Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileuszowa Pielgrzymka Ziemi Janowskiej

Dorota Kozdra

Rozpoczął się czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Jako pierwsi w drogę wyruszyli po raz 40. pątnicy z Janowa Lubelskiego

Po dwóch latach oczekiwania nadszedł czas sierpniowego pielgrzymowania. Na porannej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim, zgromadzili się licznie pielgrzymi, a także członkowie ich rodzin, aby w ten sposób rozpocząć czas wędrówki do Częstochowy. Hasłem, które towarzyszy w tym roku wszystkim sandomierskim kolumną są słowa: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.

- Wędrujemy tak jak cała nasza diecezja pod hasłem „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. Intencją która towarzyszy nam szczególnie w tym roku, jest prośba o pokój zwłaszcza na Ukrainie. Ale wiemy też, że tego pokoju potrzebujemy w naszych rodzinach, w naszych codziennych relacjach międzyludzkich, sąsiedzkich. Jest to więc hasło, które jest bardzo bliskie każdemu z nas. Jesteśmy dumni, że już po raz czterdziesty z Janowa Lubelskiego wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę – powiedział ks. Tomasz Lis – proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, a także dyrektor pielgrzymki.

- Bardzo mnie cieszy oddolne zaangażowanie osób, które wkładają wiele sił i energii w przygotowanie tego jubileuszowego pielgrzymowania. Są to osoby, od wielu lat związane z naszą grupą. Jest to spora liczba wolontariuszy, którzy od kilku miesięcy zaangażowali się w prace na różnych płaszczyznach. Dla nich szczególnie ten ostatni czas bez pielgrzymki, był taki pusty. Oni wracają z utęsknieniem na pielgrzymkę, aby dać coś od siebie, ofiarować swój czas i zaangażowanie Panu Bogu – dodaje ks. Lis.

Po wspólnej Mszy świętej, pielgrzymi przeszli tradycyjnie przez Plac Apelowy, gdzie na drogę pobłogosławił wszystkich ks. Infułat Edmund Markiewicz. Przy dźwiękach „Olek Orkiestry” kolumna pielgrzymkowa, żegnana przez mieszkańców i władze miasta, ruszyła w stronę Modliborzyc.

- Na pielgrzymkę ruszam już siódmy raz. Niestety w tym roku nie uda się mi uczestniczyć w niej w całości ze względu na różne obowiązki, ale będę chciała uczestniczyć w niej najwięcej jak to będzie tylko możliwe. Po okresie pandemii jest to wyjątkowa chwila, bo każdy z nas bardzo za tymi dniami tęsknił. Jak zawsze niosę ze sobą wiele intencji, każdy dzień ofiaruje w innej. Czekałam na ten czas, spotkania z braćmi i siostrami pielgrzymkowymi. Czas wspólnego wędrowania jest niesamowity, bo mimo bolących nóg i odcisków człowiek idzie niesiony jak na skrzydłach pielgrzymkowymi piosenkami. Mimo, że jest to pierwszy dzień, już nie mogę doczekać się chwili kiedy staniemy wszyscy przed obliczem Jasnogórskiej Pani – zauważyła Pani Wioletta Kotuła z Godziszowa.

Reklama

Po dojściu do Brzezin pielgrzymi podzielili się na dwie grupy. Jedna powędrowała w stronę Lipy, druga natomiast w kierunku Zaklikowa.

W kolumnie janowskiej wędruje ponad 100 osób. Liczba ta będzie się zmieniała, gdyż na trasie będą dołączali kolejni pielgrzymi. Także na niedzielny etap pielgrzymki – 7 sierpnia przyjedzie autokarami grupa około 100 osób z dekanatu, którzy przynajmniej na jeden dzień, chcą dołączyć do jubileuszowych rekolekcji w drodze.


2022-08-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Graziako/Niedziela

Więcej ...

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36
Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Więcej ...

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Historia

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...

Polska

Pogrzeb paulina o. Stanisława Jarosza odbędzie się 23...