Reklama

Niedziela Legnicka

W rodzinie szkół Jana Pawła II

Archiwum szkoły

Pod hasłem tegorocznej XXI pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę: “Nie lękajcie się”, wyruszyliśmy 6 października na dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie Szkoły im. Jana Pawła II w Lubomierzu mieli zaszczyt w imieniu wszystkich szkół poprowadzić w Kaplicy Matki Bożej przygotowanie do Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył nasz nowy Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – Biskup Radomski Marek Solarczyk. Wydarzenie to było dla nas niesamowitym doświadczeniem.

Powitanie z Matką Bożą

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wstępie przywitaliśmy Matkę Bożą w imieniu nauczycieli oraz uczniów. Dziękowaliśmy za wszystkie otrzymane łaski, przepraszaliśmy za nasze niewierności i słabości, za wszystkie sytuacje w których zabrakło nam Miłości Bożej. Oddaliśmy pod opiekę Maryi siebie i nasze Rodziny, a w szczególny sposób ucznia naszej szkoły Marcina, który stanął niedawno w obliczu choroby. Za Świętym Janem Pawłem II wołaliśmy do Ciebie "Totus Tuus"- cały Twój Maryjo!

Dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia

Modląc się u stóp Jasnogórskiej Pani, chcieliśmy włączyć się w narodowe dziękczynienie za Prymasa Tysiąclecia oraz wyrazić naszą pamięć, szacunek i uznanie dla całego Jego życia i posługi pasterskiej tak ważnej dla naszej Ojczyzny.

Tuż po wyborze Jan Paweł II, zwracając się do Prymasa Polski, powiedział: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

Ten rok jest dla nas wyjątkowy, ponieważ 12 września został beatyfikowany kardynał Stefan Wyszyński.

historia Apelu

Przedstawiliśmy historię modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Związana była z aresztowaniem Prymasa Tysiąclecia. Wtedy to właśnie 8 grudnia 1953 roku rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o Jego uwolnienie. Wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego. Nowe treści związano z tym nabożeństwem w okresie przygotowań do 300-lecia obrony Jasnej Góry w 1956 roku, rocznicy Ślubów króla Jana Kazimierza - obioru Maryi Królową Korony Polskiej. Propagatorem Apelu stał się prymas Stefan Wyszyński wraz z Episkopatem Polski w czasie Wielkiej Nowenny (1957-1966), będącej przygotowaniem do Millenium Chrztu Polski.

Reklama

W okresie trwania Soboru Watykańskiego II, modlitwa Apelu nasycona była błaganiem za Kościół powszechny. Biskupi polscy w listach pasterskich, przy okazji różnych uroczystości maryjnych, zachęcali wiernych do praktyki Apelu Jasnogórskiego, zarówno w rodzinach, jak i w świątyniach.

W 1953r. zaledwie kilka osób zgromadziło się przed Cudownym Obrazem, by prosić o uwolnienie internowanego wówczas Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i za Ojczyznę. Dziś Apel gromadzi miliony Polaków w kraju i zagranicą.

Święty Jan Paweł II tak mówił o Apelu w 2003 r. "Stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. To jest źródło ufności na każdy czas. Modlę się, aby wszyscy, którzy zwracają się do Jasnogórskiej Pani, obficie z tego źródła czerpali i znajdowali umocnienie na trudnych drogach trzeciego tysiąclecia (...)".

ABC Krucjaty i Apel

Przypomnieliśmy również "ABC Społecznej Krucjaty Miłości:

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje.

2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim.

3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich.

4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości.

5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy.

Reklama

6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego.

7. Czynnie współczuj w cierpieniu.

8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.

10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Zwróciliśmy się także do Maryi prosząc o pokój na świecie, a szczególnie w naszej umiłowanej przez Świętego Jana Pawła II Ojczyźnie, który powiedział: “Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego ma prawo do miłości szczególnej”.

Słowami Litanii do Świętego Jana Pawła II zakończyliśmy przygotowanie dzieci i młodzieży do Apelu.

Dzień następny

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania, zaczęliśmy uroczystą Mszą Świętą sprawowaną 7 października o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich, pod przewodnictwem duszpasterza naszej Rodziny – Księdza Biskupa Henryka Tomasika.

W tym roku przybyło tu około 5000 uczniów, ze 140 szkół z całej Polski. Obecność przedstawicieli tak wielu szkół noszących imię Jana Pawła II jest świadectwem, że nauczanie naszego Patrona i wartości, jakimi się w życiu kierował, są dla nas drogowskazem, za którym podążamy. Modląc się na Jasnej Górze, czujemy się prawdziwą wspólnotą.

Jasnogórskie pielgrzymki są kolejnym świadectwem budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świadectwo i trud pielgrzymowania, a wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomogli man w zorganizowaniu tego wyjazdu składamy wielkie Bóg zapłać!


Podziel się:

Oceń:

2021-11-01 17:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Forum dla przyszłości

Młodzież ma możliwość zapoznania się z propozycjami

Artur Grabowski

Młodzież ma możliwość zapoznania się z propozycjami

13 grudnia już po raz drugi w auli Zespołu Szkół w Lubomierzu zorganizowane zostało Forum Zawodowe.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...