Reklama

Kościół

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich

Mat.prasowy

Zakończył się II Ogólnopolski Zjazd Zakonnych Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich i Żeńskich. Uczestnicy spotkania, ponad 80 zakonników oraz sióstr zakonnych, przez trzy dni zjazdu wzięli udział w Lublińcu w szeregu konferencji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas jednej z konferencji, zatytułowanej „Jak być z młodymi?", o. Bartosz Madejski OMI mówił m.in. o zaangażowaniu w duszpasterstwie własnych pasji, brania pod uwagę kierunku pracy i metod zapoczątkowanych przez poprzedników oraz równoważeniu stawiania wymagań i doceniania wysiłku młodych.

Do zgromadzonych mówiło również małżeństwo, państwo Justyna i Janusz Bochenkowie, którzy odpowiadali na pytanie „Jakiego księdza i siostrę zakonną chcielibyśmy, aby spotkały nasze dzieci?". Podzielili się własnymi wspomnieniami duszpasterzy z czasu ich młodości. To co zapamiętywali w spotkanych wtedy kapłanach i co ich wyróżniało, to otwartość, czas dla młodych, odpowiadanie na ich pytania, dzielenie się pasją i czas dla Boga. Z kolei jako rodzice zauważyli, że ważne, by pytać młodych o metody i sposoby pracy, które najbardziej im odpowiadają, odpowiadać na ich pytania, nie zbywać ich, uzasadniać zasady chrześcijańskiego życia, a nie pozostawiać ich z hasłem „tak i już". Zauważyli również, że młodzi są bardzo uwrażliwieni na autentyczność i szybko zniechęcają się, jeśli kogoś się udaje. Podkreślili, że ważne jest docenianie zaangażowania młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jedną z konferencji wygłosił Tomasz Samołyk. Przestrzegł, by nie projektować własnych doświadczeń z młodości na młodych dziś – świat bardzo się przecież zmienia. Podzielił się również spostrzeżeniami dotyczącymi tematów, które warto poruszać częściej w katolickiej przestrzeni medialnej. Są nimi: zagadnienia podstawowe – „elementarz" (mówienie o Ewangelii, Bogu pozytywnym językiem – głosimy przecież DOBRĄ nowinę, podczas gdy w przestrzeni medialnej wiara ukazywana jest jako wymagająca i nieprzynosząca korzyści); seksualność; tożsamość i akceptacja.

Kolejnym gościem spotkania była Marta Wajszczyk, która przygotowała wystąpienie pt. „Wizualne aspekty kreowania wizerunku". Zauważyła, że „im dalej ktoś jest od Kościoła, tym bardziej potrzebuje komunikacji wizualnej". Zwróciła uwagę na 4 pytania, bez których nie powinno się według niej rozpoczynać projektów związanych z grafiką i mediami społecznościowymi. Są to: Co? Po co? Komu? Jak? Marta Wajszczyk zwróciła także uwagę na aspekt estetyczny projektów graficznych wykorzystywanych w Kościele i przekazała praktyczne wskazówki dotyczące ich tworzenia.

Niemniej ciekawym wystąpieniem od poprzednich było to prowadzone przez Gabrielę Bagan – lubliniecką licealistkę, instagramową influencerkę kryjącą się pod pseudonimem „lesscalm". Podczas prelekcji pt. „Instagram i TikTok w służbie ewangelizacji" mówiła o swoim nawróceniu, decyzji o wejściu w świat mediów społecznościowych, niespodziewanym sukcesie i jej metodzie ewangelizacji. Jest nią przedstawianie swojej codzienności, w której Pan Bóg i Kościół są integralną i naturalną częścią. Jako przykład podała następujące po sobie relacje z zakupów sukienki i spaceru z różańcem. Gabrysia codziennie stara się pokazywać rówieśnikom, że można być normalną nastolatką, fajnie się ubierać, chodzić na imprezy i równocześnie brać na serio Ewangelię.

Reklama

Na koniec trzydniowego spotkania uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji dotyczącą tworzenia struktur formalno-prawnych mających służyć duszpasterstwu młodzieży.

Oprócz ogromu treści nie brakło czasu na modlitwę. Zakonnicy oraz siostry gromadzili się na jutrzniach, Eucharystii oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Cykl spotkań będzie kontynuowany – kolejne z nich odbędzie się w listopadzie przyszłego roku.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-17 15:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Współczesna Niniwa

O nowej inicjatywie modlitewnej „Niniwa – pokuta rodzin” i idei pokuty mówi ks. dr Dominik Chmielewski, salezjanin i założyciel wspólnoty Wojownicy Maryi, w rozmowie z Jakubem Jóźwiakiem.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Profanacja Krzyża na terenie diecezji sosnowieckiej

2025-07-27 21:32

Kuria Sosnowiec

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa