Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Polski wyróżnieni za działania na rzecz wiary i miłosierdzia

Rycerze Kolumba

W czasie 141. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Orlando na Florydzie Rycerze Kolumba z Polski zostali wyróżnieni i docenieni przez międzynarodową wspólnotę oraz jej przywódcę, Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, za dotychczasową pomoc Ukrainie. Z kolei Rycerze ze Sławna (diecezja koszalińsko-kołobrzeska) zostali wyróżnieni międzynarodową nagrodą programową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba to doroczne, międzynarodowe spotkanie członków i przywódców tej organizacji z całego świata. Dla globalnej wspólnoty dwóch milionów katolickich mężczyzn Konwencja jest czasem podsumowania działalności w ostatnich 12 miesiącach i wyróżnienia najistotniejszych osiągnięć, a także wytyczania nowych kierunków rozwoju i działalności na najbliższy czas. „To wspaniały czas, święto dla wszystkich Rycerzy, a także okazja, by wymienić się doświadczeniem z braćmi z całego świata” – powiedział Andrzej Anasiak, były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce pełniący dziś funkcję Najwyższego Kustosza jako pierwszy Rycerz Kolumba z Europy. „To także czas radości z sukcesów naszej jurysdykcji, z jej dynamicznego rozwoju i realizacji programów, które służą potrzebującym” – dodał.

O swojej modlitewnej bliskości zapewnił Rycerzy Kolumba i wszystkich uczestników Konwencji papież Franciszek, który wystosował list na ręce Najwyższego Rycerza. „W chwili, w której doświadczamy skutków wojny i konfliktu, solidarność i praktyczne wsparcie Rycerzy Kolumba oferowane cierpiącym braciom i siostrom w Ukrainie i innych miejscach świata, stanowią świadectwo ewangelicznej miłości bliźniego wyróżniającej uczniów Chrystusa” – napisał w imieniu papieża Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieustająca pomoc i bratnie wsparcie polskich Rycerzy dla Ukrainy zostało zauważone i docenione w dorocznym raporcie Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego, który podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności charytatywnej i formacyjnej Rycerzy Kolumba na całym świecie. „W grudniu pojechałem do Polski, gdzie spotkałem się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wręczyłem prezydentowi i całemu narodowi polskiemu Nagrodę Caritas za nadzwyczajne dzieła miłosierdzia na rzecz innych” – przypomniał w oficjalnym wystąpieniu Najwyższy Rycerz. Jak dodał, w szczególności nagroda ta stanowi wyróżnienie polskich Rycerzy. „Jesteście wspaniałym przykładem pierwszeństwa w wierze i miłosierdziu” – powiedział Patrick Kelly.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników Konwencji podziękował za to wyróżnienie i wyraził radość z działań podejmowanych przez Zakon w Polsce. „Cieszę się, że za sprawą św. Jana Pawła II od wielu lat Rycerze Kolumba działają także w naszym kraju, niosąc pomoc potrzebującym” – napisał prezydent. „Mimo dynamicznych przemian cywilizacyjnych i kulturowych (…) Zakon Rycerzy Kolumba realizuje założenia, które legły u jego podstaw” – dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

„Najwyższy Rycerz podkreślił zaangażowanie polskich Rycerzy Kolumba w pomoc uchodźcom od pierwszego dnia po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki z kolei nazwał nas silnym ramieniem Zakonu wspierającym poszkodowanych w wyniku działań wojennych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce, który przewodził kilkuosobowej polskiej delegacji w Orlando.

Reklama

Nagrodę programową za organizację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w swojej miejscowości z rąk Najwyższego Rycerza odebrał Laurence Cherni, przywódca Rycerzy ze Sławna. Rycerze zainicjowali to wydarzenie w 2021 roku i przeprowadzili z powodzeniem już dwie edycje. „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej oferuje cały przekrój naszej kultury, zaczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, pisanie ikon (…) kończąc na muzyce rozrywkowej” – opisał przebieg wydarzenia Cherni. Jak dodał, cieszy go, że wraz z pozostałymi Rycerzami ze swojej parafii mógł przyczynić się do sukcesu i dobrego wizerunku rycerstwa w Polsce.

Reklama

Warto podkreślić, że jest kolejny rok, kiedy Rycerze z Polski zostają uhonorowani na arenie międzynarodowej prestiżową nagrodą. W poprzednich latach władze największej na świecie męskiej organizacji świeckich katolików wyróżniły m.in. działania parafialnych grup Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, Częstochowy czy Radomia.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-08-09 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Królowej Jadwigi

Święta Królowa jest patronką Rady Rycerzy Kolumba z kieleckiej parafii pod jej wezwaniem. Jak przystało na rycerzy, wpierają potrzebujących i pomagają proboszczowi w działaniach duszpasterskich.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?