Reklama

Konflikty zbrojne

Afganistan: Protesty przeciw talibom w kolejnych miastach; symbolem buntu jest flaga

PAP

Protesty przeciwko przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie rozprzestrzeniły się w czwartek na kolejne miasta, w tym na Kabul. Symbolem buntu stała się czarno-czerwono-zielona flaga. Bojownicy ponownie zareagowali na demonstracje przemocą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek, w Dniu Niepodległości Afganistanu, w pobliżu lotniska w Kabulu demonstranci nieśli długie czarno-czerwono-zielone transparenty, symbolizujące afgańską flagę. "Nasza flaga, nasza tożsamość" - krzyczał tłum mężczyzn i kobiet. Maszerujący skandowali: "Bóg jest największy".

Według świadków w pobliżu wiecu w stolicy słychać było trzy strzały z broni palnej, ale talibowie najprawdopodobniej strzelali w powietrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas innego protestu w prowincji Nangarhar, jak wynika z nagrania zamieszczonego w internecie, jeden z demonstrantów został postrzelony.

W prowincji Chost talibowie wprowadzili w czwartek całodobową godzinę policyjną po brutalnym rozbiciu kolejnej demonstracji - wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy monitorujących sytuację z zagranicy.

Według świadków kilka osób zginęło, gdy bojownicy ostrzelali protestujących w Asadabadzie w prowincji Kunar. Nie jest jasne, czy ofiary zmarły w wyniku ostrzału, czy paniki.

"Setki ludzi wyszły na ulice" – powiedział Reuterowi Mohammed Salim. "Na początku bałem się i nie chciałem iść, ale kiedy zobaczyłem, że jeden z moich sąsiadów dołączył, wyjąłem flagę, którą mam w domu" - dodał.

Reklama

Demonstracje były, jak podała agencja AP, "niezwykłym pokazem nieposłuszeństwa" po brutalnym stłumieniu przez bojowników protestu w Dżalalabadzie w środę. Podczas tego wiecu demonstranci opuścili flagę talibów i zastąpili ją trójkolorową flagą Afganistanu. Zostali ostrzelani; według świadków zginęły trzy osoby.

Talibowie zaapelowali o jedność przed piątkowymi modlitwami i wezwali wszystkich imamów w Kabulu i prowincjach do przekonania ludzi, aby nie próbowali opuszczać kraju.

Od czasu zajęcia w niedzielę Kabulu talibowie przekonywali, że chcą pokoju, nie będą się mścić na wrogach i będą szanować prawa kobiet w ramach prawa muzułmańskiego. Podczas poprzednich rządów w latach 1996-2001 poważnie ograniczali prawa kobiet, przeprowadzali publiczne egzekucje i wysadzali w powietrze starożytne buddyjskie posągi.(PAP)

kib/ mal/

Podziel się:

Oceń:

2021-08-19 19:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Afganistan: Talibowie liczą na powołanie rządu "w kilka dni"

PAP/EPA/STRINGER

Talibowie spodziewają się, że pokojowe przekazanie władzy w Afganistanie odbędzie w "najbliższych kilku dniach" i zostanie powołany nowy rząd - przekazał w niedzielę w wywiadzie dla BBC ich rzecznik Suhail Shaheen.

Więcej ...

Bp Małyga: Człowiek ma nadzieję na przyszłość, gdy w swojej przeszłości jest w stanie zobaczyć, że Bóg działa

2025-08-16 11:32
Biskup Maciej Małyga

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

Około 1000 osób modlących się na różańcu przybyło do Henrykowa na Archidiecezjalną Pielgrzymkę. W Sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem biskupa Macieja Małygi.

Więcej ...

10 cytatów Leona XIV w 100 dni pontyfikatu

2025-08-16 19:10

Vatican Media

Pokój z wami wszystkimi! – to pierwsze słowa wypowiedziane przez Papieża Leona XIV zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową. 16 sierpnia jest 100 dni pontyfikatu. Oto wybór 10 charakterystycznych wypowiedzi nowego Papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Szykuj się rodzicu! Zmiany, które czekają szkoły w roku...

Felietony

Szykuj się rodzicu! Zmiany, które czekają szkoły w roku...

Św. Roch - patron od chorób zakaźnych

Święci i błogosławieni

Św. Roch - patron od chorób zakaźnych

Czesi wznieśli Kolumnę Maryi Królowej Gór z cytatem z...

Kościół

Czesi wznieśli Kolumnę Maryi Królowej Gór z cytatem z...

Jaki OGIEŃ przyszedł Chrystus rzucić na ziemię i bardzo...

Wiara

Jaki OGIEŃ przyszedł Chrystus rzucić na ziemię i bardzo...

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Kościół

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Olszewskiego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Komunikat o przyczynach zwolnienia z funkcji biskupa...

Kościół

Komunikat o przyczynach zwolnienia z funkcji biskupa...

Samochód wjechał w grupę pielgrzymów. Wśród rannych -...

Wiadomości

Samochód wjechał w grupę pielgrzymów. Wśród rannych -...

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

Wiara

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP