Reklama

Kościół

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

Włodzimierz Rędzioch

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

„Lektura osobistych zapisków człowieka, który przez ponad dwadzieścia lat był rzecznikiem Stolicy Apostolskiej – pisze kard. Parolin - nie tylko pozwala poznać nieznane aspekty wydarzeń historycznych dotyczących Kościoła i życia umiłowanego Papieża Polaka, lecz pomaga odkryć lepiej jego duchowość i świętość”. Wśród charakterystycznych „rysów” Jana Pawła II, które wyłaniają się z tekstu, Sekretarz Stanu wymienia: „odwoływanie się do ludzkiego sumienia, uciekanie się do modlitwy i apostolska odwaga, z jaką stawiał czoła niewygodnym i trudnym sytuacjom”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życzeniem Sekretarza Stanu jest, aby czytelnicy „oprócz czerpania przyjemności z opowieści o ziemskim życiu Kościoła, nawet w jego bardziej codziennych i osobistych aspektach, mogli wyciągnąć z lektury lekcje na temat złożonego momentu historycznego, który przeżywamy”.

Włodzimierz Rędzioch

W prezentacji książki, którą moderowała dziennikarka Valentina Alazraki, wzięli udział Giovanni Grasso, rzecznik prasowy Prezydenta Republiki Włoch, ks. Federico Lombardi SJ, Prezes Fundacji Josepha Ratzingera, dawny dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Lina Petri z Fundacji Watykańskiej Jana Pawła I, dawna współpracowniczka Navarro-Vallsa, Francesco Rutelli, były burmistrz Rzymu (kierował administracją miejska w latach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000), oraz prof. Diego Contreras, który zredagował książkę.

Jak stwierdził prof. Contrearas „Navarro-Valls starał się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, wspierać Jana Pawła II, choć miał świadomość, że Papież nie potrzebuje jego pomocy, bo miał dar komunikowania. Ale jego stosunki z Ojcem Świętym wykraczały poza formalne relacje między podwładnym a jego szefem. Navarro-Valls podziwiał Jana Pawła II a podziw ten rósł w miarę, jak go lepiej poznawał”.

Reklama

Na prezentację książki przybyli dawni współpracownicy Navarro-Vallsa oraz obecni pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, liczni dziennikarze akredytowani przy Watykanie, przedstawiciele środowisk akademickich i kościelnych Rzymu; na prezentację przybył także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski. Dla mnie była to też okazja do spotkania z wieloma kolegami dziennikarzami – była wśród nich nestorka watykanistów Valentina Alazraki, oraz z przyjaciółmi z Opus Dei.

Książka ze wspomnieniami rzecznika Papieża ukazuje się w czterdziestą 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II i należy mieć nadzieję, że jak najszybciej będzie również opublikowana po polsku.

Włodzimierz Rędzioch

Podziel się:

Oceń:

+5 -2
2023-06-06 16:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W góry ze św. Janem Pawłem II

Archiwum parafii

Na pierwszą wędrówkę w Beskid Niski ks. Karol Wojtyła udał się w roku 1952, zabierając ze sobą kilkuosobową grupę przyjaciół. Często powracał w te strony.

Więcej ...

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

Adobe Stock

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki egzaminu ósmoklasisty ma ogłosić 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto