Watykan: Argentyńczyk będzie reprezentował papieża w Irlandii
st (KAI) / Watykan
Monika Książek
Ojciec Święty mianował Jego Ekscelencję abp. Luisa Mariano Montemayora, arcybiskupa tytularnego Illici, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Kolumbii, nuncjuszem apostolskim w Irlandii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Abp Luis Mariano Montemayor urodził się w Buenos Aires 16 marca 1956 roku. Przyjął święcenia kapłańskie 15 listopada 1985 roku z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy Argentyny, kard. Juana Carlosa Aramburu. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego wstąpił 1 lipca 1991 do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej i pracował w Etiopii, Brazylii i Tajlandii.
19 czerwca 2008 roku papież Benedykt XVI wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Illici i mianował nuncjuszem apostolskim w Senegalu, Republice Zielonego Przylądka i Gwinei Bissau, a także delegatem apostolskim w Mauretanii. Sakry udzielił mu ówczesny sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Dominique Mamberti (obecnie kardynał i prefekt najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej), a jednym z współkonsekratorów był ówczesny arcybiskupi Buenos Aires, kard. Jorge Mario Bergoglio, SJ – obecnie papież Franciszek.
22 czerwca 2015 roku Ojciec Święty mianował go nuncjuszem apostolskim w Demokratycznej Republice Konga, a 27 września 2018 swoim przedstawicielem w Kolumbii.
Z początkiem października, wraz z liturgicznym wspomnieniem św. Teresy z Lisieux, patronki misji, rozpoczyna się Miesiąc Misyjny, w którego ostatnią niedzielę, 24 października, przypadać będzie 95. Światowy Dzień Misyjny. Pomimo pandemii, na całym świecie trwają inicjatywy formacyjne, modlitewne i animacyjne przygotowujące jego obchody.
Włoski Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym odrzucił, jako niedopuszczalny, wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu kodeksu karnego zakazującego eutanazji. Sprawa została wniesiona przez sąd we Florencji, który zakwestionował art. 579 kodeksu karnego, penalizujący tzw. „zabójstwo za zgodą”. Oznacza to, że nie ma podstaw, by zalegalizować eutanazję, jako prawo, przysługujące w świetle konstytucji. Niemniej jednak wyrok TK budzi niepokój wśród obrońców życia.
Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?