Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pożegnanie... z nadzieją na powrót

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

ks. Mirosław Benedyk

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Po 77 latach ojcowie i bracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego opuszczają parafię św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji 19 czerwca odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. – Od początku przybycia do parafii św. Franciszka z Asyżu polskich Księży i Braci Pallotynów pełniło Służbę Bożą 15 proboszczów, 91 wikariuszy, 10 braci zakonnych oraz wielu innych kapłanów angażujących się w pracę duszpasterską. Pełnili tu przede wszystkim posługę sakramentalną wśród wiernych parafii, a także przez wiele lat w innych parafiach w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej wspomagając księży diecezjalnych w apostolskim trudzie – przypominał biskup.

Dodał, że oprócz posługi sakramentalnej, podejmowano szereg inicjatyw wśród wiernych. Powoływano wspólnoty o różnym charakterze, tak aby każdy mógł odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liczne wspólnoty

- Prężnie działała Służba Liturgiczna, Oaza młodzieżowa, schola „Vincentes” czy Młodzieżowy Zespół Muzyczny. Prowadzono chór parafialny „Magnificat”, apostolat ludzi chorych i wspomożycieli dusz czyścowych, Dziecięce Kółko Żywego Różańca czy Ognisko Misyjne „Serduszko Misyjne”. Pallotyni wraz z dziećmi i młodzieżą chętnie angażowali się w inicjatywę kolędników misyjnych, chcąc pomagać misjom w głoszeniu Ewangelii. Przez te lata działały też liczne wspólnoty modlitwy: Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grupy Miłosierdzia Bożego, a także Rodzina Szkaplerza. Powstała wspólnota Ludzi Jana Pawła II i wspólnota uwielbienia „Betania”. Księża brali czynny udział w prowadzeniu kręgów Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Parafia podejmowała chętnie inicjatywę organizacji Forum Młodych, a od śmierci św. Jana Pawła II organizowano Msze św. na stadionie dla Wałbrzycha i okolic. Było też „Pozytywne Granie”, które angażowało najmłodszych w życie religijne parafii. Wspólnota włączała się także w nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego czy pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – wymieniał bp Marek Mendyk dziękując pallotynom za ogromną troskę o lokalny Kościół.

Reklama

O zasługach odchodzących duchownych mówili też parafianie nie kryjąc wzruszenia. Przypominali wspólne inicjatywy i wyjazdy. Nie rzadko wyrażali też nadzieję, że członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego kiedyś wrócą do Wałbrzycha. Dziś jednak władze Stowarzyszenia nie mają możliwości zapewnienia pełnej obsady kapłańskiej w wałbrzyskiej parafii.

Następcy

Pożegnanie ojców i braci pallotynów było też okazją do przedstawienia wspólnocie nowego proboszcza – ks. Piotra Ochońskiego. Zarówno odchodzący zakonnicy, jak i mieszkańcy wyrażali nadzieję, że będzie on wraz z wikariuszami kontynuował rozpoczęte wcześniej dzieła. Padały również nieśmiałe propozycje, by w przyszłości przy okazji rekolekcji i odpustów zapraszać posługujących dotychczas duszpasterzy w roli homiletów czy summistów.

Przypomnijmy, że obecność i posługa wśród wiernych na ziemi wałbrzyskiej Księży i Braci Pallotynów w parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu rozpoczęła się po zakończonej II wojny światowej 1 września 1945 roku. Wówczas erygowano dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w dzielnicy Podgórze. Pierwszym polskim proboszczem parafii ustanowiony został ks. Stanisław Hereśniak. Świątyniami filialnymi zostały: kościół Matki Bożej Różańcowej na Gliniku z przylegającym cmentarzem oraz kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej. W obu miejscach również uroczyście pożegnano odchodzących duchownych.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-18 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Wstań i chodź w imię Jezusa”

Przystań Duchowa

Zapraszamy na charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne z Mszą Świętą i modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, które odbędzie się w Sanktuarium Świętości Życia przy ul. Łagiewnickiej 197/201 w Łodzi 23.03.2019 godz.12:00 -17:00. Spotkanie ewangelizacyjne poprowadzi ks. Łukasz Prausa.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...