Reklama

Niedziela w Warszawie

Ze św. Janem Pawłem II w Wiecznym Mieście

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Już jutro (20 czerwca) startuje kolejna edycja Konkursu Papieskiego skierowanego do studentów i doktorantów, którego nagrodą są roczne studia podyplomowe JP2 Studies w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wyjątkowa okazja dla studentów, doktorantów oraz młodych absolwentów, by rozpocząć naukową przygodę w Wiecznym Mieście i by bliżej poznać nauczanie Jana Pawła II, studiując na uczelni, której on sam także był absolwentem. Organizatorami konkursu są: Instytut Tertio Millennio oraz Teologia Polityczna.

Konkurs Papieski – Edycja Studencka jest konkursem o charakterze ogólnopolskim, dotyczącym wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, przeznaczonym dla studentów i doktorantów oraz młodych absolwentów, którzy ukończyli studia nie wcześniej niż w 2022 roku. Aby wziąć w nim udział, należy być absolwentem co najmniej studiów licencjackich, I stopnia. Nagroda główna w postaci stypendium o wartości 15 000 euro na roczne interdyscyplinarne studia podyplomowe na Angelicum w roku akademickim 2023/2024, przewidziana jest dla 3 zwycięzców z całej Polski. Przewidzianych jest również 7 miejsc z wyróżnieniem z nagrodami rzeczowymi od partnerów konkursu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs składa się z 3 etapów. Pierwszy z nich rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 15 lipca. W tym czasie uczestnicy z całej Polski mają czas na rejestrację oraz wypełnienie testu online z wiedzy o nauczaniu papieskim, m.in. na podstawie encykliki „Centesimus Annus” oraz Listu Jana Pawła II do młodych całego świata „Parati semper” – „Zawsze wierni”. Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą test, zakwalifikują się do II etapu, podczas którego będą mieli za zadanie napisanie eseju na temat wskazany przez organizatora. Na przygotowanie prac pisemnych będą mieli czas od 17 lipca do 7 sierpnia 2023. Finał w postaci ustnej obrony prac uczestników będzie miał miejsce w połowie sierpnia w Warszawie. Tego samego dnia poznamy wyróżnionych w konkursie oraz zwycięzców, na których będzie czekała roczna przygoda naukowa w Rzymie.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną jednostką naukowo-dydaktyczną powołaną trzy lata temu, w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc m.in. o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i ufundowany przez prywatnych darczyńców z Polski.

Reklama

Konkurs Papieski – Edycja Studencka odbywa się równolegle do Konkursu Papieskiego dla uczniów szkół średnich. W tym roku dzięki współpracy Instytutu Tertio Millennio z Teologią Polityczną organizowana jest już trzecia edycja adresowana do studentów i doktorantów. Jest ona odpowiedzią na zauważalną potrzebę zainteresowania młodych nauczaniem papieskim. Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest też zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.

Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć na stronie internetowej: http://studenci.konkurspapieski.pl/ oraz na stronie na Facebook’u: facebook.com/KonkursPapieski/

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-06-19 21:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na nowo odczytać św. Jana Pawła II

Teologia Polityczna

Czy encykliki Jana Pawła II dają się zrozumieć w izolacji od czasów, w jakich powstawały? Jakie dzieła polskiej i światowej kultury odcisnęły najgłębsze piętno na nauczaniu polskiego Papieża? Czy dokumenty papieskie można odczytywać w perspektywie konkretnych wydarzeń historycznych, które towarzyszyły tamtemu pontyfikatowi?

Więcej ...

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32
Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?