Reklama

Wiara

"Bliżej życia z wiarą"

Świadectwo: Ksiądz dla ludzi

Archiwum prywatne

Bluza z kapturem i luźne rozmowy z młodymi nie pasują do księdzą Jak pokazują liczby obserwujących profile „Księdza z Osiedla” – młodzi dziś potrzebują bycia z nimi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto ks. Rafał Główczyński, salwatorianin. Jego kanał „Ksiądz z osiedla” na YouTubie oglądają dziesiątki, a często nawet setki tysięcy osób, podobnie jak na Instagramie czy TikToku.

Młodzi dziś szukają autentyczności i znajdują ją właśnie na profilach ks. Rafała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jak słyszę jakieś ataki na Kościół albo bezpośrednio na mnie, to nie odbieram tego osobiście. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko ma szerszy kontekst, że często kryje się za tym frustracja na parę rzeczy, które w Kościele trzeba by poprawić. Poza tym mam świadomość tego, za Kim poszedłem, i ciągle sobie powtarzam: „Jezus cierpiał, to się nie dziw, że czasami i tobie się oberwie” – powiedział ks. Główczyński.

Poruszył też temat liczby młodych, którzy dziś coraz rzadziej pojawiają się na religii czy w kościele.

– Kiedyś podobno ksiądz ogłosił, że we wtorek jest spotkanie dla młodzieży, w czwartek dla rodziców, i miał problem, gdzie ich potem wszystkich posadzić, bo tyle było osób w kościele i we wspólnotach. Dzisiaj młody duszpasterz rzuca hasło: ognisko dla młodych, będzie jedzenie, picie – i przychodzi on sam oraz zakrystian. Kapłan musi wyjść do ludzi, zwłaszcza do młodych, bo nie ma ich na Mszach św. Musi iść tam, gdzie oni są, i mówić tak, żeby go zrozumieli.

I dodaje:

– Bardzo często młodzi mówią, że im się tam nudzi, że im to nic nie daje. Jeżeli jeszcze chodzą do kościoła, to dlatego, że rodzice mają dobrze rozwinięty system nacisku albo motywacji. Jak nie pójdziesz, to nie ma grania na komputerze; jak pójdziesz, to wybierzemy się na pizzę... To pokazuje, że młodzi chcieliby w Kościele więcej treści dla nich, odnoszących się do ich życia. Oni często mówią, że to, iż nas Jezus kocha, to „myśmy już słyszeli, ale ja mam problem, że nienawidzę siebie, nienawidzę ojca”. Pytają też jak mają żałować rzeczy, które lubią robić. Potrzebują ukazania tego, w jaki sposób Jezus jest odpowiedzią na ich konkretne problemy i dylematy – zaznaczył „Ksiądz z Osiedla”.

Reklama

Zwraca także uwagę na to, że to młodzi mogą dać najwięcej swoim rówieśnikom, także w sferze wiary.

– Kościół bez młodych do młodych nie dotrze. Ksiądz już tylko z tego powodu, że jest duchownym, z niektórymi nie pogada, bo dla wielu kapłan to pedofil i nie zamienią z księdzem choćby słowa. Chętnie natomiast podyskutują z rówieśnikiem – i to jest jedyna droga, którą mogą pójść młodzi – dodał na koniec.

Tekst pochodzi z archiwalnego numeru "Bliżej życia z wiarą". Najnowsza "Niedziela" do kupienia wraz z "Bliżej życia z wiarą": Zobacz

Podziel się:

Oceń:

+23 -2
2024-02-09 21:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Barbara Kędzior - Rybia Łuska: Mogę mieć oszpecone ciało, ale mam piękną duszę daną od Boga

Archiwum Barbary Kędzior

Mogę mieć oszpecone ciało, ale mam piękną duszę daną od Boga. Nigdy nie patrzyłam na siebie tylko przez pryzmat swojego wyglądu – wyznaje Barbara.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?