Reklama

Wiadomości

Czarnek: wiedza maturzystów nie może być oceniana, jakby nie było COVID-19 i nauki zdalnej

Adobe Stock

COVID-19 i długotrwała nauka zdalna spowodowały, że wiedza, która została przyswojona przez tegorocznych maturzystów, nie może być oceniana tak, jakby tych faktów nie było - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W środę rozpoczynają się matury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniał Czarnek, w tym roku - podobnie jak w ubiegłym - egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie.

"Już ponad rok temu ogłosiliśmy, że według tych samych wymogów egzaminacyjnych nieco ograniczonych, odbywać się będzie ten egzamin, który rozpoczynamy już jutro. I te wymogi są znane maturzystom, nauczycielom i rodzicom" - zaznaczył minister w TVP Info.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że wymogi te oznaczają, iż "jest nieco łatwiej niż byłoby, gdyby nie COVID-19 i nauka zdalna". "Ale też przypomnijmy, że jest to absolutnie logiczne, bo też uczniowie mogliby przyswoić zdecydowanie więcej materiału i w sposób bardziej systematyczny, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny, a nie przez wiele miesięcy w trybie zdalnym" - ocenił minister.

Podziel się cytatem

Reklama

"Niewątpliwie COVID-19 i długotrwała nauka zdalna spowodowały, że ta wiedza, która została przyswojona przez tegorocznych maturzystów, nie może być oceniana tak, jakby tych faktów nie było" - zastrzegł szef MEiN.

Reklama

W środę blisko 300 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu będzie przeprowadzony egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej, nie jest to egzamin obowiązkowy. Łacina należy do grupy przedmiotów do wyboru zdawanych na poziomie rozszerzonym.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę. "Jestem przekonany, że są to uczniowie, którzy znają język polski, znają literaturę polską, dlatego podeszli do matury polskiej" - zaznaczył minister.

"Jesteśmy cały czas w pełnym kontakcie z władzami Ukrainy. Przytłaczająca większość młodzieży, która jest w Polsce, a jest w wieku maturalnym, jest w trybie zdalnym i czeka na decyzję państwa ukraińskiego, co z maturą ukraińską" - dodał Czarnek.

Reklama

Jak zapewnił, "jeśli decyzja będzie taka, że będzie się ona odbywała w trybie zdalnym, bo tam trwa nauka w trybie zdalnym, to my jesteśmy gotowi pomóc państwu ukraińskiemu w przeegzaminowaniu tych maturzystów w trybie ukraińskim".

"To będzie matura ukraińska, przeprowadzana przez państwo ukraińskie, przez nauczycieli ukraińskich. My będziemy ewentualnie służyć pomocą techniczną dla tych kilku, kilkunastu tysięcy uczniów i to jeszcze w okresie wakacyjnym, kiedy będziemy mieć do tego warunki" - poinformował Czarnek. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ lena/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-03 20:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

1700 maturzystów poprosiło pijarów o modlitwę

www.maturzysci.pijarzy.pl

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli