Reklama

Europa

Abp Szewczuk: wiemy, że z Bożą pomocą możemy się obronić

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym żołnierzom, a my intensywnie się za nich modlimy. Wiemy, że Ukraina może się obronić – mówi w swym codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Dziś w sposób szczególny zachęcał do wyrozumiałości i łagodzenia wewnętrznych sporów. Okazją ku temu było rozważanie o kolejnym uczynku miłosierdzia: krzywdy cierpliwie znosić.

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest środa, 18 maja 2022 r., i już 84. dzień Ukraina stawia opór rosyjskiej inwazji, która niszczy naszą ziemię, prowadzi wojnę z naszymi miastami, wsiami i domami.

Z tego, co możemy zaobserwować, wnioskujemy, iż nastąpiło dziwne spowolnienie walk na frontach. Ukraina skutecznie broni się i powstrzymuje ataki wroga. W rzeczywistości nieprzyjaciel nie osiągnął żadnego z celów militarnych, które sobie wyznaczył, najeżdżając nasze ziemie. Chociaż trwają intensywne walki, w szczególności w obwodach ługańskim i donieckim, a obwód dniepropietrowski doznał dziś rano ataku rakietowego, Ukraina trwa i walczy.

Czujemy coraz bardziej, że Ukraina może się obronić w tej trudnej wojnie. Widzimy, że Pan Bóg błogosławi naszym wojskom, bo my modlimy się za nie. Bóg podtrzymuje tych, którzy kochają innych ludzi, kochają swoją Ojczyznę, swoich najbliższych. Pan Bóg jest tam, gdzie ludzie pomagają sobie wzajemnie w swojej biedzie. I dzięki tej Bożej pomocy jesteśmy niepokonani.

Dziś chciałbym zastanowić się nad innym uczynkiem miłosierdzia względem duszy bliźniego, który w warunkach wojny nabiera szczególnego znaczenia: „Krzywdy cierpliwie znosić”. Taki uczynek miłosierdzia objawia przede wszystkim w miłości do bliźniego cechy samego Boga. Bóg bowiem jest cierpliwy. To On długo czeka na grzesznika, aby się nawrócił i pokutował. Gdyby Pan Bóg natychmiast ukarał wszelką ludzką niesprawiedliwość i grzech, być może każdy z nas teraz byłby nie żył. Cierpliwość w miłości Bożej pozwala człowiekowi uświadomić sobie swój stan i w ten sposób zmienić swoje postępowanie. Pan Bóg czeka, dając człowiekowi szansę, by stał się lepszy.

I jest oczywiste, że w naszych relacjach, zwłaszcza osobistych, z najbliższymi, ważne jest, aby nie spieszyć się z reakcją na zło złem na zło, ale umieć żyć właściwie nawet w takich okolicznościach, które nazywamy kryzysami relacji międzyludzkich, aby dać innym czas na to, by stali się lepsi. A nasza miłość, zwłaszcza wzglądem tych, którzy nas otaczają, do naszych bliskich, nie powinna się zmieniać w zależności od tego, jak traktuje mnie druga osoba. Kiedy kocham, dzielę się tym, co jest we mnie - dzielę się miłością, którą obdarzył mnie Pan Bóg. A ta moja miłość, która jest doświadczana w wielkoduszności, staje się jasna i czynna, i jest w stanie zmienić drugą osobę.

Reklama

Dlatego cierpliwość, czyli umiejętność czekania w miłości na nawrócenie drugiego człowieka, jest podobna do czasu uzdrowienia. Każdy lekarz, lecząc pacjenta, musi czekać na jego uzdrowienie, które nie może przyjść natychmiast.

Niech Pan Bóg pomaga nam, zwłaszcza w czasach wojny, gasić konflikty, które pojawiają się w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach, z miłości do bliźniego. Cierpliwość w miłości, jako przejaw Bożej cierpliwości, staje się wielkim skarbem dla tych, którzy umieją kochać.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pobłogosław wytrwałość naszego ludu! Boże, spraw, abyśmy okazując cierpliwość, wzrastali w Twojej miłości, abyśmy codziennie umacniali się w obliczu niesprawiedliwości. Boże, okaż swoją miłość ukraińskim dzieciom. Niech Pan Bóg da stokrotną nagrodę tym, którzy dziś wspierają tych, którzy są w największych trudnościach!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-18 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef INM Mistewicz w „Le Figaro”: 82 lata i 400 km dzielą Buczę od Katynia

Eryk Mistewicz
prezes Instytutu
Nowych Mediów

Archiwum

Eryk Mistewicz prezes Instytutu Nowych Mediów

Więcej ...

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Więcej ...

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...