młodych ludzi o naszego papieża.

Więcej ...

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj