Reklama

Kościół

Bp Miziński: nowelizacja statutu KEP zakłada, że sekretarzem generalnym KEP może być kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Przyjęta przez biskupów nowelizacja statutu KEP zakłada m.in., że sekretarzem generalnym KEP może zostać kapłan. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat trwają prace nad nowelizacją statutu KEP z roku 2009. Ostateczny tekst przyjęty przez biskupów diecezjalnych został przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać tzw. recognitio, które jest jednoznaczne z jego zatwierdzeniem, czyli potwierdzeniem zgodności zaproponowanych zmian z normami ogólnymi kodeksu prawa kanonicznego (KPK).

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego zmiany statutowe są głosowane tylko przez biskupów diecezjalnych i zrównanych z nimi w prawie - ordynariuszem polowym Wojska Polskiego oraz trzema biskupami obrządku grekokatolickiego - powiedział bp Miziński w czasie czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytanie o normę w znowelizowanym statucie, dopuszczającą Zebranie Plenarne KEP w formie on-line wyjaśnił, że "zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej obrady KEP w sytuacjach kryzysowych mogą się odbywać zdalnie, ale głosowania biskupów w czasie posiedzenia plenarnego nie mogą odbywać się on-line". "W związku z tym, aby podjąć istotne decyzje, które są głosowane personalnie, konieczne będzie i tak spotkanie biskupów w konkretnym miejscu" - zaznaczył bp Miziński.

Inna zmiana w nowelizowanym statucie będzie dotyczyła wyboru osoby sekretarza generalnego KEP.

"Zgodnie z propozycją polskich biskupów, nowelizacja statutu KEP umożliwia wybór na ten urząd kapłana. W porównaniu z innymi krajami nie jest to czymś nadzwyczajnym" - powiedział bp Miziński zwracając uwagę, że "są państwa, w których sekretarzem Episkopatu są także osoby konsekrowane czy świeckie, np. od niedawana w Niemczech urząd ten piastuje świecka kobieta".

Zaznaczył, że "jeśli ta propozycja nowelizacji zostanie utrzymana przez Stolicę Apostolską, to wówczas będzie konieczne wprowadzenie kilku zmian prawnych dotyczących podejścia do roli sekretarza generalnego".

"Obecnie z racji tego, że urząd ten pełni biskup, sekretarz generalny jest członkiem KEP, wchodzi w skład Prezydium KEP, czy reprezentuje biskupów na zewnątrz. Tymczasem, jeśli to stanowisko obejmie kapłan, wówczas rola sekretarza generalnego KEP będzie okrojona. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to jednak nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu" - zwrócił uwagę bp Miziński.

Reklama

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że "w projekcie nowego statutu nie ma zmian dotyczących kompetencji sekretarza generalnego, czyli jego zadań i zakresu obowiązków". Wyjaśnił, że jeśli biskupi wybiorą na urząd sekretarza generalnego KEP - kapłana wówczas nie będzie mógł on głosować i nie będzie miał głosu w czasie zebrania plenarnego, czyli nie będzie mógł zgłaszać postulatów".

Zaznaczył, że wprowadzenie tej normy do nowelizacji daje jedynie biskupom możliwość wyboru kapłana, natomiast nie obliguje ich do tego. Mogą wciąż na to stanowisko wybierać któregoś z biskupów" - powiedział rzecznik KEP.

Przyznał, że "z punktu widzenia funkcjonowania oraz hierarchiczności Kościoła, kapłanowi będzie trochę trudniej niż biskupowi". "Otwiera to jednak możliwość trochę większego zdystansowania się do całego kolegium biskupów" - dodał.

Zgodnie z statutem KEP, sekretarz generalny kieruje sekretariatem, który jest organem Konferencji Episkopatu Polski wspierającym ją i jej Przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań. Jest on wybierany pięciu lat i może ją pełnić przez dwie kolejne kadencje. Do jego zadań należy m.in., sporządzanie protokołu z Zebrań Rady Stałej, Zebrań plenarnych i Rady biskupów diecezjalnych; sporządzanie dokumentów na zlecenie Przewodniczącego KEP; informowanie innych Konferencje Episkopatów o działalności i dokumentach, zgodnie z poleceniami Zebrania plenarnego, Rady biskupów diecezjalnych lub Rady Stałej; prowadzi korespondencję Konferencji, Rady Stałej oraz Przewodniczącego; prowadzi archiwum Konferencji, wszystkich jej organów oraz agend.

Reklama

Pierwszy statut Konferencji Episkopatu Polski uchwalono w 1969 r. Po wejściu w życie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r. znowelizowano statut, ostatecznie zatwierdzony przez Stolice Apostolską w 1987 r. Przemiany społeczno-polityczne roku 1989, w tym ustawa o stosunku państwa do Kościoła, oraz reorganizacja struktury administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. stały się przyczyną prac nad trzecim z kolei statutem Konferencji. Wszedł on w życie w 1996 r. Kolejna nowelizacja statutu KEP weszła w życie w 2009 r. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-10-06 15:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi cieszą się z silnej pozycji rodziny w deklaracjach Polaków

episkopat.pl

O wynikach badan CBOS na temat rodziny dyskutowali dziś biskupi podczas rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Biskupów niepokoi rosnąca liczba rozwodów, ale z satysfakcją odnotowują wciąż silną pozycję rodziny wśród wartości najważniejszych dla Polaków – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Więcej ...

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto