Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publiczna sesja i uroczysta Eucharystia o beatyfikację rozpoczęły 19 marca w sandomierskiej katedrze proces beatyfikacyjny kapłana z Dzikowca, ks. Stanisława Sudoła. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podczas pierwszej, publicznej sesji dochodzenia, w której uczestniczyli wierni z całej diecezji sandomierskiej, postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Po formalnym rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i przedstawieniu życiorysu ks. Stanisława Sudoła zaprzysiężony został trzyosobowy trybunał. Będzie on prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych i opinii świętości kandydata na ołtarze.

W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Na zakończenie sesji biskup sandomierski, postulator, członkowie trybunału i doręczyciel pism złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystej Eucharystii bp Nitkiewicz podkreślił, że kandydat na ołtarze z diecezji sandomierskiej był postacią szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową i zasługującą na świętość.

Reklama

- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania – mówił ordynariusz.

- Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – podkreślił bp Nitkiewicz.

Biskup senior Edward Frankowski wskazał w homilii na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego.

– Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – podkreślał bp Frankowski.

Postulator procesu ks. Krzysztof Cisek zaapelował do osób, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

– Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – apelował ks. Krzysztof Cisek.

Reklama

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł oraz wierni z różnych parafii diecezji.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec.

Dał się poznać jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-20 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jutro w Rzymie beatyfikacja Klelii Merloni – apostołki milości

wikipedia.org

W sobotę 3 listopada w bazylice św. Jana na Lateranie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławioną Włoszkę Klelię Merloni. Ta żyjąca na przełomie XIX i XX wieku zakonnica założyła Zgromadzenie Sióstr Apostołek Najświętszego Serca Jezusowego oraz zasłynęła jako wielka czcicielka miłości Bożej.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa