Reklama

Kościół

Konferencja misjologiczna z okazji 50-lecia działalności misyjnej pallotynów w Rwandzie

Ks. Łukasz Gołaś SAC

W sobotę w Pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym Prowincji Chrystusa Króla w Ząbkach k/Warszawy odbyła się konferencja misjologiczna. Zorganizowano ją z okazji 50-lecia działalności misyjnej pallotynów w Rwandzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był to też złoty jubileusz rozpoczęcia pracy pallotynów w Rwandzie. Swoją działalność misjonarze rozpoczęli w 1973 r.

Poruszane zagadnienia podzielono na trzy kategorie: „Rwanda - czas na misje”, „Czasy były inne” oraz „Misje w Kościele”. Ks. Jacek Waligórski SAC, jeden z pierwszych pallotyńskich misjonarzy w Rwandzie, wspominał z uśmiechem, kiedy prymas Stefan Wyszyński, powiedział do pierwszej grup pallotyńskich, aby nie dała się pożreć lwom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dotrzymaliśmy obiecanego mu słowa - nikt nie zginął na naszej misji - powiedział, zaznaczając, że choć człowiek może opuścić Afrykę, to ona nigdy nie opuści tego, kto tam pracował. Z kolei br. Adam Fułek SAC, były misjonarz w Rwandzie, ocenił, że misjonarze byli dla niego bohaterami.

Reklama

W swojej wypowiedzi do przybyłych na konferencję, ks. Jan Oleszko SAC - sekretarz ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla, zwrócił uwagę, że rok 1973 r. był wyjątkowy, bo podczas jego trwania m.in. wysłano w kosmos 16 sond kosmicznych i satelitów, Polska reprezentacja piłki nożnej wygrała w Chorzowie z Anglią 2:0 oraz obchodzono 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

- W tym roku też wyruszyła z Polski bardzo zacna wyprawa, którą nazywamy pierwszą karawaną do Rwandy. Nieco później misjonarze rozpoczęli swoją działalność w Brazylii. W sumie w świat na misję ewangelizacyjną wyruszyło 10 zakonników - przypomniał, dodając, że konferencja stanowi pielęgnowanie pamięci o tych pallotyńskich bohaterach-ewangelizatorach.

- Pielęgnujemy tą pamięć i uczymy się na niej wrażliwości w sobie. Bo na wyuczonej i lepszej wrażliwości buduje się lepsze jutro. Nie ma inne metody, żeby spokojnie w kolejne pokolenie weszła lepsza jakość. I to nas gromadzi - podsumował.

Wydarzenie zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. - To pragnienie głoszenia Ewangelii wszystkim ludom i narodom wszczepił wasz założyciel, Wincenty Pallotti, wszystkim członkom zgromadzenia, wierząc, że na mocy Chrztu św. każdy jest misjonarzem. Ale wy wcieliliście to przesłanie 50 lat temu w praktyce i z powodzeniem trwacie w nim do dzisiaj, wypełniając trzy pallotyńskie dewizy: by wszystko czynić na chwałę Bożą, aby odnawiać świat, walcząc z grzechem oraz by dawać ludziom nadzieję, że są zbawieni - powiedział przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

Polscy pallotyńscy misjonarze rozpoczęli pracę misyjną w Rwandzie w 1973 r. W Kigali, stolicy kraju, podjęli działalność duszpasterską w parafii liczącej ponad 20 tys. wiernych. Powołali do życia wydawnictwo wraz z drukarnią „Pallotti Presse”, służąc Kościołowi lokalnemu poprzez apostolstwo słowa drukowanego. Wydawana jest tam w języku kinyarwanda prasa katolicka, książki religijne, modlitewniki, księgi liturgiczne oraz Pismo Święte.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-05 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Debata Salvatti.pl: współczesny patriota to człowiek dialogu

Graziako

Wzorem patriotyzmu dzisiaj mogą być ludzie otwarci na dialog z innymi - tak brzmiał jeden z wniosków debaty pt. "Czyja Polska? Kto ma prawo do patriotyzmu?". Zorganizowała ją Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATTI.pl na 1. Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie wieczorem 24 września.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej