Reklama

Polska

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Karol Porwich/Niedziela

Drugi coroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy rozpoczął się na Jasnej Górze. Przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej docierają kolejni piesi pielgrzymi. Witający w środę grupy z Łodzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wzywał pielgrzymów do zaświadczania o wierze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej przybywają pielgrzymki piesze, rowerowe i rolkowa. Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, grupy, które teraz przychodzą na Jasną Górę, należą na ogół do mniej licznych niż te, które nadeszły w pierwszej połowie sierpnia. Większość to niewielkie grupy dekanalne i parafialne, głównie z terenów metropolii łódzkiej oraz częstochowskiej. W środę nadeszło ich ponad 20.

Największa w środę była 97. Piesza Pielgrzymka Łódzka, licząca ok. 1,5 tys. osób. Jednym z pieszych pielgrzymów był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który tego dnia witał w sanktuarium grupy z tamtejszej archidiecezji. Zwracając się do pielgrzymów z Pabianic, w homilii podczas mszy w Kaplicy Matki Bożej, nawiązał do ewangelicznego tekstu, w którym Filip przyprowadza do Jezusa Natanaela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Poszliście na pielgrzymkę, bo czegoś szukacie, czegoś pragniecie. Zostaliście znalezieni na tej pielgrzymce przez Jezusa, a jeżeli macie to poczucie, to teraz zobaczcie ludzi, którym musicie opowiedzieć o tym, co was spotkało. Ile macie takich ludzi w parafii, których musicie znaleźć, w rodzinie, sąsiedztwie, zakładzie pracy" – pytał abp Ryś.

Reklama

"Trzeba do nich pójść ze świadectwem, że znaleźliśmy Mesjasza, Mesjasz nas znalazł" - wskazał metropolita łódzki. "Mówcie ludziom: +znalazłem Jezusa+ w wiarygodny sposób, zaproście drugiego do spotkania z nim, Jezus już sobie dalej poradzi" – zaapelował. "My ludziom nie jesteśmy w stanie dać wiary, ale jesteśmy w stanie o niej zaświadczyć" - podkreślił abp Ryś.

Rozmawiając ze służbami prasowymi Jasnej Góry metropolita łódzki zwrócił uwagę, że pielgrzymka piesza jest czasem dobrego uczenia się Kościoła, wzorem ludzi najbardziej zaangażowanych. "Jeśli w pielgrzymce idzie np. 200 ludzi, a 30 z nich tworzy jej bazę, to znaczy, że 15 proc. jest czynnie i twórczo zaangażowanych we wspólnotę Kościoła w drodze" – zauważył.

"Gdyby co dzień, w każdej diecezji, było to 15 proc. wiernych zaangażowanych na całego, nasza rzeczywistość musiałaby wyglądać inaczej i nie rozglądalibyśmy się za tymi kryzysowymi liczbami, gdzie, kogo i do czego brakuje. Ja mam w diecezji 1,3 mln katolików i gdybym miał 195 tys. osób zaangażowanych, byłbym bardzo szczęśliwy" - przyznał.

"To jest to, czego się uczymy i po to też są pielgrzymki. Ja jestem pełen nadziei w tym zakresie" – zadeklarował. Podkreślił, że Kościół jest synodalny, albo nie jest Kościołem. "Trzeba, by mierzyć Kościół także tym, na ile on jest wspólnotą ludzi odpowiedzialnych za siebie wzajemnie, za ludzką relacje z Bogiem, za pojednanie też ludzi w świecie, za misje Kościoła w świecie" – wskazał abp Ryś.

Reklama

Odnosząc się do zakończonego procesu diecezjalnych konsultacji synodalnych XVI Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" – metropolita łódzki uznał, że "synod z definicji jest przede wszystkim słuchaniem Ducha Świętego, a mniej siebie nawzajem, choć to też".

"Tu nie chodzi o to, żeby się posłuchać wzajemnie, ale żeby razem posłuchać Ducha Świętego. Sam Jezus mówi, że Duch Święty przekonuje o grzechu, ale tak, że nikt się nie czuje upokorzony ani zniszczony, tylko wezwany do świętości i do nawrócenia, podbudowany" - wyjaśnił abp Ryś.

W czwartek polscy biskupi zaprezentują na Jasnej Górze ogólnokrajową syntezę Synodu o synodalności. Synteza krajowa zostanie przedstawiona na wczesnopopołudniowej konferencji prasowej, w której wezmą udział m.in.: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz koordynator etapu krajowego Synodu o synodalności, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas.

Potem, tradycyjnie przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, w sanktuarium odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematem spotkania będzie proces synodalny. Głównym punktem piątkowych uroczystości odpustowych będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna, której przewodniczyć ma prymas Polski abp Wojciech Polak.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-08-24 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zakończenie jubileuszu Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

B. Sztajner/Niedziela

- Różaniec to droga do przemiany życia - przypomniał bp Łukasz Buzun z Kalisza. Z udziałem kilku tysięcy osób na Jasnej Górze odbył się odpust Matki Bożej Różańcowej stanowiący uwieńczenie jubileuszowego roku 50-lecia powstania Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Jej charyzmatem jest szerzenie kultu Bogarodzicy Maryi, poprzez propagowanie modlitwy różańcowej, jako czynnej pomocy Matki Kościoła.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa