Reklama

Kościół

Kraków: zmarła s. Rafaela Jedynak – malarka obrazów Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny

Bożena Sztajner/Niedziela

W wieku 55 lat i w 35. roku życia zakonnego, w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 17 maja zmarła s. M. Rafaela - Małgorzata Jedynak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O jej śmierci poinformowały siostry na stronie internetowej. Malowała obrazy Jezusa Miłosiernego i św. Siostry Faustyny.

Siostra Rafaela urodziła się 16 czerwca 1966 r. w Warszawie-Międzylesiu. Z rodzicami - Janem i Agnieszką z domu Ratter - mieszkała w miejscowości Wygoda na terenie diecezji siedleckiej. Ojciec był elektrykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu Technikum Plastycznego 26 lipca 1986 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W domu generalnym odbyła postulat, a 2 lutego 1987 w Krakowie rozpoczęła dwuletni nowicjat. W kaplicy przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Faustyny 2 lutego 1989 złożyła pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a po kolejnych 5 latach, 2 lutego 1994 r., złożyła śluby wieczyste.

W zgromadzeniu ukończyła dwuletnie Studium Katechetyczne w Częstochowie i dwuletnie Studium Sztuki Liturgicznej w Krakowie. Po pierwszych ślubach pracowała jako wychowawczyni w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym w Częstochowie (1989-1991 oraz 1994-1995), który znała z praktyki nowicjackiej. W tym charakterze posługiwała także w Derdach (1991-1992 oraz 1995-1997), Krakowie (1993 oraz 1997-1998) i Kaliszu (1998-2001).

Od 2001 r. oddała się głównie malowaniu obrazów olejnych Jezusa Miłosiernego i św. Siostry Faustyny. Wcześniej pomagała przy malowaniu obrazu beatyfikacyjnego Apostołki Bożego Miłosierdzia, który był czczony także w czasie jej uroczystości kanonizacyjnej.

Podziel się cytatem

Reklama

Przez rok taki obowiązek s. Rafaela miała w Derdach koło Warszawy, a potem w klasztorze w Świnicach Warckich (2002-2009), gdzie także dbała o dekorację kościoła parafialnego na różne uroczystości. W tym kościele, który jest sanktuarium Chrztu i Urodzin św. Siostry Faustyny, w bocznym ołtarzu umieszczono portret Mistyczki z Łagiewnik pędzla s. Rafaeli.

Reklama

Jako zakrystianka przez rok pracowała w kościele parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu (2009-2010), a od sierpnia 2010 r. przebywała w Krakowie-Łagiewnikach, pracując w Wydawnictwie "Misericordia". Ostatnie lata walczyła z chorobą nowotworową, w czasie której przez modlitwę złączoną z cierpieniem wypraszała miłosierdzie Boże dla zgromadzenia, Kościoła, ojczyzny i świata. Zmarła 17 maja rano, w obecności modlących się sióstr, przy wezwaniach Litanii do Miłosierdzia Bożego.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 20 maja o 12.00 pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Po Eucharystii - ostatnie pożegnanie na cmentarzu zakonnym obok bazyliki.

Podziel się:

Oceń:

+25 -4
2021-05-17 18:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Burzliwe dzieje kultu Pani Sokołowskiej

Niedziela rzeszowska 18/2013, str. 4

Archiwum parafii

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj