Reklama

Kościół

Rzym: doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju

Włodzimierz Rędzioch

Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiadając na pytanie o możliwą rolę papieża i Stolicy Apostolskiej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim Podolak odpowiedział.

1. Ukraińcy, rząd i naród są bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wsparcie humanitarne: za słowa i czyny. O to właśnie prezydent poprosił papieża podczas ich niedawnego spotkania. W sercu tej pracy humanitarnej, zgodnie z zasadami chrześcijaństwa, są dzieci, więźniowie i ofiary.

2. Konieczne jest dobre zrozumienie natury tej wojny, a także natury pokoju, o którym się mówi. Nie wystarczy, by zapanował pokój. Pokój to nie tylko koniec wojny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Stół negocjacyjny nie wystarczy. Jeśli to wszystko co czynią Rosjanie na terytorium Ukrainy będzie trwało nadal, to nie będzie pokoju. Z jednej strony będzie przewlekła wojna wewnętrzna, a z drugiej będzie kraj praktycznie pod stałym szantażem. Nie będzie sprawiedliwego pokoju.

Reklama

Mychajło Podolak zaznaczył, iż są to powody, dla których Ukraina nie zgadza się usiąść do stołu negocjacyjnego z Rosją. To Rosja musi uczynić pierwszy krok, jakim jest wycofanie się ze wszystkich terytoriów, które okupowała, a następnie powrót do granic z 1991 roku, to znaczy granic, które istniały i zostały uznane w momencie powstania niepodległego państwa ukraińskiego. Linia demarkacyjna między Rosją a Ukrainą w 1991 roku miała długość 1 576 km.

Najnowsza historia pokazuje, że wiele mediacji na świecie, w przypadku wojen domowych i wojen między państwami, zakończyło się stołem negocjacyjnym i podpisaniem porozumienia pokojowego. Niestety, w większości przypadków stan konfliktu powrócił do tego, co było przed negocjacjami lub walki rozpoczęły się ponownie w ukryciu. Pokazuje to również, że pokój, choć bardzo ważny, nie może być tylko milczeniem broni, czymś, co pozwala ominąć kryzys lub podobnymi manipulacjami o charakterze propagandowym. Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Aby zbudować prawdziwy pokój, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział we włoskiej telewizji publicznej pierwszy doradca prezydenta Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-28 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Stefan Heße: Musimy jasno i wszelkimi siłami wspierać Ukraińców

Abp Stefan Heße

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stefan Heße

“Prawdopodobnie wojna szybko się nie zakończy, dlatego Ukraińcy potrzebują wiele wsparcia i pozytywnej energii, aby nie opadli z sił. I dlatego tak potrzebne jest okazywanie solidarności przez takie wizyty jak nasza, wyraźnie pokazywać, że nigdy o nich nie zapominamy i pod żadnymi warunkami nie akceptujemy niesprawiedliwości jakiej doświadczają” - mówi abp Stefan Heße, arcybiskup Hamburga i z mocą podkreśla: “Jest to całkowicie nieuzasadniona agresja, której nie można niczym usprawiedliwić. Myślę, że musimy wszelkimi sposobami dać do zrozumienia, że dzieje się tu niesprawiedliwość i że nie możemy i nie wolno nam tej niesprawiedliwości tolerować pod żadnym pozorem!” W rozmowie z KAI przewodniczący Komisji ds. Migracji Konferencji Episkopatu Niemiec i specjalny przedstawiciel ds. uchodźców dzieli się swoimi refleksjami ze swojej wizyty solidarności w Polsce i Ukrainie, w trakcie której odwiedził odwiedził Kraków, Leżajsk, Przemyśl, Lwów i Warszawę.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39
Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024