Reklama

Niedziela Częstochowska

II Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach

Ks. Roman Rataj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lat wieczystej adoracji u św. Jana Kantego w Czestochowie

W jakim stopniu adoracja Najświętszego Sakramentu może wpływać na wzrost pobożności? Jak uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, by chcieć Jej więcej? Kiedy Eucharystia staje się źródłem życia? - na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć duchowni i świeccy prelegenci oraz uczestnicy II Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach.

Odbędzie się ono w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2013 r. w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, w 10 rocznicę rozpoczęcia wieczystej adoracji. Organizatorem II Forum jest proboszcz tej parafii ks. Marek Kundzicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Forum Wieczystych Adoracji

Celem spotkania jest wzajemne poznanie się parafialnych wspólnot adorujących, wymiana doświadczeń, pogłębienie pobożności eucharystycznej. Na tegorocznym Forum zostanie zaprezentowana nowa - 11 parafia z wieczystą adoracją z diecezji tarnowskiej. Na Forum poruszane są również zagadnienia formacji liturgicznej, teologicznej i biblijnej w odniesieniu do Eucharystii. Tym razem prelegenci skupią się wokół życia Eucharystią w małżeństwie i rodzinie. Zostanie także ukazana rola parafii w wychowywaniu do aktywnego przeżywania Eucharystii. Ważnym punktem spotkań jest czas świadectw osób adorujących. W tym roku swoje świadectwo złoży świadek Cudu Eucharystycznego w Sokółce - s. Julia.

Na prelegentów - formatorów zostali zaproszeni: ks. dr hab. Marian Duda (profesor teologii pastoralnej WIT) - Eucharystia bijącym sercem parafii; o. dr Piotr Polek OSPPE (wykładowca liturgiki i definitor generalny Zakonu Paulinów) - Celebracja Liturgii Eucharystycznej; dr Mieczysław Guzewicz (członek Rady ds. Rodziny KEP) - Małżeństwo i rodzina żyje dzięki Eucharystii; s. Julia Dubowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii - świadek Cudu Eucharystycznego w Sokółce; Zofia Chmielewska - Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne. Jednym z punktów forum jest dyskusja na temat wpływu wieczystej adoracji na życie duchowe wiernych. Tego podsumowania spróbują dokonać proboszczowie parafii z wieczystymi adoracjami.

Reklama

Nasz parafianin Dariusz Madejski zaprojektował logo II Forum. Ciekawa jest jego wymowa. Przedstawia ono Hostię skrytą w sercu, które jest w kolorach Miłosierdzia Bożego. Ponadto ks. Stanisław Jasionek napisał hymn na II Forum, a Tomasz Łękawa napisał melodię. Jest on jednocześnie hymnem wdzięczności parafii Bogu za 10 lat wieczystej adoracji. Do 10 lecia nawiązuje także logo Forum.

I Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach odbyło się 21-22.04.2012 r. w parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole. Jego organizatorem był proboszcz ks. dr Zbigniew Godlewski. Prelegenci skupili się na biblijnej genezie Eucharystii, związku Eucharystii i Miłosierdzia Bożego oraz przeżywaniu głębi adoracji eucharystycznej.

Czy tylko 10 lat adoracji?

10 lat adoracji wieczystej - tak! Jednak adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie ma już ponad 18-letnia historię. Codzienną adorację wprowadził obecny proboszcz ks. Marek Kundzicz w 1995 r. Zaczynała się ona Koronka do Miłosierdzia Bożego o 15.00 a kończyła Różańcem i Mszą św. o 18.00. Nasz Ksiądz Proboszcz niemal w każdą niedzielę zachęcał do nas abyśmy znaleźli czas na prywatną modlitwę przed Jezusem Eucharystycznym - wspominała parafianka Ewa Oracz podczas I Forum w Warszawie. Zresztą do dziś w ogłoszeniach parafialnych są obecne zaproszenia na adoracje. Dobrą zachętą są wspólne modlitwy adoracyjne po mszach w każdą pieszą niedzielę miesiąca. Jak wspomina ks. Marek, myśl o wieczystej adoracji zrodziła się w jego kapłańskim sercu podczas rekolekcji, które odbywał u ojców dominikanów w Korbielowie. Po powrocie poinformowałem o tym moich parafian, a abp Stanisław Nowak podjął te ideę bez chwili wahania i dłuższego namysłu, pobłogosławił temu przedsięwzięciu - wyznaje. I tak po ośmiu latach codziennej adoracji, abp Stanisław Nowak poświęcił kaplicę i Mszą św. o północy 30.11.2003 roku rozpoczął wieczystą adorację. Zgodnie z życzeniem abpa Nowaka kaplica jest przeznaczona na modlitwę cichą - wyłączając koronkę i różaniec. W nocy i w ciągu dnia adoracje mają poszczególny parafialne. Warto nadmienić, że każde spotkanie grup młodzieżowych rozpoczyna się od krótkiej, wspólnej adoracji. Nocna adoracja trwa od 19.00 do 6.00 i podzielona jest na godzinne dyżury. Obecnie jest 200 osób zaangażowanych nocną adorację. Częstym „gościem” na nocnych adoracjach jest senior abp Stanisław Nowak.

Reklama

Parafie adorujące - ile ich jest?

