Reklama

Niedziela Sandomierska

Blisko ludzi

ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej, Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu zorganizowała okolicznościowe obchody.

Rozpoczęły się one od Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej nadinsptor dr Jarosław Kaleta, świętokrzyski komendant wojewódzki, komendant powiatowy inspektor Ryszard Komański z zastępcą oraz policjantki i policjanci z Komendy w Sandomierzu, poseł Marek Kwitek, przedstawiciele Sądu i Prokuratury, Samorządów, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej oraz rodziny policjantów.

Bp Nitkiewicz w homilii mówił o zagrożeniu jakie niesie zło oraz o potrzebie walki z nim w codziennym życiu.

- Drogie Policjantki i Policjanci. Troska o człowieka, wyrażająca się w walce z nieprawością, począwszy od prewencji po leczenie skutków zła, wpisana jest w wasze życiowe i zawodowe powołanie.

Widzimy każdego dnia, że nie są to tylko słowa, czy jakieś deklaracje, które niewiele kosztują, a niejednokrotnie uwodzą, stają się pułapką. W waszym przypadku jest inaczej. Wy jesteście ludźmi czynu. Nie zagarniacie dla siebie piedestału, lecz po prostu służycie. Tylko czyny weryfikują prawdziwość wypowiadanych słów. „Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie” – ostrzega Pan Jezus.

Te ostatnie słowa wydają mi się szczególnie ważne: pełnić wolę Boga. Zdarza się bowiem, że biorą górę ludzkie racje, ambicje, czasami pojawia się pokusa „wyrównania rachunków”. A przecież okazji do tego nie brakuje. Nieraz zwodzi nas „etykietka”, na którą ktoś sobie zasłużył lub mu ją przyklejono. Formalnie wszystko może być zgodne z prawem i procedurami, lecz jeśli zabraknie miłości, to nie spodoba się Bogu. Tym bardziej, że wszyscy jesteśmy grzesznikami.

Wasze czyny, drogie policjantki i policjanci, są szlachetne i wielkie. Dlatego też codzienna ofiarna służba okupiona jest zmęczeniem, stresem, a nawet cierpieniem, chorobą i śmiercią. Dzisiaj dziękujemy z tę służbę Bogu, dziękujemy każdemu z was oraz waszym najbliższym, bo przecież również mają w tym swój udział – powiedział biskup.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przed błogosławieństwem głos zabrał insp. Ryszard Komański, który wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę w intencji Policji Państwowej.

Dalsza cześć uroczystości odbyła się w Zamku Królewskim, gdzie minutą ciszy uczczono zmarłego na służbie policjanta asp. Marcina Przygodę. Następnie nadinsp. dr Jarosław Kaleta wręczył awanse na wyższy stopień zawodowy 61. policjantkom i policjantom. Święto Policji było również okazją do wyróżnienia osób i instytucji, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa obywateli. Pierwszy raz w historii Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu przyznała statuetki „Anioł bezpieczeństwa”. Uroczystości zakończyły przemówienia zaproszonych gości.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-07-19 15:31

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...