Reklama

Kościół

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

Tomasz Adamski

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

W czasie uroczystej sesji nagród szczególne wyróżnienie otrzymała również rodzina Rycerza Kolumba z Rembieszczyc (diecezja kielecka) – Michała Steciaka jego żony Angeliki. Małżeństwo adoptowało dwójkę dzieci porzuconych po urodzeniu przez biologicznych rodziców – Piotrusia, chłopca z Zespołem Downa i Marysię. Za swoje świadectwo pro-life otrzymali od Rycerzy Kolumba Nagrodę dla Międzynarodowej Rodziny Roku.


Podziel się cytatem

Reklama

„Bardzo się cieszymy, że Rada Najwyższa przyznała nam tytuł Międzynarodowej Rodziny Roku, a nasza historia poruszyła tak wiele osób. Czujemy, że wydarzyło się coś wielkiego i że to nie przypadek, ale działanie Boga. Być może nasze świadectwo komuś posłuży” – powiedział Michał Steciak.

Reklama

Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba to doroczne, międzynarodowe spotkanie członków i przywódców tej organizacji z całego świata. Dla globalnej wspólnoty dwóch milionów katolickich mężczyzn Konwencja jest czasem podsumowania działalności w ostatnich 12 miesiącach i wyróżnienia najistotniejszych osiągnięć, a także wytyczaniem nowych kierunków rozwoju i działalności na najbliższy czas. Ze względu na obostrzenia związane z wciąż trwającą pandemią koronawirusa obrady tegorocznej Konwencji odbyły się – podobnie jak przed rokiem – zdalnie.

Miniony rok wyróżniał się wieloma trudnościami związanymi z pandemią, lecz okoliczności te nie zatrzymały działań programowych i członkowskich Rycerzy Kolumba. Przeciwnie, otworzyły nowe pola działalności

Reklama

„Minione osiemnaście miesięcy wzmocniło stare wyzwania i wzbudziło nowe. (...) Przechodzimy przez kryzys, lecz po drugiej stronie czekają nas nowe przeszkody. Naszą misją jest zmierzyć się z nimi z podniesioną przyłbicą i zwyciężyć je wspólnie” – powiedział Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy, w swoim przemówieniu otwierającym to uroczyste wydarzenie.

O swojej modlitewnej bliskości zapewnił Rycerzy Kolumba i wszystkich uczestników Najwyższej Konwencji papież Franciszek, nawiązując do zeszłorocznej beatyfikacji ks. Michaela McGivneya, Założyciela Rycerzy. „Radosne wydarzenie, jakim była beatyfikacja (...) stanowiła znaczący jubileusz Waszej wspaniałej historii i wezwanie do odnowionej wierności wobec Waszych założycielskich zasad, jakimi są wiara, braterstwo i charytatywna pomoc tym, którzy jej potrzebują” – napisał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. „Jego Świątobliwość jest również świadom tradycyjnego, niewzruszonego oddania Waszego Zakonu Następcy św. Piotra i szczodrej współpracy w wypełnianiu jego apostolskiej posługi” – zapewniał kardynał.

List z pozdrowieniami do uczestników i gości tego wydarzenia skierował również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


Podziel się cytatem

Reklama

„Cieszę się, że pokłosiem bardzo owocnej współpracy Rycerzy Kolumba ze św. Janem Pawłem II stała się obecność Panów organizacji w ojczystym kraju Papieża Polaka” – napisał Prezydent, nawiązując do faktu, że Rycerze Kolumba rozpoczęli działalność w Polsce na zaproszenie św. Jana Pawła II. „Ufam, że blisko dwumilionowa społeczność Rycerzy Kolumba będzie z powodzeniem kontynuować swoją misję” – dodaje.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

2021-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najwyższy Kapelan abp Lori z wizytą w Domu ks. McGivneya w Radomiu

Tamino Petelinšek / Rycerze Kolumba

W Radomiu, stolicy diecezji, w której działa najwięcej w Polsce Rycerzy Kolumba, powstaje Dom ks. McGivneya nazwany tak na cześć założyciela Rycerzy Kolumba, XIX-wiecznego amerykańskiego kapłana beatyfikowanego w 2020 roku. Budynek ma być m.in. miejscem integracji uchodźców z mieszkańcami oraz zapleczem infrastrukturalnym dla świadczenia pomocy humanitarnej, a w dalszej perspektywie również przestrzenią dla działalności duszpasterskiej. Dom – wciąż w trakcie budowy – odwiedził w ostatnim dniu swojej wizyty w Europie abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

2024-06-30 11:48
Ks. Mirosław Rapcia

Archiwum

Ks. Mirosław Rapcia

W wypadku samochodowym w dniu 29 czerwca 2024 r, wracając z Medjugorie, zginął ks. Mirosław Rapcia, proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej/k. Wielunia.

Więcej ...

"Ksiądz z osiedla" otwiera klubokawiarnię o nazwie "Cyrk Motyli". Wkrótce otwarcie

2024-07-05 06:43

youtube.com/ksiadzzosiedla

Znany ze swojej działalności w social mediach "Ksiądz z osiedla", czyli ks. Rafał Główczyński, zapowiedział, że w najbliższą niedzielę, w centrum stolicy, otworzy klubokawiarnię o nazwie „Cyrk Motyli”. Będzie to miejsce dla osób w każdym wieku oraz wyjątkowa strefa bez alkoholu i używania telefonów komórkowych, a także cennika - każdy gość zapłaci ile chce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...