Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Rekolekcje inne niż wszytskie

Rekolektanci z par. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

archiwum prywatne

Rekolektanci z par. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy

W drugim tygodniu ferii zimowych, świdnickie seminarium stało się miejscem intensywnego duchowego wzrostu, refleksji i braterstwa dla uczestników rekolekcji powołaniowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wyjątkowe wydarzenie, zatytułowane „Męskie serce”, w dniach od 25 do 28 stycznia br. przyciągnęło kilkunastu młodzieńców z terenu diecezji świdnickiej, którzy mieli okazję do pogłębiania swojej wiary, zrozumienia roli męskości w kontekście chrześcijańskim oraz budowania wspólnoty w oparciu o wspólne wartości i doświadczenia. Innowacją tegorocznych rekolekcji było ich rozpoczęcie w czwartek, zamiast tradycyjnego piątku, co zapewniło dodatkowy dzień na wzbogacenie programu rekolekcji.

Duchowa uczta

Głównymi odpowiedzialnymi za rekolekcje byli klerycy z piątego roku seminarium, wraz z bratem Michałem Przybylskim z etapu propedeutycznego. Alumni stanęli na wysokości zadania, planując czas, który z pewnością zapisze się w sercach młodych ludzi. Kluczową rolę w duchowych ćwiczeniach pełniły konferencje, z codziennie innym klerykiem jako prelegentem. Wśród nich byli kl. Aksel Mizera, kl. Paweł Kulesza, kl. Jakub Dominas i kl. Paweł Baczmański, co zapewniało różnorodność tematów i perspektyw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W konferencji pt. "Bóg i ja", kl. Paweł Kulesza poruszył temat rozeznawania powołania do służby Bożej. Podkreślił znaczenie akceptacji tego powołania i unikania ucieczki przed nim, zachęcając do głębszej refleksji nad własną drogą duchową i relacją z Bogiem.

Reklama

Natomiast kl. Paweł Baczmański omówił relacje damsko-męskie, zwracając uwagę na nadopiekuńczość niektórych matek w prezentacji "Znałem kiedyś pewną kobietę".

Cenną konferencją było wystąpienie kl. Jakuba Dominasa, którego konferencja była skoncentrowana na aspektach męskości i relacji interpersonalnych. Alumn z Wałbrzycha zwrócił uwagę na konieczność budowania zdrowych więzi. - Żaden z nas, choćby żył w celibacie, nie jest samotną wyspą - mówił, podkreślając, że jako ludzie, jako mężczyźni potrzebujemy relacji z innymi. Kleryk poruszył również temat wpływu grzechu na relacje międzyludzkie, wskazując na konieczność ich naprawy. W swojej konferencji zilustrował swoje przemyślenia nawiązując do historii biblijnych, pokazując, jak ważne jest budowanie prawdziwej wspólnoty opartej na wartościach chrześcijańskich.

- W trakcie rekolekcji staraliśmy się stworzyć przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą szczerze mówić o swoich przemyśleniach, wątpliwościach i nadziejach. Ważnym elementem były spotkania w małych grupach, które odbywały się po konferencjach. Umożliwiały one głębsze przemyślenie poruszanych tematów i wymianę doświadczeń – zaznaczył kl. Paweł Baczmański.

Modlitwa, aktywność i integracja

Reklama

Rekolekcje to nie tylko konferencje, ale również czas na modlitwę, refleksję oraz integrację. Uczestnicy mieli okazję do wspólnego przebywania w kaplicy seminaryjnej. - Adoracje Najświętszego Sakramentu i krzyża były specjalnie dla chętnych, żeby nikogo nie zmuszać przez obowiązkową obecność. Ten pomysł wydał owoce, bo sami pragnęli przyjść i wszyscy pojawiali się na modlitwie. Niektórzy chłopcy prosili kleryków o indywidualną rozmowę – relacjonował kl. Marcin Dudek.

Nie zabrakło także czasu integracji i aktywności fizycznej, która sprzyjała budowaniu wspólnoty i relacji. Gry terenowe w przestrzeni seminarium, ping-pong, kalambury, rzutki, oraz gry w karty i zbijak na auli, zapewniały uczestnikom okazję do śmiechu, dobrej zabawy oraz nawiązywania kontaktów.

A gdzie przełożeni?

– Przez cały czas towarzyszyli nam księża przełożeni. Ks. Piotr Gołuch i ks. Krzysztof Mielnik. Kapłani pełnili ważną rolę duchowych przewodników. Odpowiadali za prowadzenie liturgii godzin, sprawowali Msze święte, głosili homilie, a także służyli sakramentem pokuty, zwłaszcza dla rekolektantów. Ich obecność i pomoc była priorytetowa dla zapewnienia sakramentalnego wymiaru tych dni skupienia – wyjaśniał kl. Marcin Dudek.

Echo serc uczestników

Jak podsumowali rekolekcje ich uczestnicy. Można już przeczytać w najnowszym numerze Niedzieli 6/2024.

Rekolekcje okiem kleryków. Film promocyjny.



Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-02-01 13:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Znajdź swoją drogę - rekolekcje dla odkrywających powołanie

Grafika promująca wydarzenie

materiały organizatorów

Grafika promująca wydarzenie

Duszpasterz Powołań - ks. Mariusz Maluszczak, zaprasza młodzież męską na wyjątkowe wydarzenia, które pomogą odkryć ich życiowe powołanie.

Więcej ...

Media: Trump zdecydował o wyjściu USA z UNESCO

2025-07-22 12:40

Wikimedia Commons

Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z UNESCO - podał we wtorek portal dziennika „New York Post”. Według Białego Domu UNESCO ma wspierać tzw. kulturę woke oraz sprzyjać Chinom i Palestynie.

Więcej ...

Wkrótce oficjalne powitanie polskiego astronauty w Polsce

2025-07-22 18:14
Sławosz Uznański

fot. Boston9, Creative Commons

Sławosz Uznański

Sławosz Uznański-Wiśniewski w czwartek przyleci do Polski -- potwierdziła we wtorek POLSA. O godz. 11 na terenie Portu Lotniczego Chopina w Warszawie odbędzie się oficjalne powitanie polskiego astronauty, a po nim konferencja prasowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Wiara

Maria Magdalena jest bardzo ważną osobą w gronie...

Śladem świętej z Magdali

Święci i błogosławieni

Śladem świętej z Magdali

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

Franciszek

Franciszek: Maria Magdalena apostołką nadziei

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...