Reklama

Wiadomości

Premier o wizycie we Francji: przede wszystkim będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem

materiał prasowy

Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przede wszystkim będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Będziemy też rozmawiać, w jaki sposób łagodzić napięcia inflacyjne, zwłaszcza na rynku energii - dodał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej był pytany o zbliżające się spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, które zaplanowano na najbliższy poniedziałek.

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania przede wszystkim poruszony zostanie temat bezpieczeństwa, gdyż "Francja jest naszym bardzo ważnym partnerem i sojusznikiem w NATO". Jak mówił premier, ujednolicenia podejścia do wojny na Ukrainie jest bardzo ważne. "Wzmocnienie flanki wschodniej na pewno będzie też przedmiotem naszej dyskusji" - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef rządu zaznaczył, że podczas spotkania zostaną poruszone też kwestie energetyki. "Dziś widzimy doskonale, że Rosja, Kreml poprzez rozpoczęcie tej wojny wzbudzili potężne fale inflacji na całym świecie. Ta inflacja puka do naszych domów, ale także do domów w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii; rekordowe odczyty inflacji właściwie w większości krajów europejskich od dziesięcioleci" - powiedział.

"Będziemy zatem z panem prezydentem Francji rozmawiać o tym, w jaki sposób łagodzić te napięcia inflacyjne, zwłaszcza na rynku energii" - wskazał.

Morawiecki zwrócił uwagę, że Francja do niedawna znaczną część swojej energii czerpała z elektrowni atomowych, a dziś, według dostępnych danych - mówił premier - około połowy tych elektrowni musi być remontowana. "W związku z tym ceny we Francji, ze względu na tzw. cenę krańcową, także są bardzo wysokie; skandalicznie wysokie" - mówił. Dodał, że korzystają na tym niektórzy producenci i sprzedawcy surowców.

"Ten stan rzeczy trzeba zmieniać, bo on wpływa przede wszystkim na inflację - we Francji, Niemczech, w Stanach Zjednoczonych i oczywiście na inflację w Polsce. Wszyscy przywódcy europejscy doskonale o tym wiedzą" - powiedział.

Morawiecki dodał, że tematem rozmowy z Macronem będzie też współpraca o charakterze wojskowym, w tym przemysłów zbrojeniowych. "Też chcę o tym sporo porozmawiać, bo jest ważne, abyśmy my tutaj w Europie umacniali nasze bezpieczeństwo" - zauważył. Dodał, że Polska robi to w przyspieszonym tempie. W tym kontekście wskazał na dokonywanie zamówień m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, czy Korei Południowej.

Reklama

"Wzmacniamy nasz potencjał obronny. Chcemy, żeby cała Europa nie była bezbronna. Żeby była wystarczająco mocna militarnie, aby nikt się nigdy nie poważył podnieść ręki na którykolwiek z krajów UE" - powiedział Morawiecki. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Agnieszka Gorczyca

rbk/ ag/ itm/

Podziel się:

Oceń:

2022-08-25 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zatrważające statystyki. We Francji od początku roku spłonęło już 9 katolickich świątyń

iankelsall1/pixabay

Ze statystyk francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego wynika, że w tym roku we Francji spłonęło 9 katolickich świątyń. W 2019 roku odnotowano zaś 16 pożarów: dwóch katedr, 13 kościołów oraz opactwa. Z kolei francuskie MSW podaje, że rocznie dochodzi we Francji do ok. 800 aktów wandalizmu w kościołach.

Więcej ...

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

Abp Depo: dzisiaj Bóg ma twarz Eucharystii

2024-05-30 16:23

Karol Porwich / Niedziela

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania