Reklama

Niedziela Sandomierska

Serca pełne dobroci

Ks. Stanisław Gurba

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim został zorganizowany Dzień Dobra pn. „Staszic pomaga”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to okazja, aby podziękować uczniom należącym do Szkolnego Koła Caritas (SKC) za ich zaangażowanie w działalność charytatywną w kończącym się roku szkolnym. Dorota Waliszczak, dyrektor szkoły, wręczyła młodzieży certyfikaty wolontariusza, podziękowania i dyplomy oraz drobne upominki otrzymane od instytucji, z którymi współpracuje SKC. - Dzień Dobra został zorganizowany w liceum po raz pierwszy, bo od tego roku szkolnego w „Staszicu” rozpoczęło swoją działalność SKC – mówił ks. Stanisław Gurba, opiekun koła.

Pomoc misjonarzom i środowisku

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W bieżącym roku szkolnym uczniowie liceum przystąpili do ogólnopolskiego projektu ekologiczno‐dobroczynnego „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Fundację „Missio Cordis”.

Reklama

- Wolontariusze SKC w październiku 2022 r. przeprowadzili zbiórkę dobrych monet - pieniędzy z całego świata, aktualnie używanych i wycofanych z obiegu. Zebrano wówczas ponad 20 kg monet. Natomiast w marcu, w drugim etapie realizacji programu ekologicznego, młodzież zbierała przede wszystkim małe elektrośmieci - zużyte baterie, stare telefony komórkowe, tablety, laptopy. Do fundacji przekazano wówczas 157 telefonów guzikowych, 43 telefony dotykowe, tablety, komputery, 4 kg zużytych baterii oraz 6 kg starych monet – informował ks. Gurba. Fundacja Missio Cordis działa na rzecz misji i misjonarzy, a poszukując wciąż nowych form „pomagania bez pieniędzy”, obecnie zbiera już prawie wszystko, co niepotrzebne czy popsute, a da się poddać recyklingowi. Idea „Zbieram to w szkole” realizowana przez fundację działa na zasadzie programu partnerskiego. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, gry, audiobooki, torby ekologiczne, dewocjonalia. Rozdawane nagrody pochodzą od sponsorów, a mają motywować do jeszcze większej troski o środowisko naturalne i potrzebujących. Zbiórka surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy trwa cały rok. Jednak koncepcja programu „Zbieram to w szkole” jest tak opracowana, aby zmaksymalizować efekty podejmowanych działań. - Nasze liceum w tym programie przekroczyło już próg 30 tys. punktów przyznawanych za przekazane darowizny, co zgodnie z regulaminem oznacza otrzymanie tytułu „Szkoły z misją”. Jednak na ten tytuł musimy poczekać do czerwca. Do tego czasu nadal działamy i zbieramy eko-śmieci, aby chronić środowisko i pomagać misjonarzom – mówił ks. Stanisław Gurba.

Ks. Stanisław Gurba

Dobroć na co dzień

Wolontariusze SKC podejmowali różnorodne działania na rzecz potrzebujących. W ramach akcji „Podziel się dobrocią” młodzież przygotowała kilkadziesiąt listów i kartek świątecznych, które następnie trafiły do osób samotnych z terenu diecezji. Z okazji Dnia Chorego, przedstawiciele SKC wraz z opiekunem ks. Stanisławem Gurbą spotkali się z mieszkańcami DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Uczniowie naszego liceum złożyli pensjonariuszom życzenia a także okolicznościowe ręcznie wykonane kartki ze szczerymi i serdecznymi życzeniami od młodzieży – mówił ks. Gurba. Z inicjatywy uczennicy klasy IVCp Zuzanny Wojciechowskiej SKC przeprowadziło walentynkową zbiórkę charytatywną na wsparcie leczenia powypadkowego Marka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Młodzież zorganizowała kiermasz ręcznie wykonanych breloczków z masy porcelanowej oraz ciast przygotowanych przez uczniów. Zebrane środki pieniężne zostały w całości przekazane do Fundacji „Bo w Nas jest Moc”.

Warto pomagać

Wolontariat to wspieranie innych ludzi znajdujących się w potrzebie – dobrowolne i bezpłatne. Wolontariuszem może być każdy, trzeba tylko znaleźć na niego odpowiedni pomysł. - Szkolne Koło Caritas przy LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim powstało z inicjatywy młodzieży, po przeprowadzeniu odpowiednich procedur rejestracyjnych. Pomysłów na działalność charytatywną nie brakuje. Niektóre akcje prowadzone są we współpracy z innymi instytucjami, są też takie realizowane z potrzeby chwili. Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat. Uśmiech na twarzy osoby samotnej, gdy otrzyma kartkę świąteczną, radość człowieka ubogiego, który otrzyma pomoc żywnościową na święta. Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia – a my odkrywamy w sobie radość dzielenia się. Bo to naprawdę ogromna wartość! – mówił ks. Stanisław Gurba.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-18 09:46

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin musi zmagać się o prawe sumienie

2026-05-10 19:37

Jacek Ryczkiewicz/konkatedra-ostrowwlkp.pl

- Chrześcijanin musi trwać przy Chrystusie jako Bożym Synu, musi pogłębiać swoją wiarę tak, by wiedzieć, jak jej bronić, musi na co dzień zmagać się o prawe sumienie - mówił abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

Więcej ...

Filipiny: ksiądz rezygnuje z przyjęcia święceń biskupich

2026-05-11 14:09

BP KEP

Po okresie „głębokiej modlitwy” i „szczerego rozeznania” filipiński ksiądz Gerardo Fortich Saco Jr. poinformował, że nie przyjmie święceń biskupich. Jako powód podał świadomość swoich „ludzkich ograniczeń i niedoskonałości”.

Więcej ...

W trosce o planetę

2026-05-11 14:39
W Szkole Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy zaprezentowano spektakl „Planeta z żywiołów utkana” przygotowany z okazji Dnia Ziemi

Marek Kamiński

W Szkole Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy zaprezentowano spektakl „Planeta z żywiołów utkana” przygotowany z okazji Dnia Ziemi

W Szkole Podstawowej nr 14 im. Józefa Lompy zaprezentowano spektakl „Planeta z żywiołów utkana” przygotowany z okazji Dnia Ziemi przez uczniów klasy 5c pod kierunkiem p. Izabeli Kunert – Stańczyk i p. Marty Mielczarek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Majowe podróże z Maryją: Kraków - U Matki Bożej...

Kościół

Majowe podróże z Maryją: Kraków - U Matki Bożej...

Abp Jędraszewski: chrześcijanin musi zmagać się o prawe...

Kościół

Abp Jędraszewski: chrześcijanin musi zmagać się o prawe...

Sejm wraca do projektu „TAK dla religii i etyki w...

Kościół

Sejm wraca do projektu „TAK dla religii i etyki w...

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Kościół

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

W wolnej chwili

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Kościół

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli