Reklama

Kościół

IV Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców za nami

Materiał prasowy

Za nami czwarta Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców, do udziału w której zaproszenie wystosował abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. Duchowo spotkaniu przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 czerwca 2022 roku przybyli na Jasną Górę katoliccy przedsiębiorcy, samozatrudnieni i freelancerzy, przedstawiciele związanych z tym środowiskiem organizacji oraz duszpasterze środowisk biznesowych. Wszyscy ci, dla których wiara w Boga jest fundamentem życia i pracy. Temat spotkania brzmiał: W biznesie. W kryzysie. W wierze. Te trzy motywy wyznaczyły przestrzeń dyskusji i refleksji, która koresponduje z czasem wyzwań społecznych i gospodarczych. Bez wątpienia jest to czas niemałej próby sił dla polskich ludzi biznesu. O tym, jak konstytutywną rolę pełni wiara Boga w wymiarze osobistym i zawodowym życia przedsiębiorców dowiodły ich wystąpienia – świadectwa ludzi, dla których prawdy Ewangelii są drogowskazem. Mogliśmy ich wysłuchać podczas pielgrzymkowej konferencji.

Podczas powitania ks. bp Zieliński przekazał zgromadzonym przedsiębiorcom pozdrowienia od JE arcybiskupa Józefa Kupnego i życzył, by pielgrzymka była dla nich okazją do głębokich przemyśleń oraz szczerego spotkania z Bogiem za pośrednictwem Jego matki - Maryi. Zachęcał również do pochylenia się nad misją przedsiębiorcy, która – jak zaznaczył - jest darem, ale i zadaniem. Warto szukać sił i inspiracji w wierze, by móc wypełnić to zadanie jak najlepiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Później usłyszeliśmy dwugłos duszpasterzy, ks. Przemysława Króla SCJ oraz ks. Grzegorza Piątka SCJ, współautora – obok Piotra Kossakowskiego - „Alfabetu Prezesa Cnoty”, czyli książki ze wskazówkami, jakimi powinien się kierować katolicki przedsiębiorca idealny. Duchowni w swoich wypowiedziach rozwinęli trzy hasła z tego alfabetu: kreatywność, której potencjał przedsiębiorca powinien wykorzystać do aktywnego kształtowania rzeczywistości; pracę, z której musi rodzić się ład i pokój; wreszcie solidarność, jaką winno kierować się środowisko katolickich przedsiębiorców.

Następnie przyszedł czas na wystąpienie gościa specjalnego - Mateusza Kłoska, zaangażowanego w działalność społeczną prezesa Eko-Okien. Mówił on o swoim bezgranicznym oddaniu się pracy, które ostatecznie odbiło się negatywnie na życiu rodzinnym. Jednak dzięki wierze przyszedł czas przemiany. Dzisiaj Kłosek jest już świadomy wagi słów św. Jana Pawła II, które wciela w praktykę: rozwój firmy jest konieczny i dobry, ale w jej centrum zawsze musi znajdować się człowiek.

Reklama

Głos zabrał także drugi gość specjalny - Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, twórca katolickich mediów. Nakreślił duchowo-religijną mapę współczesnego świata, pokazując jednocześnie jak to, co dzieje się nawet w innym niż nasz wymiarze geograficznym ma wpływ na naszą sferę duchową. Logika jego wywodu doprowadziła do konstatacji, że nie istnieją w rzeczywistości determinizmy, które skazywałyby nas na konieczność powielania drogi, jaką przeszli już inni. Wszystko zależy od naszych wyborów – czy będą one zgodne z wolą Boga. Przedsiębiorcy i w kształtowaniu świata nie powinni być bierni; z definicji przecież są przedsiębiorczy właśnie.

Po wystąpieniu obu prelegentów uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. Podkreślił on ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywa na przedsiębiorcach - za drugiego człowieka i za systemy konstytuujące współczesny świat. Powinni oni mieć zawsze w pamięci słowa Jezusa: „Cóż zyskałby człowiek, choćby cały świat zdobył, a na swej duszy szkodę poniósł?” Swoją szczególną misję kształtowania rzeczywistości dla dobra drugiego człowieka przedsiębiorcy pełnią wówczas, jeżeli wznoszą bogactwo swojego życia na fundamencie wiary. Fundament ten uczestnicy IV pielgrzymki wzmocnili, dokonując lub odnawiając osobisty Akt ofiarowania się Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na świadectwa. Jako pierwsza zabrała głos Elżbieta Szymczak-Pijanowska, prezes stworzonej przez siebie grupy IT. Jest osoba nawróconą - to szczególne zobowiązanie. Z kolei Maksymilian Kardziejonek, przedsiębiorca z sektora zarządzania nieruchomościami mówił, jaki sposób wiara pozwoliła mu przetrwać kryzysy. Profesor Ewa Mrukwa-Kominek, wybitna doktor okulistyki podkreślała, że czerpie siłę do dalszego działania z udziału w takich pielgrzymkach jak ta - wzbogacają one człowieka i pozwalają lepiej znosić trudy życia. Nadzieję w Bogu znajduje Michał Wałkuski, realizator inwestycji budowlanych. Jest świadomy tego, że nie można jednocześnie służyć Bogu i mamonie.

Reklama

Podsumowując spotkanie na Jasnej Górze Roman Trzaskalik, prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” zwrócił uwagę na dwa motywy. Po pierwsze na fakt, że wszystkim osobom dającym świadectwo towarzyszyło autentyczne wzruszenie. Po drugie na to, że każdy z uczestników – każdy z nas – jest w procesie nawracanie się. I to siebie musimy nawracać, nie innych. Talenty, które otrzymaliśmy, musimy oddać z nawiązką: im więcej ktoś otrzymał, tym więcej musi zwrócić.

Na zakończenie pielgrzymki ks. Przemysław Król zażartował, że to „pierwsza konferencja w historii naszych zorganizowanych, która kończy się przed czasem”. Ten „oszczędzony czas” trzeba dobrze wykorzystać, żeby jak najlepiej przygotować się do kolejnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasną Górę. Po raz piąty spotkamy się tam już 18 czerwca 2023 roku. Następnie ks. dr Rafał Ostrowski, opiekun Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „TALENT” w Poznaniu, udzielił uczestnikom Bożego błogosławieństwa.

Organizatorami IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców było Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów NOSTRA RES oraz Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT, natomiast partnerami - katolickie stowarzyszenia, fundacje i organizacje.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-06-28 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc apeluje o modlitwę z przedsiębiorcami i za nich

Adobe.Stock.pl

W niedzielę 21 czerwca po raz piąty obchodzony będzie w Polsce Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza Święta w intencji środowisk gospodarczych oraz przedsiębiorców. Metropolita katowicki - nie mogąc uczestniczyć w tym wydarzeniu osobiście - wzywa do modlitwy w tej intencji.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...