Reklama

Kościół

Abp Gudziak: modlitwa o pokój to też modlitwa o sprawiedliwość

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Na dzisiejszej audiencji generalnej, podczas której Papież Franciszek obszernie odwołał się do wojny na Ukrainie, był obecny abp Borys Gudziak, ordynariusz greckokatolickiej Archieparchii Filadelfii. „Putin bardzo chce wyprowadzić Ukraińców i wszystkich innych z równowagi. Dzięki modlitwie skupiamy się na Źródle naszego życia” – powiedział Radiu Watykańskiemu duszpasterz amerykańskiej diaspory ukraińskiej.

Były rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zaznaczył, że od początku agresji w lutym, cała społeczność ukraińska zjednoczyła się jak nigdy dotąd. Ludzie starają się rozpowszechniać informacje o wydarzeniach w ojczyźnie. Potężnym wsparciem jest pomoc humanitarna, różne organizacje zebrały jak dotąd ponad 100 mln dolarów. Na każdym kroku widać wdzięczność Ukraińców do Amerykanów.

Ukraińcy za oceanem trwają też przede wszystkim w modlitwie o pokój i o siłę do toczenia walki, także duchowej. „Musimy pamiętać, że modlitwa o pokój to także modlitwa o sprawiedliwość” – zaznaczył abp Gudziak.

„Pokój wymaga uczciwości. Pokój nie jest sprzedajny, sprawiedliwość jest niezbędna. Musi być jasność, co do sprawiedliwości, aby pokój naprawdę zapanował. Tak więc nasza modlitwa o pokój jest również modlitwą o sprawiedliwość. Modlimy się za tych, którzy bronią niewinnych, oddają życie, za uchodźców, za rannych, za sieroty, wdowy. Modlimy się o odwagę i mądrość dla liderów politycznych, ale i dla duchowych przywódców. Biskupi i księża są na duchowej linii frontu. Modlimy się o pokój w sercu i duchową siłę dla każdego. Nie można pozwolić, by wróg ludzkości wdarł się do naszych dusz. Putin bardzo chce wyprowadzić Ukraińców i innych z równowagi. Dzięki modlitwie skupiamy się na Źródle naszego życia. Myślę, że właśnie dlatego cały świat obserwuje dzielność walczących za Ukrainę, bo mamy perspektywę życia wiecznego. Oni poświęcają swoje życie, bo wiedzą, że ono nie jest najważniejsze i śmierć nie jest końcem. A to jest bardzo głęboki proces duchowy. Ludzie doświadczają traumy, grzechu wojny, jest płacz i żałoba. Ale w tym wszystkim mają w sobie coś inspirującego. W dzisiejszym świecie, gdzie prawda i dobro są relatywizowane, Ukraińcy pokazują, że istnieją obiektywne dobro i zło, prawda i fałsz, że przykazania są ważne: nie zabijaj nas. Nie kradnij, nie gwałć i nie rozpowiadaj kłamstw. Z powodu swojej ciężkiej historii Ukraińcy rozumieją, że Rosja ma ludobójcze zamiary. Widzieliśmy to teraz w Buczy, Borodziance, Mariupolu, w tysiącach okupowanych miejsc“ - powiedział duszpasterz ukraińskich grekokatolików mieszkających w USA.

Reklama

Jak zaznaczył duchowny, to, co dzieje się na Ukrainie, jest bezpośrednim zagrożeniem także dla istnienia w tym kraju Kościoła katolickiego. Aby zapobiec ostatecznej zagładzie trzeba przeciwstawić się zdegenerowanej Rosji, w duchu ewangelicznym.

„Ukraińscy katolicy wiedzą także, po wydarzeniach na przestrzeni stuleci, że Kościół będzie zduszony. Pod okupacją Rosji nie będzie na Ukrainie żadnego katolickiego Kościoła, nie pozwolą na ani jedną parafię. Nieszczęście wisi w powietrzu, więc modlimy się o boską interwencję, która uwolni Rosję od jej patologicznego imperializmu, uleczy ją z tej choroby. 70 proc. Rosjan popiera wojnę. Dlatego Ukraina jest epicentrum globalnej przemiany: dyplomatycznej, militarnej, ekonomicznej. To wszystko zostało zainfekowane rosyjską inwazją. Jednocześnie widzimy, że w milionach ludzi na świecie zrodziła się solidarność w duchu stwierdzenia „zło zwyciężaj dobrem”. Pomoc ofiarom, przyjmowanie uchodźców, karmienie głodnych, pocieszanie płaczących. Imperialiści chcą demoralizować ludzi. Odebrać im wiarę, nadzieję, miłość. A tylko one mogą pokonać zło, dzięki nim możemy stawić czoła złoczyńcom. Tak właśnie starają się postępować zarówno Ukraińcy, jak i ci, którzy im pomagają“ zapewnił abp Gudziak.

2022-08-24 15:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa dziękczynna za św. Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch

Modlitwa dziękczynna za św. Jana Pawła II, napisana w odpowiedzi na bolesne ataki na Jego osobę, jak również na Kościół święty.

Więcej ...

Od niedzieli zapalamy świece w adwentowym wieńcu

2022-11-27 11:33

Adobe.Stock

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Więcej ...

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00
Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Więcej ...

Reklama