Reklama

Turystyka

Śląskie: Rezerwat Ruskie Góry na Jurze nieznacznie powiększony

Wikipedia

Rezerwat Ruskie Góry, położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, został nieznacznie powiększony – podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Kilka dodatkowych hektarów ma według RDOŚ podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przekazał w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Łukasz Zych, chodzi o rezerwat Ruskie Góry w gminie Pilica, utworzony w 2000 r. w celu zachowania cennego lasu ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.

Las ten, jak wskazują przyrodnicy, tworzą zbiorowiska żyznej buczyny sudeckiej i jaworzyny górskiej. Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła niespełna 154 hektary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Teraz do rezerwatu włączyliśmy dodatkowe półtorej hektara. To niewiele, ale włączony fragment posiada podobną wartość przyrodniczą, co dotychczasowy rezerwat” – powiedział Zych. „Rosną tu głównie sosny i na obrzeżach 130-letnie buki, a także na razie dość młode jodły” – wyjaśnił.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat leśnicy celowo nie prowadzili na tym terenie prac gospodarczych, traktując go jako przyszły rezerwat przyrody. Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi 155,5 ha. Rezerwat Ruskie Góry nie jest udostępniony do ruchu turystycznego.

Jak wynika z opisu na stronach Śląskiej Organizacji Turystycznej, nazwa Ruskie Góry może pochodzić od wojsk ruskich, posiłkujących księcia Władysława II (syna Bolesława Krzywoustego), które miały schronić się w tamtejszych lasach po klęsce poniesionej pod Pilicą. Inna wersja wiąże nazwę z bitwą polskich legionów z wojskami carskimi w 1914 r.

Teren rezerwatu ma dwie, zasadnicze części. Pierwsza jest bardziej urzeźbiona - są tam charakterystyczne wapienne ostańce z niekiedy stromymi ścianami skalnymi. We wschodniej części rezerwatu krajobraz jest łagodniejszy i tworzy układ dolinek oraz grzbiecików. Najwyższe ze wzniesień na tym obszarze to Ruska Góra, o wysokości 485 m n.p.m.

Na terenie rezerwatu jest kilka zbiorowisk roślinnych, m.in. żyzna buczyna sudecka, kwaśna buczyna niżowa, ciepłolubna buczyna storczykowa oraz jaworzyna górska. W Ruskich Górach naliczono 232 gatunki roślin naczyniowych, 62 gatunki mszaków oraz 27 gatunków grzybów kapeluszowych. Rosną 23 gatunki roślin ściśle chronionych, m.in. dziewięćsił bezłodygowy. Ponadto występuje tam 17 gatunków ssaków oraz 42 gatunki ptaków.

Reklama

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.

Wśród innych rezerwatów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są: Góra Chełm, Góra Zborów, Ostrężnik, Parkowe, Smoleń, Sokole Góry czy Zielona Góra.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-02-04 17:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jurajska Padwa odnowiona

Marian Florek/TV Niedziela

Była to podniosła uroczystość – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” pani Czesława Chechelska, członkini Koła Gospodyń Wiejskich – i ważna dla mieszkańców Koziegłówek oraz okolicznych wiosek, którzy dla swojej parafii robią wiele, nie tylko wspomagając ją materialnie, ale i czynnie angażując się w uświetnianie każdej parafialnej uroczystości.

Więcej ...

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...