Reklama

Nauka

Prof. Artur Ekert z nagrodą Royal Society

Prof. Artur Ekert

Wikipedia/autor: Gosaldar udistęonia jako własność publiczną

Prof. Artur Ekert

Pochodzący z Polski matematyk prof. Artur Ekert z Oksfordu został doceniony Nagrodą Milnera przez brytyjskie Royal Society. Badacz ten to jeden z twórców nowej dziedziny wiedzy - kryptografii kwantowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagrodę dla profesora Ekierta - na rok 2024 - przyznano za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu" - poinformował Uniwersytet Oksfordzki.

Doroczna Nagroda Milnera (oficjalnie Milner Award and Lecture) jest przyznawana od 2012 r. przez Royal Society, londyńskie towarzystwo naukowe, za "wybitne osiągnięcia z zakresu informatyki dokonane przez europejskiego badacza".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Profesor Ekert cytowany na stronie Instytutu Matematycznego w Oksfordzie skomentował: "Odkrywanie związków między kryptografią a podstawami teorii kwantowej było fascynującą podróżą. To bardzo satysfakcjonujące widzieć, że moja praca została doceniona. Teoria kwantowa niewątpliwie otworzyła liczne nowatorskie drogi, by lepiej zrozumieć i wykorzystywać naturę, w tym informacje. Z niecierpliwością czekam na to, co przyniesie przyszłość."

Reklama

Artur Ekert jest pionierem w dziedzinie nauk o informacji kwantowej. Jak podsumowano na stronie jego uczelni, odegrał ważną rolę w przekształcaniu tej dziedziny z relatywnie mało znanej dyscypliny nauki w żywotny, interdyscyplinarny obszar badawczy o praktycznych zastosowaniach. Jego rozwiązania dotyczą wykorzystania splątania kwantowego w kryptografii kwantowej. Badacz pokazał, jak zrobić użytek z wiedzy z zakresu podstaw fizyki kwantowej, aby zwiększyć bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Oprócz słynnego odkrycia, że nierówności Bella mogą być wykorzystane do wykrywania podsłuchów, Ekert miał istotny wkład w teoretyczne podstawy oraz eksperymenty dotyczące komunikacji i obliczeń kwantowych.

Matematyk wykonał m.in. pionierskie badania nad uniwersalnością kwantowych bramek logicznych, rozwijał pierwsze metody stabilizacji i ochrony operacji kwantowych oraz zaproponował jeden z pierwszych praktycznych projektów obliczeń kwantowych.

Artur Ekert dodaje: "dziedzina technologii kwantowych przyspiesza. Środowisko akademickie, przemysł, agencje rządowe, służby specjalne, dziennikarze, a nawet pies mojego sąsiada (to wyjątkowo bystry pies), wszyscy są całkowicie zafascynowani komputerami kwantowymi i podobnymi koncepcjami. To społeczne zjawisko fascynuje mnie nieustannie".

Artur Ekert urodził się w 1961 r. we Wrocławiu i studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest profesorem fizyki kwantowej w Oksfordzie.

Prof. Ekert nie jest pierwszym pochodzącym z Polski laureatem Milner Award. W 2018 r. zdobywczynią tego wyróżnienia Royal Society została prof. Marta Kwiatkowska.(PAP)

lt/ bar/

Podziel się:

Oceń:

2023-08-31 16:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XXXI Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2016"

Nagrodę Grand Prix XXXI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalanów 2016" zdobył film dokumentalny pt. "Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza" autorstwa Marty Sosidko.

Więcej ...

Neapol gotowy na uroczystość i cud św. Januarego

2025-09-18 07:25
Cud św. Januarego

commons.wikimedia.org

Cud św. Januarego

Słynna Uroczystość św. Januarego w tym roku, podczas której wierni oczekują na dokonanie się cudu krwi świętego - jej przemiany ze stanu stałego w płynny - połączona będzie 19 września z zakończeniem XXXI Synodu Kościoła w Neapolu. Wręczone zostaną posynodalne „Wskazania duszpasterskie”.

Więcej ...

Szef MSWiA: w nocy Straż Graniczna obserwowała wzmożoną aktywność dronów białoruskich

2025-09-18 12:53

PAP/Krzysztof Ćwik

W nocy Straż Graniczna obserwowała wzmożoną aktywność dronów białoruskich, rosyjskich, które próbowały przekroczyć polską przestrzeń powietrzną. Jeżeli będziemy mieli informacje od służb, że wszystko staje się bezpieczne, otworzymy granicę z Białorusią – przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Czemuście mnie szukali?

Wiara

Czemuście mnie szukali?

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Watykan: przygotowania do setnej rocznicy urodzin Josepha...

Kościół

Watykan: przygotowania do setnej rocznicy urodzin Josepha...

Niezwyciężony Triumf serca

Wiadomości

Niezwyciężony Triumf serca

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Wiadomości

Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Kościół

Pijany mężczyzna podczas Mszy św. zatakował kapłana

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...

Wiadomości

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący...