Reklama

Kościół

Kard. Sandri w Syrii: młodzi ludzie zapraszają papieża do kraju dotkniętego głodem

Rozpoczęła się podróż prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri do Syrii. Podróż zakończy się 3 listopada. Wczoraj kardynał spotkał się z melchickim patriarchą antiocheńskim Józefem Absim i syryjskimi duchownymi oraz z młodymi ludźmi, którzy ponoszą dramatyczne konsekwencje trwającego od dziesięciu lat konfliktu. Jak zaznaczył w kontekście wizyty kardynała proboszcz parafii w Aleppo: "Wojna toczona przy użyciu broni ustąpiła miejsca wojnie z głodem".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podróż ma być wyrazem pocieszenia, solidarności i bliskości papieża wobec kraju, który od dziesięciu lat jest w stanie wojny, a teraz walczy z ubóstwem i głodem. Kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, odwiedza z tym zadaniem Syrię, a wczoraj pierwszym przystankiem był Damaszek. Był to intensywny dzień spotkań począwszy od patriarchatu grecko-melchickiego.

Reklama

Kard. Sandri, któremu towarzyszył nuncjusz apostolski w Damaszku, kardynał Mario Zenari, spotkał się z syryjskimi kapłanami i w imieniu papieża przekazał przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich znaczną sumę pieniędzy, która zostanie przyznana każdemu okręgowi katolickiemu w kraju, aby wesprzeć tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Na marzec 2022 r. zapowiedziano również konferencję w Damaszku, w której wezmą udział wszyscy pracownicy charytatywni poszczególnych eparchii, aby skoordynować działania zaspokajające pilne potrzeby, w szczególności na rzecz "rozbrojenia bomby ubóstwa" i powstrzymania dramatu migracji. Inicjatywa ta będzie prowadzona przez Kongregację, nuncjaturę apostolską w Damaszku, odpowiednie dykasterie Kurii Rzymskiej oraz Stowarzyszenie Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). Podkreślono, że konieczna będzie praca na dwóch poziomach: zaangażowania w terminową i niezbędną pomoc na rzecz odbudowy oraz stałego uwrażliwiania na sytuację w Syrii społeczności międzynarodowej. Omówiono także zainicjowany przez Franciszka proces synodalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu odprawiono Boską Liturgię w obrządku bizantyjskim w katedrze, której współprzewodniczyli kard. Sandri i patriarcha Youssef Absi na otwarcie Synodu Biskupów na poziomie miasta. Następnie kardynał spotkał się z młodzieżą w auli patriarchatu. Była to szczera dyskusja, która trwała około dwóch godzin, podczas której młodzi podzielili się swoim bólem, potrzebą bardziej starannej edukacji i aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła, a także potrzebą, aby głos młodych ludzi był bardziej słyszalny w czasie Synodu.

Kard. Sandri wezwał młodych, aby byli protagonistami rewolucji miłości, której przewodnikiem jest papież Franciszek i jego encyklika "Fratelli tutti". Młodzi ludzie, za pośrednictwem kardynała, zaprosili papieża do odwiedzenia Syrii, jako "znaku nowej nadziei". Kardynał prefekt, ale także nuncjusz kard. Zenari zapewnili, że papież zawsze ma w sercu ich kraj i kiedy wszystkie warunki, obecnie jeszcze bardzo trudne, na to pozwolą, będzie mógł z radością rozważyć tę propozycję.

W kontekście wizyty prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich proboszcz z Aleppo, ks. Ibrahim Alsabagh zwrócił uwagę, że wizyta kard. Sandri odbywa się w krytycznym momencie, gdy "wojna toczona przy użyciu broni ustąpiła miejsca wojnie głodowej". Ponad 95 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, minimalne pensje nie pozwalają im na normalne życie. "W ich sercach jest rozpacz i zniechęcenie" - powiedział kapłan. Kryzys dotyka szczególnie Aleppo, nadchodzą mrozy, trudno zaopatrzyć się w gaz i ropę, które i tak są bardzo drogie. Wskazał przede wszystkim na potrzebę zaspokajania podstawowych potrzeb ludzi, zapewnienie żywności i zaspokajanie wszelkiego rodzaju potrzeb zdrowotnych.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-27 17:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek dziękuje za „Ut unum sint” Jana Pawła II

Dziękując za owoce ekumenicznego zaangażowania Jana Pawła II Franciszek zastanawia się, jak daleka przed nami jest jeszcze droga do pełnej jedności chrześcijan. Ojciec Święty pisze o tym w liście z okazji przypadającej dziś 25. rocznicy encykliki „Ut unum sint”.

Więcej ...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

2025-07-10 15:01
Białoruś naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy

Adobe Stock

Białoruś naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy

Najwyżsi rangą przedstawiciele litewskich władz, przewodniczący Sejmu Saulius Skvernelis i premier Gintautas Paluckas, zostali w czwartek ewakuowani do schronów w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej Litwy przez Białoruś. Prezydent Gitanas Nauseda przebywa w czwartek z wizytą w Irlandii.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Miłość jest zaradna

2025-07-10 20:50

Mat.prasowy

„Miłość jest zaradna” – to zdanie powraca w tym odcinku jak refren Ewangelii, która naprawdę żyje.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski