Reklama

Wiadomości

Zmarł Josep Subirach - współtwórca Sagrada Famiglia

Ks. Janusz Sądel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wieku 87 lat zmarł w swojej rodzinnej Barcelonie hiszpański rzeźbiarz i malarz Josep Maria Subirach. Był jednym z najbardziej znanych współczesnych twórców Hiszpanii. Zasłynął przede wszystkim jako autor fasady Męki Pańskiej w największej świątyni Barcelony – Sagrada Famiglia. Nad swoim dziełem, składającym się z ponad stu rzeźbionych w kamieniu figur oraz czterech metalowych bram, pracował przez 20 lat. Nowoczesne linie dzieła Subiracha wyraźnie kontrastują ze starszymi, utrzymanymi w realistycznym stylu figurami zaprojektowanymi przez słynnego architekta bazyliki, Antoniego Gaudiego (1852-1926). Dlatego fasada spotyka się z krytyką pewnych kręgów świata sztuki.

Budowany od blisko 130 lat kościół Sagrada Familia w Barcelonie, zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt Francisco de Paula del Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antonio Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 r. pod kołami tramwaju, pochowano go w krypcie, w której obecnie odprawia się Msze św.

Świątynia miała być swego rodzaju aktem wiary – uwiecznionym w kamieniu „hymnem do Boga”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości. Konsekrował ją 7 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-04-08 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł najstarszy biskup świata

BP KEP

2 lipca w wieku 102 lat zmarł najstarszy biskup katolicki świata. Bp Laurent Noel był emerytowanym ordynariuszem diecezji Trois-Rivieres (Quebec) w Kanadzie. Przez niemal 78 lat był kapłanem a od 59 lat biskupem. Jako biskup pomocniczy Quebecu uczestniczył w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego (1962-1965). W latach 1975-1996 kierował diecezją Trois-Rivieres w południowo-wschodniej Kanadzie.

Więcej ...

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

Adobe Stock

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w niedzielę, 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym.

Więcej ...

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa