Reklama

Niedziela Sandomierska

Eucharystia źródłem jedności

2022-06-21 14:01

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Stalowej Woli, w pierwszym dniu centralnych obchodów diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, miała miejsce stacja kongresowa z udziałem ludzi pracy.

Spotkanie w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia. Po adoracji konferencję na temat Eucharystii i prawd wiary z nią związanych wygłosił Pan Jan Łopuszański. Zgromadzonym w kościele przybliżył temat rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – W Eucharystii Bóg udziela się nam w miłości. To jest wzór dla życia społecznego – kierować się miłością. Ponadto w Eucharystii Bóg okazuje swoją miłość za cenę ofiary. To jest wzór dla nas uczestniczących w życiu społecznym – poświęcić się dla drugiego człowieka. Każda prawda wiary w jakiś sposób wychowuje nas do życia społecznego – mówił wykładowca.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Głównym punktem spotkania z ludźmi pracy była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, diecezjalni duszpasterze grup społecznych i zawodowych oraz kapłani przybyli z wiernymi z różnych stron diecezji.

We wspólnej modlitwie uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność Rejonu Świętokrzyskiego, Ziemi Sandomierskiej oraz Huty Stalowa Wola i Ostrowca Świętokrzyskiego, przedstawiciele instytucji, zakładów pracy, władze samorządowe i miejskie na czele z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym.

Biskup Nitkiewicz powiedział na początku liturgii, że Eucharystia powinna stać się dla każdego chrześcijanina Chlebem powszednim, a zarazem najświętszym. Tym bardziej, że wraz z ofiarą Jezusa Chrystusa jest w niej obecny ludzki trud.

Arcybiskup Adam Szal w homilii nawiązał do szóstego rozdziału Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus, poprzez czyny i słowa, poucza o tajemnicach wiary. – Cud rozmnożenia chleba to zapowiedź ustanowienia eucharystii. Jak mówi Pan Jezus, istotą tej tajemnicy jest Jego obecność pod postacią chleba i wina. Jest to droga do prawdziwego życia, możliwość do upodobnienia się do Chrystusa. Jest to jednocześnie droga do świętości i zbawienia. Droga, która gwarantuje nam otrzymanie pokarmu na drodze do zjednoczenia w Duchu Świętym – mówił kaznodzieja.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Metropolita przemyski podkreślił w dalszej części kazanie, że Chrystus przyciąga nas do siebie, gromadzi nas we wspólnocie i proponuje nam, abyśmy wyszli z naszego egoizmu, grzechów, wad, słabości po to, aby się z Nim zjednoczyć. – To nie przypadek, że przyjęcie Eucharystii do swojego serca nazywamy komunią, czyli wyrazem łączności z Panem Bogiem przez łaskę uświęcającą, a także wyrazem łączności z drugim człowiekiem. To dlatego św. Paweł w Liście do Koryntian zapisał słowa: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”. Komunia święta, komunia z Bogiem jest zobowiązaniem, o którym także św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: „byśmy usiłowali zachować jedność”. Eucharystia to przecież sakrament jedności. Przykrą rzeczą jest to, że brakuje jedności między wyznawcami Chrystusa, a także między nami, w naszych wspólnotach i naszych miastach. Ciągle do zrealizowania jest testament Chrystusa, który w wieczerniku z wielkim naciskiem mówił „byście byli jedno”. A przecież każda Msza Święta jest wezwaniem do jedności, bo jeden jest stół – stół słowa, komunii, Eucharystii ¬– tłumaczył arcybiskup, dziękując ludziom pracy za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Eucharystii.

Na zakończenie Mszy Świętej, w kolejnym dniu oktawy Bożego Ciała, odbyła się procesja eucharystyczna wokół świątyni, która zakończyła się odśpiewaniem hymnu Te Deum.

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dyktyński: księdza poznaje się po relacjach

2022-06-24 22:55

Maciej Orman/Niedziela

– Księdza poznaje się po relacjach z Bogiem i z ludźmi – powiedział ks. Łukasz Dyktyński. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Truskolasach przewodniczył liturgii słowa i adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie w Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Więcej ...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

2022-05-31 12:27

Red.

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Więcej ...

#LudzkieSerceBoga: On żyje i chce, abyś żył!

2022-06-25 21:00

Adobe Stock

Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze... Być może spośród wszystkich trzydziestu trzech wezwań litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa to właśnie najbardziej potrzebujemy usłyszeć i odkryć jako aktualne. Aktualne dzisiaj. Aktualnej tutaj. W tym konkretnym – być może do bólu – miejscu i momencie naszego życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

Wiara

#LudzkieSerceBoga: To pocieszające, kim dla Niego jesteś

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Abp Gądecki ustanowił nadzwyczajne szafarki i szafarzy...

Kościół

Abp Gądecki ustanowił nadzwyczajne szafarki i szafarzy...

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...