Reklama

Niedziela Sandomierska

Służba dla Ojczyzny

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Rocznicę utworzenia świętuje 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny w Sandomierzu.

Uroczystości 65-lecia batalionu rozpoczęły się od Mszy św. polowej. Sprawował ją na nadwiślańskim bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w koncelebrze z księdzem kapelanem i proboszczem katedry.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, generalicja z żołnierzami sandomierskiego batalionu pod dowództwem ppłk Grzegorza Kobylarza oraz komendanci policji i straży pożarnej.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o świadectwie chrześcijańskim, które wyraża się w służbie dla wspólnoty ludzkiej. Należy do niej działalność na polu obronności. Dziękując dowódcom, żołnierzom i cywilom batalionu, Ordynariusz sandomierski zauważył, że Wojsko Polskie pielęgnuje jednocześnie wartości.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Reklama

- W wydanych niedawno przez Znak wspomnieniach Karoliny Lanckorońskiej, ich autorka opowiada, jak po swoim uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, szukała kotwicy w chaosie politycznym i moralnym wywołanym wojną. Tą kotwicą okazał się dla niej Drugi Korpus gen. Andersa we Włoszech, „zwycięski i nie dotknięty katastrofą”. Dzisiejsze czasy są także niespokojne, do tego jeszcze zdemoralizowane. Wojsko Polskie trzyma się w tym kontekście całkiem dobrze. Nic więc dziwnego, że młodzież szuka w nim swojego miejsca. Trzeba dołożyć starań, aby nasza armia była w dalszym ciągu szkołą życia i wartości – powiedział biskup.

Po Eucharystii odbył się uroczysty apel, okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości oraz zostały wręczone medale i odznaczenia dla wyróżniających się żołnierzy.

Po części oficjalnej chętni mogli zwiedzać wystawę sprzętu wojskowego. Organizatorzy przygotowali także stoiska promujące służbę w armii. Na zakończenie pikniku wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny został sformowany na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 lipca 1957 roku. Obecnie w składzie batalionu jest dwie kompanie przysztabowe, dwie kompanie radiotechniczne w terenie oraz dwa posterunki radiotechniczne dalekiego zasięgu. Do zadań jednostki należy obserwacja przestrzeni powietrznej RP, wykrywanie, śledzenie i nadzór nad samolotami będącymi w strefie kontrolowanej przez posterunki batalionu.

2022-09-09 16:08

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...