W Polsce jest 11 parafii z wieczystą adoracją, z czego 2 parafie w archidiecezji częstochowskiej i diecezji tarnowskiej. Parafia św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole jest pierwszą w Polsce. Adoracja trwa tam od 1987 roku. Ściślej biorąc jest ich 10. Najmłodsza jest w parafii św. Stanisław Kostki w Niskowej w diecezji tarnowskiej. Bo 11 miejsce to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Tam wieczysta adoracja rozpoczynała się dokładnie tego samego wieczoru, kiedy bł. Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca. Poszczególne parafie z okolic Krakowa przyjeżdżają na nocne adoracje. Ponadto w całej Polsce są 264 parafie z całodzienną adoracją. Najwięcej w archidiecezji krakowskiej - 33, a następnie kolejno archidiecezja poznańska - 21, archidiecezja częstochowska i katowicka - 20 a w archidiecezji warszawskiej 19. Warto nadmienić, iż w tej diecezji istnieje najstarsze w Polsce miejsce wieczystej adoracji od 1688 roku w klasztorze Mniszek Benedyktynek Sakramentek. Trzeba też przypomnieć idee adoracji transmitowanej przez Internet obecnej w świecie. W Polsce jest jak dotąd realizowana z kościoła Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku.

Kult Eucharystii w naszej archidiecezji

Idea poświęcona kultowi eucharystycznemu powstała w XIX wieku. Organizowano kongresy światowe, krajowe i diecezjalne. W Polsce odbyły się 3 kongresy krajowe. Jak dotąd najwięcej kongresów diecezjalnych odbyło się w archidiecezji częstochowskiej, było ich 8: w 1928, 1929, 1931, 1932, 1934, 1935, 1939 i w 2005. Dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, ustanowił od 1 stycznia 1988 r. nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w całej diecezji. Przez cały rok przez kolejne dni, poszczególne parafie i wspólnoty zakonne adorują Najświętszy Sakrament. W Roku Eucharystii odbył się VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny 22-29.10.2005 r., a także lokalne kongresy: w Radomsku, Kłobucku, Myszkowie, Gorzkowicach, Zawierciu, Blachowni, Wieluniu i Częstochowie. Owocem tego roku jest codzienna adoracja w 20 parafiach oraz okresowa adoracja (raz w tygodniu) w 17 parafiach archidiecezji. Ponadto w archidiecezji częstochowskiej są 2 parafie z wieczystą adoracją: św. Jana Kantego w Częstochowie od 30.11.2003 r. i św. Piotra i Pawła Apostołów w Zawierciu od maja 2005 r.

Reklama

Kult Eucharystii w Kościele

Idea spotkań poświęconych kultowi eucharystycznemu zrodziła się we Francji w połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku. Chodziło nie tylko o ożywienie i poszerzenie nabożeństwa eucharystycznego, ale także o przeciwstawienie się narastającym wówczas tendencjom laicyzacyjnym o wyraźnie antykościelnym, a nawet antyreligijnym zabarwieniu. Pierwszy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1881 r. w Lille we Francji. Papież Leon XIII poparł inicjatywę kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania. To dziś odbyło się ich 50 - ostatni w Dublinie w Irlandii w 2012 roku. Stopniowo powstawały idee krajowych kongresów eucharystycznych. Wprowadzono je w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce odbyły się 3 krajowe kongresy eucharystyczne pierwszy w 1930 r. w Poznaniu, drugi w 1987 r. oraz trzeci w 2005 r. w Warszawie. Ponadto Polska w 1997 r. była gospodarzem 46 Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Oprócz tego organizowano także diecezjalne kongresy eucharystyczne.

Reklama

Forum wieczystych adoracji to nowa forma poświęcona kultowi eucharystycznemu rozwijającemu się w parafiach od końca XX wieku.

Wykaz parafii w Polsce z Wieczystą Adoracją Najświętszego Sakramentu:

1. Archidiecezja warszawska - Warszawa Koło
parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
wieczysta adoracja od marca 1987

2. Archidiecezja białostocka - Białystok
parafia Ducha Świętego,
kaplica Męczenników Polskich
adoracja wieczysta od 20.11.1994

3. Diecezja ełcka - Ełk
parafia Matki Bożej Królowej Apostołów
adoracja wieczysta od 13.12.1998

4. Archidiecezja częstochowska - Częstochowa
parafia św. Jana Kantego
adoracja wieczysta od 30.11.2003

5. Archidiecezja częstochowska - Zawiercie
Bazylika - parafia św. Ap. Piotra i Pawła
adoracja wieczysta od maja 2005

6. Diecezja łomżyńska - Wyszków
parafia św. Wojciecha
adoracja wieczysta od 26.06.2005

7. Diecezja zielonogórsko-gorzowska - Świebodzin
parafia Miłosierdzia Bożego
adoracja wieczysta od stycznia 2006

8. Diecezja sandomierska - Tarnobrzeg
parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
adoracja wieczysta od 26.11.2006

9. Diecezja tarnowska - Dąbrowa Tarnowska
parafia NMP Szkaplerznej
adoracja wieczysta od 29.01.2009

10. Diecezja tarnowska - Niskowa
parafia św. Stanisława Kostki
adoracja wieczysta od 16.06.2013

11. Archidiecezja krakowska - Kraków
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
adoracja wieczysta od Niedzieli Miłosierdzia 2005

Podziel się:

Oceń:

2013-11-19 14:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Aby ukoić żal

Niedziela częstochowska 43/2021, str. VI

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

Beata Pieczykura/Niedziela

Podczas adoracji w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie

W Dzień Dziecka Utraconego rodzice, których dotknęła strata dziecka przed urodzeniem, we wspólnocie Kościoła oddali swój ból samemu Bogu z nadzieją, że doznają pocieszenia.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?