Reklama

Polska

W duchu pokuty, z różańcem - 30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

BPJG

30. Ełcka Piesza Pielgrzymka

Z zachętą do odmawiania różańca i błaganiem Maryi o dar pokoju na Jasną Górę w 30. Ełckiej Pieszej Pielgrzymki dotarło ponad 240 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ich rekolekcje w drodze trwały ponad dwa tygodnie. Pokonali aż ponad 500 kilometrów i to właśnie w ilości kilometrów wyrażał się przede wszystkim charakter pokutny ełckiej pielgrzymki. Pątnicy dziękowali też za 30 lat istnienia ich diecezji.

Pielgrzymów powitał i na Jasną Górę wprowadził ordynariusz bp Jerzy Mazur. Wyraził radość i wdzięczność wszystkim uczestnikom rekolekcji w drodze za ich modlitwę i trud, odkrywanie „różańcowego skarbu” oraz że „uwolnili się od strachu covidowego, zeszli z kanapy, założyli pielgrzymkowe buty i po 15 dniach dotarli do Matki Bożej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prosiliśmy o pokój na Ukrainie, ale też o poczucie bezpieczeństwa, żeby nie wróciła pandemia i wojna do nas nie dotarła – mówili pątnicy.

Grekokatoliczka s. Lukija z Ukrainy podkreśliła, że podczas pielgrzymki można spotkać Boga w ludziach, którzy idą i w tych, którzy z otwartym sercem przyjmują pielgrzymów. Podziękowała całemu polskiemu narodowi za pomoc udzielaną Ukraińcom, za przyjmowanie uchodźców pod swój dach .

Reklama

Jak wyjaśnia ks. Łukasz Kordowski, główny przewodnik ełckiej pielgrzymki, w tym roku podjęcie wezwania Maryi z Fatimy do codziennej modlitwy różańcowej, do nawrócenia i pokuty związane jest z sytuacją geopolityczną, wojną za wschodnią granicą. - Wierzymy mocno, że jej Niepokalane Serce zwycięży. Modliliśmy się o dar pokoju dla Ukrainy, dla Europy i świata - powiedział ks. Kordowski. Podkreślił też, że istotą każdej pielgrzymki jest też jej wymiar pokutny, a w przypadku grupy ełckiej wiąże się to tez z trudem, niekiedy cierpieniem przy pokonywaniu pół tysiąca kilometrów.

Przy figurze Matki Bożej pielgrzymi z grupy pomarańczowej „Sambia” złożyli róże jako podziękowanie za drogę i prośbę o wysłuchanie modlitw, a prosili też szczególnie o nawrócenie Rosji.

Rekolekcje w drodze są też czasem lekcji miłości do Ojczyzny i jej dziejów. Rokrocznie 1 sierpnia pątnicy otrzymują od jednego z mieszkańców okolic Ostrołęki opaski biało - czerwone. - Z dumą je nosimy na prawym przedramieniu. Modlimy się za powstańców warszawskich. Przechodzimy też przez miejsca polskiej martyrologii, zwłaszcza w Puszczy Kampinoskiej, gdzie wielu Polaków zostało rozstrzelanych w czasie II wojny światowej - opowiadał ks. Kordowski.

Ks. Arkadiusz Gutowski, który był pilotem pielgrzymki zwrócił uwagę na wielką gościnność i serdeczność, której doświadczali na trasie.

Niektórzy z przyjmujących pielgrzymów podkreślali, że „u nich święta są trzy razy w roku, na Boże Narodzenie, na Wielkanoc i kiedy idzie pielgrzymka”.

Pątnicy zebrali od ludzi ponad tysiąc intencji i przynieśli je na Jasną Górę.

Ania z grupy „Jaćwingowie” zauważyła, że trud drogi rekompensuje cel, czyli Jasna Góra i warto było pokonać tyle kilometrów, żeby spojrzeć na Maryję. - Na trasie nauczyłam się, że nie można funkcjonować w życiu samemu i trzeba się nauczyć pracy nad egoizmem, bo dobrze żyje się właśnie we wspólnocie - podkreśliła pątniczka.

Reklama

Najmłodszy pielgrzym Alan miał 4 latka, najstarszy Leon 86 lat.

Pielgrzymka ełcka dotarła w dwóch strumieniach. W skład pierwszego weszły dotychczasowe grupy: Suwałki - Augustów - Jaćwingowie Ełk. Drugi tworzyły grupy: Sambia - Jaćwież Giżycko - Galindia Pisz. Ich nazwy nawiązują do historycznych krain tego regionu.

Mirosława Szymusik/Maria Bareła @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-11 16:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja notatnika duchowego mistyczki s. Hilarii Główczyńskiej już jutro (7 X)

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Prezentacja pierwszego wydania dziennika duchowego polskiej mistyczki s. Hilarii Główczyńskiej ze Zgromadzenia Małych Siostry Niepokalanego Serca Maryi (Honoratki) odbędzie się już jutro na Jasnej Górze (7 X). Początek spotkania o godz. 11.00 w Sali Różańcowej, a poprowadzi je paulin o. Marcin Ciechanowski.

Więcej ...

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Więcej ...

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

2025-05-23 07:08
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Kościół

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Nawrocki podpisał deklarację prezydencką...

Wiadomości

Karol Nawrocki podpisał deklarację prezydencką...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...