W Meksyku nie ustaje seria morderstw, których ofiarą są dziennikarze. Jak doniosły media tego kraju, kolejną ofiarą jest lokalny reporter Fredid Román. Został on zastrzelony 22 sierpnia przez nieznanego sprawcę jadącego motorem, poinformował portal „Informador”.
Román jest 15. dziennikarzem zabitym w tym roku w Meksyku. Jeszcze kilka tygodni temu dyrektor Międzyamerykańskiego Stowarzyszenia Prasy (SIP), Ricardo Trotti, w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA wezwał do większej woli politycznej ze strony rządu prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora.
„Obecny mechanizm ochrony dziennikarzy jest nieskuteczny, ponieważ nie ma wyspecjalizowanych prokuratur, które prowadziłyby dochodzenia w sprawie tych przestępstw” - powiedział Trotti. Zwrócił uwagę, że zabójstwa dziennikarzy nie dotyczy tylko konkretnych osób, ale jednocześnie mają na celu uniemożliwić dotarcie do opinii publicznej ważnych informacji czy wyników badań.
Na liście wolności prasy obejmującej 180 krajów Meksyk zajmuje obecnie 143 miejsce.
Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.
U schyłku kampanii wyborczej - nie zgadzam się z Janem Rokitą
2025-05-25 19:19
Milena Kindziuk
Red
„Potrafiłby pan mnie przekonać, żebym poszedł na wybory?” – takie pytanie (przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) Robert Mazurek zadał Janowi Rokicie w Kanale Zero. „Chyba bym potrafił” – odparł Rokita (przyznając, że sam zawsze bierze udział w głosowaniu). I rozpoczął swój wywód: „Generalnie chodzenie na wybory jest ok, nie uważam jednak, żeby było to obowiązkiem moralnym, jak biskupi zwykli twierdzić w Polsce regularnie… Zawsze się temu dziwiłem, nawiasem mówiąc, że biskupi, którzy mają się zajmować zbawianiem ludzkich dusz, ciągle opowiadają, że mamy chodzić na wybory i że Pan Bóg nas rozlicza za chodzenie na wybory. To nie jest prawda… Nie uważam, żeby to było obowiązkiem moralnym”. I tu pojawia się kłopot.