Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyjątkowa gra kolorów

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu z racji obchodzonego jubileuszu 120 – lecia odbyło się otwarcie oratorium z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz wernisaż wystawy dr Lucyny Gozdek pt. „Metafory”.

Przybyłych na spotkanie gości przywitał ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum, który przedstawił historię sandomierskiego relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego, który został podarowany przez króla Władysława Jagiełłę sandomierskiemu rycerstwu, mającemu swój wkład w zwycięską bitwę pod Grunwaldem. Nazywany krzyżem grunwaldzkim od tamtej pory przechowywany był w kolegiacie, a późniejszej katedrze. Dopiero od wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu,12 czerwca 1999 r. prezentowany jest na ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym. Relikwiarz był obecny podczas procesji i całej liturgii z udziałem Ojca Świętego. Papież Jan Paweł II ucałował wówczas relikwiarz i pobłogosławił nim tłumy wiernych przybyłe na mszę, na sandomierskich błoniach.

Następnie w tematykę wystawy pani dr Lucyny Gozdek pt. „Metafory” wprowadziła zebranych pani dr Urszula Stępień, kustosz muzeum, która opowiadając o wystawie powiedziała, że składa się ona tak jakby z dwóch części promieniujących barwami i światłem. W spotkaniu uczestniczył również bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz Sandomierski podziękował pani Lucynie Gozdek za przyjęcie zaproszenia do zorganizowania wystawy, wpisującej się w misję muzeum diecezjalnego, które obchodzi 120 rocznicę powstania. Wyraził także wdzięczność pracownikom placówki. Biskup Ordynariusz podkreślił także, że w diecezji są różne skarby, o których niewiele osób wie, a jednym z nich jest twórczość Lucyny Gozdek. - Jeśli taki skarb umieścimy w muzeum, to turyści z Polski i zagranicy będą mogli cieszyć oczy i sławić imię Sandomierza. Jednak przede wszystkim ta wystawa ma wymiar ewangelizacyjny, ponieważ nawet jeśli dzieła sztuki nie mają wprost wymiaru sakralnego, to piękno zawsze prowadzi do Boga – mówił biskup Nitkiewicz.

Na nowej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym zostały zaprezentowane prace łączące w sobie tradycyjne malarstwo z formami szklanymi. Jak mówiła pani dr Lucyna Gozdek, przez prace chciała przekazać nastrój kontemplacji i wyciszenia. Prezentowane dzieła o stonowanych kolorach w połączeniu z elementami szklanymi mają widza wprowadzać w wyciszenie i kontemplację, natomiast kolory żywe, energiczne mają budzić optymistyczne nastawienie do życia. Wśród zaproszonych gości był Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa, gdzie artystka wraz z mężem prowadzi firmę produkującą ozdoby choinkowe. Włodarz miasta mówił, że o tak wielki skarb jakim jest Lucyna Gozdek trzeba dbać, dlatego uczestniczy w otwarciu każdej wystawy tej artystki. Dodał, że w jej twórczości widzi wielką pasję i serce. - To niezwykła osoba, nasz mecenas sztuki na cały świat. Gdy tylko wyremontujemy nasz ratusz w Staszowie w jednej z sal będzie twórczość Lucyny Gozdek – mówił burmistrz. Wystawę „Metafory” można oglądać do końca sierpnia w podziemiach Muzeum Diecezjalnego.

Lucyna Gozdek mieszka w Staszowie, gdzie zajmuje się projektowaniem i produkcją ozdób świątecznych. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach i Instytutu Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej. Swoją pracę doktorską zatytułowała „Szklane dźwięki – kompilacyjny obraz idei”.

ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-06-13 12:13

Wybrane dla Ciebie

21. edycja akcji Caritas Polska „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 18:51

mat. pras. Caritas AW

Cukier, olej, kasza, makaron, kawa, herbata… Tymi i podobnymi produktami będzie można się podzielić z potrzebującymi, robiąc zakupy w najbliższy piątek i sobotę, w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Podczas zakupów wystarczy wrzucić do ustawionego w sklepie koszyka Caritas żywność o długim terminie przydatności do spożycia.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...