Reklama

Niedziela Sandomierska

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego

Ks. Wojciech Kania

W Staszowie odbyła się wojewódzka Inauguracja nowego roku szkolnego.

Uroczystość poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pw. Świętego Ducha. We wspólnej modlitwie uczestniczyły władze państwowe na czele z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem i wojewódzkim Kuratorem Oświaty oraz władze powiatu, miasta, kapłani, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele różnych instytucji.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii o znaczeniu nauki szkolnej, podkreślając, że obok zdobywania wiedzy, powinna ona rozwijać człowieczeństwo i więzi społeczne. Biskup Sandomierski porównał szkołę do wielkiego lotniska.

Reklama

- Potrzebny jest i samolot, i pilot, i stewardesy, i wieża kontrolna oraz naturalnie pasażerowie. Wszyscy muszą ze sobą współpracować, wypełniać obowiązki i postępować zgodnie z procedurami. Myślę, że tak właśnie się dzieje w staszowskim liceum, a także w innych szkołach naszego regionu.

Można jednak i trzeba zrobić jeszcze więcej. „Oby ci się nie spodobało to kim już jesteś, abyś mógł się stać kim jeszcze nie byłeś” – zauważa św. Augustyn. A używając słów Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego dodam, że mamy jednocześnie pomagać innym „wyzwolić się z szablonu, szukając lepszego od tego, co powszechnie uważane jest za dobre”.

Dlatego w szkole powinien panować duch wspólnoty. Potrzeba wychowawców, którym będzie leżał na sercu los każdego ucznia oraz zaangażowania ze strony dzieci i młodzieży. O tym, co jest najważniejsze w edukacji należy pamiętać już w momencie rekrutacji, kiedy dyrekcje starają się przyciągnąć do szkoły jak najwięcej kandydatów. Prześcigają się w ofertach i obietnicach. Mam wrażenie, że uwzględniają one bardziej ambicje rodziców, aktualne trendy, niż rzeczywiste potrzeby młodego człowieka.

Reklama

Rzesze ludzi gromadzących się wokół Chrystusa także miały swoje oczekiwania. W pewnym momencie wielu z nich odeszło, gdyż mowa Pana Jezusa wydała się zbyt trudna, za bardzo wymagająca. Ale On miał naprawdę na sercu dobro swoich słuchaczy, głosząc im Dobrą Nowinę o królestwie Bożym. Nie uległ presji, nie szukał poklasku, pozostając do końca konsekwentny w swoich słowach i czynach.

Kościół w Polsce był od początku jej dziejów protektorem szkolnictwa. Nie lekceważył tego, co ziemskie i materialne, a jednocześnie troszczył się o ducha. Przekazywał wiedzę i wychował. W ten sposób kształtował i dalej formuje młode pokolenie, służąc dobru wspólnemu. Skończmy wreszcie z mitami o ciemnym średniowieczu, które rzekomo miałoby dzisiaj odżywać. Mroki zapanowały wraz z pojawieniem się barbarzyńców niszczących cywilizację starożytnego Rzymu i Grecji podczas gdy Kościół katolicki rozpraszał je światłem wiary i wiedzy. Niewiele się zmieniło. Stojąc u boku rodziców, jesteśmy wielkim przyjacielem szkoły i liczymy na rozwój wzajemnej współpracy. Nie mamy z tego powodu żadnych przywilejów i wcale tego nie potrzebujemy. Doświadczamy natomiast ataków ze strony różnych katolikofobów, którzy chcieliby zawłaszczyć nie tylko szkołę ale i całą Polskę. Dla Chrystusa warto jednak dać wszystko, gdyż tylko On ma słowa życia wiecznego, gdyż tylko w Nim jest zbawienie – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Wojciech Kania

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz poinformował zebranych, że w odpowiedzi na prośbę władz miasta, Stolica Apostolska ustanowiła patronem Staszowa św. Jana Paweł II. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji odbędzie się w terminie uzgodnionym z Panem Burmistrzem.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie do zaproszonych gości dołączyła pani Anna Krupka, wiceminister kultury i sportu, poseł na sejm. Na początku bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia auli im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, która służy wspólnocie szkolnej na różne wydarzenia.

Ks. Wojciech Kania

Uroczystość kontynuowana była następnie na sali gimnastycznej, gdzie zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchać okolicznościowych przemówień. Po ich zakończeniu wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński pt. „Stefan Kardynał Wyszyński Świadek Wiary, Nadziei i Miłości”. Następnie wystąpił szkolny zespół teatralno-wokalny „Credo”, który zaprezentował wzruszającą inscenizację o prymasie tysiąclecia pt. „Czas to miłość”.

2021-09-01 16:32

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Nowa kaplica św. Jana Pawła II poświęcona

2021-10-24 17:12

BPJG

- To ma być miejsce żywej modlitwy pielgrzymów, którzy za przyczyną Maryi, wzorem Jana Pawła II, chcą docierać do Boga, aby odkrywać Jego uzdrawiające oblicze - podkreślają Paulini. Na Jasnej Górze poświęcona została nowa Kaplica św. Jana Pawła II.

Więcej ...

In vitro. O co tak naprawdę chodzi?

2021-10-26 07:51

Adobe Stock

Medycyna wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy nie mogą mieć dzieci – np. poprzez in vitro. Dlaczego Kościół się temu sprzeciwia?

Więcej ...

Kiermasz charytatywny

2021-10-25 21:59

Archiwum Fundacji L`Arche

Fundacja L’Arche Wspólnota we Wrocławiu serdecznie zaprasza do odwiedzenia swojego kiermaszu w parafii św. Antoniego na Karłowicach, w niedzielę 31 października, oraz wsparcia zbiórki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wypominki, czyli... właściwie co?

Wiara

Wypominki, czyli... właściwie co?

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Polska

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...