Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

Bp Jan Piotrowski

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

W homilii biskup kielecki przypomniał znaczenie słowa Bożego – fundamentalnego oparcia dla Kościoła Chrystusowego, odwagę św. Pawła Ap. oraz to, czym jest posługa katechisty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Chrzest, jakim zostaliśmy uświęcenie sprawił, że staliśmy się „żywymi roślinami Kościoła” – mówił biskup w nawiązaniu do słów św. Franciszka Salezego, przypominając zarazem, że każdy wydaje dobre ewangeliczne owoce według swojego stanu i powołania. Zauważył także, że „łaska wiary musi stać się dobrem dla innych, bo wiara umacnia się, gdy jest słuchana”.

Przypomniał ponadto, że do „głoszenia Słowa Bożego i karmienia się nim apostoł wezwał wszystkich swoich uczniów”.

Bp Piotrowski podkreślił także niezbywalne znaczenie słowa Bożego – źródła wszelkiego dobra „które jest wszystkim”: stwarza świat, porządek na nim i człowieka.

– Kto nie żyje słowem Bożym, jak Maryja i święci, nie dojdzie do celu swojej życiowej wędrówki jaką rozpoczął od dnia chrztu świętego. Znając wasze umiłowanie Ewangelii i Eucharystii, dziś ogłosiłem, że to właśnie tej charyzmatycznej wspólnocie powierzam prowadzenie szkoły katechistów – mówił biskup przypominając, że posługa katechisty była obecna w Kościele od jego początku.

- Konkretyzowała się w służbie mężczyzn i kobiet posłusznym działaniom Ducha Świętego. Kościół uznał tę służbę jako wyraz osobistego charyzmatu – tłumaczył biskup kielecki.

Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach jest monastyczną wspólnotą zatwierdzoną na prawie diecezjalnym. Została założona przez ks. Mariana Królikowskiego, prezbitera diecezji kieleckiej, jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. Jest to wspólnota braci i sióstr, którzy odkryli ewangelizację jako swoje osobiste powołanie i dla tego dzieła podjęli życie według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Reklama

Wspólnota w stylu życia i formacji odwołuje się do źródeł monastycznych. Charyzmatem jest modlitwa i ewangelizacja. Modlitwa oparta jest przede wszystkim o Słowo Boże, a kult Pisma Świętego to jedna z podstawowych tradycji wspólnoty.

Każdego dnia członkowie wspólnoty poświęcają dwie godziny na modlitwę osobistą – lectio divina, codziennie uczestniczą w Eucharystii, sprawują także Liturgię Godzin.

Koinonia prowadzi Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Pawła, która praktycznie formuje uczestników do dawania świadectwa wiary w Kościele i świecie. W realizowanym programie pastoralnym „Redemptoris Missio” są teoretyczno – praktyczne kursy formacyjne przygotowujące do ewangelizacji. Z kolei Biblijna Szkoła Nowej Ewangelizacji w Kielcach istnieje tutaj od 1993 roku i powstała jako pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Dała początek wielu kolejnym, które powstały i dalej powstają zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wspólnota prowadzi także parafię pw. św. Pawła Apostoła oraz wspólnotę modlitewno – ewangelizacyjną, która składa się z małych grup: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństw, dorosłych, formowanych w duchu ewangelizacyjnym.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest zawsze z nami i dla nas

Niedziela Ogólnopolska 51/2016, str. 16-18

Na misjach kulturowo wszystko wydaje się inne, także z tego powodu, że Kościół afrykański
jest zaszczepiony w tradycji francuskiej i silnie nią nasycony

Archiwum bp. Jana Piotrowskiego

Na misjach kulturowo wszystko wydaje się inne, także z tego powodu, że Kościół afrykański jest zaszczepiony w tradycji francuskiej i silnie nią nasycony

O wyzwaniach nowego roku liturgicznego, Bożym Narodzeniu na misjach i dziedzictwie duchowo-kulturowym diecezji kieleckiej z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?