Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Ocalenie ludu

Adobe Stock

Jeśli w naszych październikowych rozważaniach, kierujemy ku niebu wołanie o dar pokoju, nie może zabraknąć spotkania z Ikoną Salus Populi Romani, znajdującej się w Rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej.

WSPÓLNA MODLITWA
29 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Powstanie bazyliki wiąże się z legendą, według której Najświętsza Maryja Panna ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi i patrycjuszowi Giovanniemu. We śnie Matka Boża poleciła, aby w miejscu, gdzie latem spadnie śnieg, stanął Kościół Jej poświęcony. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 roku Wzgórze Eskwilińskie pokryła warstwa śniegu. Papież wówczas wyznaczył miejsce na budowę świątyni. W późniejszych wiekach, świątynia była kilkakrotnie przebudowywana i ozdabiana, m.in. dzięki staraniom papieża Pawła V, w bazylice znajduje się kaplica nazywana Pawłową, w której znajduje się cudowny obraz Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego. Cudowny obraz nosi tę nazwę, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że Matka Boża wielokrotnie uratowała Rzym. W czasach klęsk, zarazy czy wojen noszono ten obraz po ulicach Rzymu. Czyniono tak zgodnie ze starym zwyczajem, sięgającym do Starego Testamentu, że na wzór Arki Przymierza – w czasach niebezpieczeństw odbywały się procesje ze świętym wizerunkiem, który przedstawia Maryję, trzymającą na ręku małego Jezusa. Każdy kto spogląda na wspominaną ikonę Matki Bożej z papieskiej bazyliki doświadczy niezwykłego spojrzenia miłości. Miłości wyjątkowej, bo matczynej. Myślę, że każdemu, kto spogląda na obraz Maryi, każdemu bez wyjątku i ograniczenia wiekowego: młodzieży i starszym, powinny towarzyszyć słowa św. Jana Pawła II: W trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami. Jezus daje wam swoją Matkę.

Reklama

Wsłuchując się w te słowa, mówiące o procesjach z wizerunkiem w czasie niebezpieczeństw, warto doświadczyć pełnego miłości spojrzenia Matki warto, a nawet należało by prosić o pokój na świecie, szczególnie na sąsiedniej Ukrainie i w tych miejscach świata, gdzie wyznawcy Chrystusa znajdują się w niebezpieczeństwie.

Niech odwagi do zawierzenia Maryi dodaje fakt, że każdy kto doświadczył Jej opieki i z ufnością się do Niej zwracał, kierując swoje modlitwy nie został bez pomocy. Ona nikogo nie opuściła.

Jezu – Dawco pokoju, zmiłuj się nad nami i udziel pokoju naszym dniom.

Matko Pokoju – bądź naszym ocaleniem i nieustannie proś Boga za nami.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-28 21:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: … Pan z tobą….

Karol Porwich/Niedziela

Kolejna część pozdrowienia anielskiego przynosi nam prawdę, że Maryja nigdy nie była sama. Przy Niej zawsze był Pan. Pozdrowienie Gabriela potwierdza, że Maryja została wybrana, obdarzona łaską i przez łaskę była przygotowywana na Matkę Bożego Syna.

Więcej ...

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...