Reklama

Wiadomości

Sektor kosmiczny wciąż pnie się w górę. Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego opublikowała raport

Adobe Stock

Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego opublikowała raport „Krajobraz praw własności przemysłowej w polskim przemyśle kosmicznym”, ukazujący rosnące zainteresowanie polskiego sektora kosmicznego w ochronie swoich innowacji technologicznych. Według raportu, polskie podmioty działające w tej branży zgłosiły łącznie 657 zgłoszeń, z których aż 75% okazało się skutecznymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polski przemysł kosmiczny ma coraz więcej do zaoferowania

Największą część zgłoszeń, bo aż 489, stanowiły zgłoszenia wynalazków, co potwierdza, że polski sektor kosmiczny skupia się głównie na rozwijaniu nowych technologii. Świadczy to o dynamicznym rozwoju i innowacyjności polskiej branży kosmicznej.

– Zaprezentowany raport przedstawia wyłącznie pewien wycinek krajobrazu praw własności przemysłowej posiadanych przez polskie podmioty sektora kosmicznego, obejmujący Polskę. Stan wygląda umiarkowanie dobrze – mógłby wyglądać lepiej. Uważam, że dla pełnego obrazu należałoby również zbadać jak wygląda ochrona technologii przez polskie przedsiębiorstwa poza granicami kraju. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, że we współczesnej obecności podmiotów gospodarczych na rynku ważną rolę, zwłaszcza na płaszczyźnie marketingowej, odgrywają znaki towarowe, których nie ma zbyt wiele wśród podmiotów polskiego sektora kosmicznego. Uważam, że konieczna jest szersza edukacja na temat własności przemysłowej w przedsiębiorstwach sektora kosmicznego – zauważa autor raportu Michał Jabłoński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z raportu wynika, że podmioty polskiego sektora kosmicznego coraz chętniej korzystają z możliwości ochrony przedmiotów własności przemysłowej oferowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). Jest to wyraźny dowód na to, że podmioty te zaczynają dostrzegać znaczenie ochrony praw własności przemysłowej dla ochrony swoich innowacji.

– Kwestie związane z innowacjami są nierozerwalnie związane z prawem własności przemysłowej. W pewnym sensie ilość patentów i wzorów użytkowych stanowi miarę sukcesu innowacyjności danej gałęzi gospodarki – zauważa Mateusz Ulański członek rady fundacji.

Jednakże, w kontekście tempa rozwoju technologii, branża kosmiczna rozwija się niezwykle dynamicznie. Ochrona połowy rozwiązań technicznych chronionych patentami trwa ok. 3 lata krócej niż połowa wszystkich wynalazków zgłaszanych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Jest to wynik nie tylko szybkiego tempa innowacji w branży kosmicznej, ale również wyzwania w utrzymaniu efektywnej ochrony patentowej.

Reklama

Z drugiej strony, raport Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego wskazuje, że świadomość podmiotów polskiego sektora kosmicznego dotycząca praw własności przemysłowej wciąż jest mała. Pomimo rosnącej aktywności w obszarze zgłaszania patentów, wiele podmiotów nadal może nie dostrzegać pełnego znaczenia ochrony swoich praw własności przemysłowej. Jest to obszar, który wymaga dalszej edukacji i rozwoju, aby polski sektor kosmiczny mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości.

Pełna treść raportu znajduje się na stronie Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego

W obliczu tych wniosków, pojawia się potrzeba dalszych działań mających na celu podniesienie świadomości na temat praw własności przemysłowej w polskim przemyśle kosmicznym, tak aby polscy innowatorzy mogli skuteczniej chronić i komercjalizować swoje wynalazki.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-07-21 09:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowa inwestycja

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła
w regionie
w Rusku

M. Wesołowski

Elektrociepłownia Będzin to jeden z największych dostawców ciepła w regionie w Rusku

Bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak będzie uczestniczył w otwarciu i poświęci I etap budowy instalacji odsiarczania spalin w Elektrociepłowni „Będzin” Sp. z o. o. Wydarzenie odbędzie się 13 października

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...