Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: chrześcijaństwo nie jest rodzajem ideologii, ale spotkaniem z Bogiem

ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zgromadzeni przed Chrystusem Królem jesteśmy dowodem na to,że Kościół nie jest wspólnotą triumfalizmu,bo z wysokości krzyża Chrystus chce być naszym Panem”. - mówił 24 listopada na zakończenie Roku Wiary abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, „Kościół nie jest wspólnotą, która chce panować, ale chce służyć”. - podkreślił abp Depo.

Na Mszy św. zgromadzili się kapłani, kapituła archikatedralna, osoby życia konsekrowanego, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji częstochowskiej, szczególnie Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży a także Parafialnych Rad Duszpasterskich. W archikatedrze zgromadziło się ponad 2 tys. wiernych. Podczas Mszy św. chór Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego diecezji sosnowieckiej wykonał m. in. antyfonę specjalnie przygotowaną na Uroczystość Chrystusa Króla „Dignus est Agnus” (Godzien jest Baranek), do której muzykę ułożył ks. Marek Cisowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „każde chrześcijańskie święto staje aktualnie w konfrontacji ze światem”. - Trzeba sięgać do korzeni wiary a nie tylko zatrzymać się na powierzchni sentymentalnych przeżyć. Musimy to czynić kiedy środowiska liberalne uderzają w Kościół i ośmieszają autorytet Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. - mówił abp Depo i dodał, że „chrześcijaństwo nie jest rodzajem specjalnej wiedzy i ideologii, ale jest spotkaniem z Bogiem,jest więzią każdego z nas, która dokonuje się przez wolność od momentu chrztu aż po wieczność”.

„Chrystus jako Odkupiciel usensawnia sobą wszystkie odpowiedzi na życie”. - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do polskiej rzeczywistości podkreślił,że taką konfrontacją, z którą musi mierzyć się chrześcijaństwo jest: odrzucenie projektu obywatelskiego w obronie życia dzieci chorych pod sercem matki, profanacja krzyża w Warszawie w Muzeum Sztuki Współczesnej, którą określił jako „dyskryminację i profanację a nie tylko przekroczenie jakiś zasad sztuki”oraz oddzielenie nauki od wiary w wypowiedziach nowej minister edukacji. - Ważne jest poczucie odpowiedzialności. Przechodzimy i przemijamy, a co pozostawimy tym, którzy po nas przyjdą ? Czy tylko kamienie i skanseny ? - pytał metropolita częstochowski.

Reklama

„Strzeżmy się, aby nas nie zwiedziono. To bowiem w Synu Bożym objawiła się Miłość Boga dotykając człowieka w jego ranach, w grzechu i śmierci”. - odpowiedział metropolita częstochowski.

Arcybiskup mówiąc o znaczeniu wiary przypomniał również słowa Benedykta XVI wypowiedziane w 2010 r. w Santiago de Compostela, że „tragicznie nad całym wiekiem dziewiętnastym w Europie zaciążyło wzrastające przekonanie, jakoby Bóg był w jakiś sposób nieprzyjacielem i wrogiem ludzkiej wolności. W rezultacie podjęto próby zaciemnienia prawdy jaką niesie biblijna wiara w Boga, który zesłał na ten świat Jezusa Chrystusa, aby nikt nie zginął lecz aby wszyscy mogli osiągnąć życie wieczne” i dodał za papieżem Franciszkiem z jego encykliki „Lumen fidei”, że „wiara nie jest światłem rozpraszającym wszystkie nasze ciemności, ale lampą, która w nocy prowadzi nasze kroki, a to wystarcza, by iść”.

Abp Depo wskazał na konieczność „zmagania się o prawdę i wierność łasce”. - To zmaganie i walka przechodzi przez ludzkie sumienia i serca - mówił abp Depo i nawiązując do trwającego w archidiecezji częstochowskiej Roku Zawierzenia zachęcił, by Akty Zawierzenia uczynione przez bł. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda „uczynić podstawą refleksji i życia”.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski odmówił Akt Poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata, podniósł świątynię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach do rangi Archidiecezjalnego Sanktuarium Krzyża Świętego oraz wręczył „Parafialne Księgi Zawierzenia” delegacjom Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Metropolita częstochowski udzielił wiernym specjalnego błogosławieństwa z odpustem zupełnym i zaapelował o „radosne świadectwo wiary”.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-24 17:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej ...

Matka i żony obrońców Mariupola w Watykanie: już tylko papież może im pomóc!

2024-06-26 17:20

Vatican News

Wyjątkowa delegacja ukraińskich kobiet spotkała się z papieżem Franciszkiem. Mowa o matce i żonach obrońców Mariupola, którzy podczas pokazowych procesów zostali skazani przez Rosjan na dożywocie, albo co najmniej 20 lat więzienia za udział w obronie swego ojczystego miasta. Nałożony na nich wyrok sprawia, że zostali wykreśleni z listy jeńców wojennych do ewentualnej wymiany. „Nie mamy żadnych wiadomości o naszych bliskich. Już tylko papież może im pomóc” – mówiły kobiety o spotkaniu z papieżem.

Więcej ...

Średniowieczny dokument z Gniezna na liście UNESCO

2024-06-27 18:58
Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dokument protekcyjny papieża Innocentego II z 1136 roku dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Decyzję o wpisie podjął Polski Komitet ds. UNEESCO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...