Reklama

Kościół

Ponad 20 osadzonych z całej Polski rozpocznie studia na KUL

źródło: https://ordoiuris.pl/

– Na studia prowadzone przez uniwersytet w Areszcie Śledczym w Lublinie w roku akademickim 2023/24, zrekrutowało się 23 osadzonych z jednostek penitencjarnych z terenu całej Polski. 11 osób rozpocznie studia licencjackie, 12 magisterskie, na pozostałych rocznikach mamy 29 studentów – poinformował rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi kształcenie dla osób pozbawionych wolności. Inicjatywa ta – od 2022 roku znana jako Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie – skierowana jest do osób przebywających nie tylko w lubelskim areszcie, ale również w innych zakładach karnych w całej Polsce. To, jak podkreśla ks. prof. Kalinowski, przedsięwzięcie unikatowe w skali Europy. Jesienią br. odbędą się uroczystości związane z dziesięcioleciem uruchomienia studiów.

Studenci-osadzeni rozpoczynający studia na kierunku nauki o rodzinie,  specjalność  asystent osoby niesamodzielnej (studia licencjackie) i specjalność animacja środowiska społecznego (studia uzupełniające magisterskie), przyjechali do Lublina z jednostek penitencjarnych w okręgach: lubelskim, warszawskim, opolskim, koszalińskim, poznańskim, olsztyńskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie każdy, kto odbywa karę pozbawienia wolności, kwalifikuje się do tego, by rozpocząć kształcenie w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Grupy nie mogą być tak liczne, jak w regularnym toku kształcenia, a kandydat poza wymogami formalnymi, jak zdana matura, nie może wykazywać zachowań ryzykownych. Ważnym kryterium jest postawa osadzonego.

Reklama

– Empatia, cierpliwość, zrozumienie dla ograniczeń innych osób – są to cechy preferowane przy wyborze kandydatów. Skazany podczas odbywania kary powinien dać się poznać jako osoba tolerancyjna, nie stwarzająca konfliktów interpersonalnych, bez cech agresywnej dominacji wobec współosadzonych – podkreśla ppłk Anna Ausz Dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie.

Skazani zakwalifikowani do drugiego etapu rekrutacji ubiegają się o przyjęcie na studia według zasad określonych przez KUL. Dopiero po wydaniu decyzji o przyjęciu na studia, możliwe jest przetransportowanie skazanego do Aresztu Śledczego w Lublinie. 

– Bezpieczeństwo nauczycieli akademickich oraz studentów jest dla nas priorytetowe. Przez 10 lat udało się nam wypracować model współpracy, której efektem jest rozwój intelektualny, lepsze perspektywy zatrudnienia, resocjalizacja, zwiększenie samooceny i odbudowa więzi społecznych przez więźniów – dodaje rektor KUL.

Po raz pierwszy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II podjął się realizacji innowacyjnego projektu w zakresie resocjalizacji przez edukację pt. „Nowa socjalizacja" w roku akademickim 2013/2014. Przedsięwzięcie to spotkało się z dużym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych, a także opinii publicznej. Na kierunku praca socjalna studia rozpoczęła wówczas grupa 36 osób z całej Polski, osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-25 08:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KUL solidarny z Ziemią Świętą

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o wybuchu wojny w Ziemi Świętej. W imieniu całej społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II składamy wyrazy współczucia i solidarności wobec wszystkich, których dotknęły skutki działań zbrojnych - podkreślają rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski i Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela w wydanym oświadczeniu.

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; jeden górnik transportowany na powierzchnię

2024-05-14 09:04

PAP/Kasia Zaremba

Jeden z czterech górników poszukiwanych po nocnym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła był we wtorek rano transportowany na powierzchnię. Trwają próby dotarcia do pozostałych – poinformował na briefingu wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Rajmund Horst.

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania