Reklama

Historia

Opatów/ Unikatowe rękopisy z XV w. wróciły po konserwacji do Biblioteki Kapituły Kolegiaty

Adobe Stock

Unikatowe rękopisy i inkunabuły z XV wieku wróciły po konserwacji do Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie (Świętokrzyskie). Odrestaurowana została m.in. Biblia z 1478 r. pochodząca z norymberskiej oficyny Kobergera. Na świecie jest kilkanaście egzemplarzy tego dzieła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konserwacja zasobu opatowskiej biblioteki rozpoczęła się w 2022 r. od ratowania królewskich, papieskich i książęcych dokumentów rękopiśmiennych. Prace zostały podjęte z inicjatywy księdza Michała Spocińskiego, proboszcza parafii świętego Marcina w Opatowie. Dotychczas udało się zabezpieczyć kilkanaście cennych dokumentów.

W grudniu zakończono kolejny etap prac m.in. przy unikatowych manuskryptach z XV w. w tym Biblii z 1478 r. w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami, pochodząca z norymberskiej oficyny Antona Kobergera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To bardzo cenna rzecz. Prawdopodobnie na świcie jest jeszcze tylko 11 egzemplarzy tej Biblii. Identyfikacja była trudna, ponieważ nasz egzemplarz nie ma pierwszych i ostatnich kart. Dopiero po dłuższych, niemalże detektywistycznych badaniach, udało się skonfrontować fotografie kart z naszej Biblii ze zbiorami londyńskimi. Ustaliśmy dokładny dzień wydania, to 6 sierpnia 1478 roku” – powiedział PAP Wojciech Broda, który koordynuje projekt konserwacji.

Dodał, że odnowione zbiory zostaną zgłoszone do międzynarodowych rejestrów inkunabułów w Londynie i Monachium.

Badacz zwrócił uwagę, że niezwykle cenną częścią zestawu poddanego pracom konserwatorskim są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV w. nieznane ani nierejestrowane naukowo. Jeden z nich zawiera kazania adwentowe z XV w., a drugi kazania Peregryna z Opola z XIV i XV w. Oba dzieła zostały spisane na papierze, natomiast w księdze Peregryna znajdują się także pojedyncze karty pergaminowe. Księgi oryginalnie zostały oprawione w deski i skórę.

„Podczas prac konserwatorskich każda z kart została oczyszczona, ubytki w papierze uzupełnione, wykonano też nowe szycia oraz oprawy. To są unikaty, tak stare manuskrypty, dodatkowo w takich oprawach się nie zdarzają. Obecnie księgi prezentują się bardzo atrakcyjnie. Wziąć do ręki taki obiekt, to czysta przyjemność” – zaznaczył.

Reklama

Zasób biblioteczny nie jest udostępniany publiczności. Efekt działań konserwatorskich jest prezentowany w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl.

Kolekcja jest przykładem kultury piśmiennej starego Opatowa, ważnego miasta sejmikowego oraz szerzej dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych kolegiat romańskich w Polsce.

„Opatów kiedyś był ważnym miejscem na mapie Polski, stąd pochodzili rektorzy Akademii Krakowskiej m.in. Adam Opatowczyk, którego działa również mamy w bibliotece. Zbiory biblioteki obejmują także inne niezwykle cenne i unikalne rękopisy w tym XII Księgę historii Polski Jana Długosza oraz Dzienniki Kapituły Opatowskiej od 1562 r. Jest też 26 inkunabułów, 49 woluminów druków XVI-wiecznych, 51 z XVII w. oraz druki XVIII wieczne” – dodał Wojciech Broda.

Prace konserwatorskie prowadzone były w ramach Programu Rządowego Wspierania Działań Muzealnych. Projekt otrzymała dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. zł, a całkowity koszt zadania wyniósł ponad 122 tys. zł.

Biblioteka i archiwum Kapituły Kolegiaty w Opatowie pw. Św. Marcina z Tours jest częścią zabytkowego zespołu, który otrzymał w 2023 roku miano „Pomnika Historii”. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ pat/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-14 16:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Lipsku odkryto najstarszy fragment rękopisu Mistrza Eckharta

Adobe Stock

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Lipsku naukowcy odkryli pozostałości prawdopodobnie najstarszego znanego rękopisu z tekstem słynnego teologa i mistyka Mistrza Eckharta. Według ogłoszonej 11 września informacji uniwersytet, rękopis został napisany około 1300 roku w Turyngii, gdzie Eckhart nauczał w tym samym czasie w Erfurcie. „To tylko dwa wąskie paski pergaminu, ale wspaniałe znalezisko”, cieszą się naukowcy.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady