Reklama

Niedziela Sandomierska

Z miłości do Ojczyzny

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Prawdziwa miłość usuwa strach i pozwala wznieść się ponad własne słabości. Miłość do Polski, ożywiona wiarą w zwycięstwo dobra nad złem, kazała powstańcom pod wodzą kapitanów Rosnera i Popowskiego zostawić dwory, kamienice i chaty, by ruszyć do walki o odzyskanie niepodległości – mówił bp Nitkiewicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Olbierzowicach w kościele pw. św. Wawrzyńca odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę bitwy pod Jurkowcami w Powstaniu Styczniowym.

Mszy św. przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. kan. Zbigniew Kuras, proboszcz parafii oraz ks. kan. Henryk Hendzel, dziekan dekanatu Klimontów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy, grupy rekonstrukcyjne, żołnierze oraz parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Ordynariusz nawiązując do odczytanej Ewangelii zachęcał do publicznego wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa.

Reklama

- Nie wystarczy jakieś wewnętrzne przekonanie. Pan Jezus domaga się, abyśmy wyznawali wiarę w Niego w sposób publiczny. Nie można jednak poprzestać na słownych deklaracjach. Wielu mówi dzisiaj, że wierzy, choć ich wiara ma niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. Chodzi o przyznanie się do Chrystusa przez ewangeliczny sposób życia, przez miłość okazywaną drugiemu człowiekowi, indywidualnie i we wspólnocie. Chodzi o obronę wartości. Pod tym względem chrześcijanin powinien odznaczać się odwagą i męstwem – mówił kaznodzieja.

Odnosząc się do obchodzonej rocznicy, Biskup Sandomierski podkreślił, że taka właśnie wiara cechowała powstańców styczniowych, którzy nie wahali się oddać życia za Ojczyznę.

- Prawdziwa miłość usuwa strach i pozwala wznieść się ponad własne słabości. Miłość do Polski, ożywiona wiarą w zwycięstwo dobra nad złem, kazała powstańcom pod wodzą kapitanów Rosnera i Popowskiego zostawić dwory, kamienice i chaty, by ruszyć do walki o odzyskanie niepodległości. I chociaż w bitwie pod Jurkowicami ponieśli klęskę, przelana przez nich krew oraz cierpienia zesłanych przez cara na Syberię, sprawiły, że Polska nie zginęła – mówił biskup.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zakończenie Eucharystii odmówiono modlitwę za zmarłych. Dalsza część uroczystości odbyła się przed świątynią w Olbierzowicach, gdzie ustawiony jest pomnik pamięci poległych w bitwie Powstania Styczniowego.

Bitwa pod Jurkowicami rozegrała się 21 października 1863 r. między oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas Powstania Styczniowego. Oddział piechoty powstańczej kapitanów „Róży” Gustawa Rosnera i Popowskiego, należący do zgrupowania płk Dionizego Czachowskiego, zaatakowała kolumna rosyjska płk Zwierowa. Bitwa zakończyła się przegraną oddziałów polskich, które poniosły duże straty. Wśród 90 poległych byli obaj dowódcy, 54 żołnierzy zostało rannych, a 50 dostało się do niewoli.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2023-10-22 09:44

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...