Reklama

Niedziela Sandomierska

Dorastanie w miłości do Boga i Ojczyzny

Ks. Wojciech Kania

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku obchodzono uroczyście podwójny jubileusz szkoły połączony z corocznym Diecezjalnym Konkursem Pieśni Patriotyczno-Religijnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Eucharystię w intencji społeczności szkolnej sprawowali również: ks. dr Wojciech Kania, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, ks. Krzysztof Woźniak, dziekan dekanatu modliborzyckiego oraz ks. Artur Dyjak proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Potoku Wielkim. W homilii bp Frankowski wskazując na patrona szkoły św. Jana Pawła II, mówił, że dziś w sposób szczególny potrzeba obrony dobrego imienia Wielkiego Polaka. To zadanie spoczywa w sposób szczególny na nauczycielach i uczniach szkoły. Po zakończonej Eucharystii uroczystego otwarcia jubileuszu dokonał dyrektor szkoły Jan Brzozowski, który przywitał przybyłych gości i przedstawił krótki rys historyczny placówki. Dyrektor mocno zaakcentował, jak ważną datą dla całej społeczności szkolnej był rok 2008, kiedy to zostało nadane imię św. Jana Pawła II i wręczony został sztandar Publicznej Szkole Podstawowej. – To olbrzymie zobowiązanie mieć w swojej wsi i parafii szkołę, która nosi tak zaszczytne imię. Bo poza wieloma bardzo ważnymi zadaniami szkoły, uważam, że najważniejsze jest wychowywanie i kształtowanie młodych ludzi. Wychowywanie ku wartościom, w szacunku dla drugiego człowieka, w prawdzie i w miłości do Boga i Ojczyzny” – mówił Jan Brzozowski. Następnie delegacje harcerzy wraz z przedstawicielami gości złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową Patrona szkoły – św. Jana Pawła II oraz przy Dębie Pamięci Stanisława Korczaka, podporucznika Piechoty Wojska Polskiego, urodzonego na terenie Gminy Potok Wielki, a zamordowanego w Twerze w 1940 r., oddając w ten sposób hołd pamięci wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. W tak podniosłej chwili wiele wzruszeń dostarczyła obecnym pieśń pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt” w wykonaniu absolwentki szkoły Justyny Lenart. Kolejnym punktem programu była ceremonia wręczenie odznaczeń w dowód uznania za wybitne działania w upamiętnianiu pontyfikatu oraz osoby wielkiego Polaka – Papieża św. Jana Pawła II. Tradycją szkoły jest organizowanie w rocznicę nadania imienia Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej, dlatego też odbyło się podsumowanie XII edycji tego konkursu.

W tym roku wzięli w nim udział soliści i grupy wokalne z 13 szkół z naszej diecezji. Jury w składzie: Anna Ewa Sobota- nauczyciel sztuki w Publicznej Szkole Podstawowej i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Alicja Szewczyk – choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Racławice oraz ks. Eugeniusz Kozłowski ocenili występy uczestników biorących udział w konkursie przyznając nagrody i wyróżnienia, a obecni na uroczystości laureaci wykonali swoje utwory. Jako pierwsza wystąpiła Alicja Mróz, uczennica PSP im. Jana Pawła II w Polichnie, która zaśpiewała piosenkę „Zostań z nami”. Zaraz później swój występ miała Letycja Łyszczarz, uczennica ZPO im. Jana Pawła II w Gościeradowie, która wykonała piosenkę pt. „Cisza. Modlitwa Katyńska”. Podsumowaniem występów wokalnych był utwór pt. „Minęło tyle lat” zaprezentowany przez Jagodę Zagórę uczennicę PSP im. Jana Pawła II w Potoczku. Na zakończenie uroczystych obchodów 55-lecia szkoły i 15. rocznicy nadania szkole imienia Jana Pawła II dyrektor szkoły Jan Brzozowski skierował wyrazy wdzięczności i słowa podziękowań do wszystkich, dziękując za liczne przybycie i wspólne świętowanie oraz wszelką pomoc w organizacji tak wyjątkowego dla szkoły dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-06-12 13:28

Wybrane dla Ciebie

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?