Reklama

Kościół

Kraków: zmarł prof. Witold Cęckiewicz - architekt bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

©MaverickRose – stock.adobe.com

Zmarł nestor krakowskich architektów, projektant bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prof. Witold Cęckiewicz. Miał 98 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witold Cęckiewicz urodził się w 1924 roku w Nowym Brzesku. Życie zawodowe związał jednak głównie z Krakowem. Był jednym z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem AK, uczestnikiem akcji „Burza”. Po wojnie ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Został Głównym Architektem miasta Krakowa, następnie był dyrektorem Instytutu Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej Politechniki Krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako profesor Politechniki Krakowskiej, wychował ponad 600 architektów, jest promotorem 28 doktoratów, wychowawcą 8 profesorów, w tym 2 zagranicznych. Wykładał jako wizytujący profesor w Iowa State Uniwersity w Ames - USA oraz w Stadtebauliches Institute w Stuttgarcie - Niemcy. Prowadził wykłady i seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wygłosił kilkadziesiąt referatów, odczytów i wykładów na konferencjach krajowych (w SARP, PAN, PAU, UJ) i zagranicznych. Jest autorem około 120 publikacji w literaturze polskiej i zagranicznej.

Jest twórcą wielu sakralnych projektów architektonicznych. Zaprojektował m.in. kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Rodakach (1969–1979), katedrę w Rzeszowie (1977–1990), kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie na os. Na Wzgórzach (1980–1988), kościół św. Brata Alberta w Krakowie (1985–1994), kościół Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. Projektował również papieskie ołtarze na krakowskich Błoniach.

Zrealizował ponad 50 obiektów architektonicznych i założeń urbanistycznych (w tym kilkanaście nagrodzonych).

Jego najbardziej znaną realizacją sakralną jest projekt sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. "Chciałem, aby wnętrze kościoła było pełne powagi i dostojeństwa" - wspominał.

Wybudowana w latach 1999–2002 bazylika jest dwupoziomową, elipsoidalną budowlą. Może pomieścić 5000 osób. Nad budynkiem góruje 77-metrowa wieża widokowa.

Reklama

W dolnym poziomie kościoła znajduje się pięć kaplic, a obok górnej części bazyliki mieści się wolnostojąca postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Konsekracji kościoła dokonał 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski.

Profesor Cęckiewicz został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN), dwukrotnie Krzyżem Partyzanckim, Komandorią Orderu Św. Grzegorza Wielkiego. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Św. Brata Alberta (za osiągnięcia w dziedzinie architektury sakralnej), SARP, miasta Krakowa.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-02-20 18:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Jezus Miłosierny na łagiewnickiej wieży

milosierdzie.pl

Gospodarze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie umieścili na wieży widokowej obraz Jezusa Miłosiernego. Ma to być znak łączności w wszystkimi pielgrzymami, którzy nie będą mogli przybyć do Łagiewnik w Święto Miłosierdzia obchodzone w drugą niedzielę po Wielkanocy. W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy