Reklama

Niedziela Sandomierska

Wciąż aktualny święty

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i Łaskawej w Janowie Lubelskim zorganizowany został konkurs o patronie dzieci i młodzieży św. Stanisławie Kostce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz drugi w parafii św. Jana Chrzciciela ogłoszony był wrześniowy konkurs o św. Stanisławie Kostce. Wpłynęło na niego ponad 40 prac. Jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach prac. Najlepsi otrzymali ciekawe nagrody. – Chcemy w ten sposób ożywić kult tego świętego pośród dzieci i młodych, którym on patronuje oraz przybliżyć tę niezwykle ciekawą postać, która wciąż jest aktualna dla współczesnych młodych ludzi – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tematem tegorocznego konkursu było: „Życie świętego Stanisław Kostka wzorem dla współczesnego człowieka”. Konkurs ogłoszony był w trzech kategoriach wiekowych i formach artystycznych. Najmłodsi uczestnicy z klas 0 – III mogli wykonać pracę plastyczną, uczniowie klas V-VII mogli napisać utwór literacki, zaś ci z klasy VIII i ze szkoły ponad podstawowej mieli za zadania przygotować prezentację multimedialną. Na konkurs wpłynęło 41 prac, w tym 31 prac plastycznych, 3 literackie i 7 prezentacji multimedialnych. Jury konkursowe miało niezwykle trudne zadanie w wytypowaniu zwycięzców.- Braliśmy pod uwagę najpierw to, czy prace są tematyczne czyli czy nawiązują do tematu konkursu i przedstawiają odwołanie do tego jak św. Stanisław Kostka może być wzorem dla współczesnego człowieka, następnie ocenialiśmy walor artystyczny i samodzielność wykonania prac – wyjaśniała siostra Tomasza Jaroszkiewicz. W kategorii plastycznej zwyciężyła Martyna Rzepecka, drugie miejsce zajęły Zofia i Julia Biernat, trzecie miejsce przyznano Bartoszowi Placha. W kategorii literackiej najwyżej oceniono pracę Izabeli Zając, drugie miejsce przyznano Aleksandrze Kędra, zaś trzecie Oliwii Rożek. W kategorii multimedialnej najlepszą pracę przygotowała Magdalena Garbacz, drugie miejsce zajęła prezentacja Wiktorii Żółkowskiej, zaś trzecie miejsce zajęła praca Miłosza Lenarta. – Prace zaskoczyły nas oryginalnością, ciekawą aranżacją i techniką wykonania. Niestety były i takie, które nie nawiązywały do tematu konkursu i musiałby być niżej ocenione, choć miały duże walory artystyczne – dodawał ks. Tomasz Kopeć. Inicjatorkami konkursu były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej posługujące przy janowskiej parafii, które przygotowały także wystawę z prac plastycznych i literackich zaprezentowaną na klasztornych krużgankach. – Cieszymy się, że z każdym rokiem dzieci chętniej uczestniczą w tym konkursie, poznając postać ich patrona, św. Stanisława i włączają w to także rodziców i rodzeństwo. Owocuje to zaangażowaniem w duszpasterstwo parafii dzieci oraz rodziców. Cieszy także to, że w konkurs włączyła się także młodzież prezentując szerokie umiejętności posługiwania się programami medialnymi – dodawała siostra Wiktoria Byszuk. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas Mszy św. dla dzieci podczas której oprawę muzyczną zapewniła parafialna schola dziecięca. Zwycięzcy otrzymali nagrody, którymi były religijne gry planszowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-09-19 12:12

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

2024-04-25 20:08

BPJG

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim